napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 Śp.  GABRIELA DOBROWOLSKA KUBICZKOWA                      05-07-2010 '

 W nawiązaniu do naszej rozmowy telefonicznej przesyłam kilka informacji o mojej zmarłej żonie śp. Gabrieli Dobrowolskiej Kubiczkowej. Zmarłej 24 czerwca 2010 r.
 Wywodziła się z patriotycznej rodziny szlacheckiej rodziny herbu Ślepowron zamieszkałej w Gródku Jagiellońskim koło Lwowa. Wielu członków tej rodziny wywieziono na Sybir z skąd wróciła tyko jedna osoba. Ojciec Gabrieli Dobrowolskiej Kubiczkowej ostrzeżony przez jednego z mieszkańców ocalał.

  Będąc po wojnie w szkole średniej należała do harcerstwa kontynuującego jeszcze przed wojenne tradycje. Pełniła funkcje drużynowej. W czasie matury zasiadający w składzie komisji  tzw.  czynnik społeczny powiedział jej, że ze swoimi poglądami nie dostanie się na studia. Studia w trybie zaocznym ukończyła wiele lat później.
 Podejmując po maturze pracę włączyła się w działalność organizacji antykomunistycznej, którą odkryło UB. Po aresztowaniu została poddana śledztwu i przez sąd wojskowy skazana na więzienie. Przebywając w zimie w nieopalanych celach nabawiła się gruźlicy. Po długotrwałym leczeniu miała trudności ze znalezieniem pracy.
 Po jej podjęciu była z niej usuwana, jako wróg Polski Ludowej.Po zmianach przyniesionych przez rok 1989 nie poddała się rehabilitacji uważając, że rehabilitacji powinni podlegać Ci, którzy wysługiwali się władzy narzuconej przez Związek Radziecki.
  Nie pobierała również żadnego dodatku kombatanckiego do emerytury twierdząc, że dla Ojczyzny nie działa się dla pieniędzy.


Prof. dr. hab. Wojciech Kubiczek

  
   

2004-2013 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza : kYc 2008
Strona główna Aktualności z Podhala