Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach 2009 - 2016 dotacji, która umożliwia funkcjonowanie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.
 
   
   

 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |

DOTACJA Z BUDŻETU WOJEWÓDZTWA MAŁOPOLSKIEGO - 2009r - WIĘCEJ

DOTACJA Z BUDŻETU GMINY MIASTA ZAKOPANE - 2009 r - WIĘCEJ


 ZAPROSZENIE NA 138 WIECZÓR NA HARENDZIE  |     25-02-09'
   
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz Towarzystwo
Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej
zapraszają na spotkanie z poezją:

Adam Asnyk - "Na szczytach Tatr"

Wiersze w aranżacji Jerzego Tawłowicza.
Występują: Grażyna Syrzistie, Noemi Słama, Jerzy Tawłowicz.

Muzeum Jana Kasprowicza Zakopane, Harenda 12 a

1 marca 2009 r. (niedziela) o godz. 12.15
Wstęp wolny

Dla zainteresowanych informacje dodatkowe: msza święta w kościółku pod
wezwaniem św. Jana na Harendzie o godz. 11.00.

Dojazd do muzeum i do kościoła busem z dworca autobusowego przez Aleje 3 Maja.

Grażyna Syrzistie

Aktorka wielu amatorskich grup teatralnych. Gra - jak mówi - "od zawsze". Została członkiem Teatru im Heleny Modrzejewskiej i Studium Słowa jeszcze w okresie, gdy kierował tymi zespołami Tadeusz Staich. Uczestniczyła w kabaretowych spektaklach legendarnego zakopiańskiego "Zaskrońca". Brała też udział niemal we wszystkich realizacjach scenicznych Teatru Przy Stoliku oraz, prowadzonej przez Ewę Marcinkównę, Sceny Antrakt. Obecnie pełni funkcję Prezesa Towarzystwa Przyjaciół Teatru im. H. Modrzejewskiej w Zakopanem

Noemi Słama

Uczennica Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara. Kilka lat temu, gdy była uczennicą Gimnazjum Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Artystycznej w Zakopanem brała udział w wielu realizacjach teatralnych nauczycieli i uczniów tej szkoły. Ich spektakle prezentowane były m.in. na deskach Teatru im St. I. Witkiewicza. Grała też w reżyserowanych przez Ewę Marcinkównę spektaklach teatralnych i kabaretowych Sceny Antrakt.

Jerzy Tawłowicz

Przewodnik tatrzański, poeta, członek Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. Autor licznych scenariuszy teatrzyków poetyckich. Od lat bierze udział w spektaklach teatralnych i kabaretowych kilku amatorskich grup teatralnych m.in. Teatru Przy Stoliku oraz Sceny Antrakt. Zajmuje się też fotografią artystyczną oraz grafiką, rysunkiem i malarstwem akwarelowym

Zobacz na www.watra.pl


  POEZJA ADAMA MICKIEWICZA W BIOŁEJ IZBIE | 25-02-09  

  Kolejne Posiady w Biołej Izbie Związku Podhalan poświęcono poezji Adama Mickiewicza. Zaprzyjaźnieni z naszym Muzeum aktorzy Teatru Studium Słowa im. Tadeusza Staicha przygotowali ciekawą opowieść o życiu wybitnego Polaka i pisarza, w której fakty biograficzne, w piękny i jakby naturalny sposób były "dopowiadane" , czy też ilustrowane utworami poety.
 Kto dzisiaj czyta Mickiewicza? Ilu ludzi cokolwiek czyta? Jak wielu poprzestaje na lekturze codziennej prasy? Ilu czytelników zachwyca się czymś, co na jest "na czasie" ,w modzie, a kiedy po dwóch tygodniach lektury zamykają ostatnią stronę czują, że przeczytali kolejną książkę, o której za parę miesięcy zapomną.
  Dlatego warto szukać książek wyjątkowych, mądrych, które - przeczytane raz - pozostaną z nami na lata. Szkoda życia na czytanie wszystkiego. Utworów wartych poznania, będących arcydziełami jest tak wiele, że przeciętnemu człowiekowi brakłoby czasu na ich przeczytanie.
 Występ Teatru Studium Słowa był próbą przypomnienia jednego z arcydzieł, których siła nie przemija. To twórczość Adama Mickiewicza. Nie recytowano wierszy i poematów mniej znanych. Wybrano to, co najlepsze. Zadbano o formę, tak jak o oprawę drogocennych kamieni.
  Aktorzy byli świetnie przygotowani i mimo tego, że jest to zespół złożony z amatorów, dali z siebie wszystko. Sprawili, że na widowni złożonej w dużej części z młodzieży szkół średnich zapanowała cisza i wyczuwało się skupienie, dobry odbiór, duże zainteresowanie.
 Sprawiły to przede wszystkim utwory poety ale i prosta interpretacja oraz duża kultura języka aktorów. Władysława Nowicka wspomniała na zakończenie, Tadeusza Staicha (przez pewien czas spikera radiowego), założyciela Studium ( przedtem "Teatr Przy Stoliku"), który wysoko cenił sztukę wysławiana się w pięknym polskim języku.
  Tego ich nauczył i to robią już od .pięćdziesięciu lat. I za to wszystkim byłym i obecnym członkom Teatru Studium Słowa im. Tadeusza Staicha dziękujemy. A za wieczór z Mickiewiczem - szczególnie.


HARENDA ŚNIEGIEM ZASYPANA  |                          18-02-09'

  Harenda zasypana śniegiem. Zdarza się to, w takiej skali raz na parę lat. Śnieg nadal pada. Coraz trudniej utrzymać cały teren.
 Mamy przecież nie tylko długie schody do Muzeum ale i Mauzoleum liczy sobie ponad pięćdziesiąt stopni. Jakoś dajemy radę. Jest pięknie ale wygląda to coraz groźniej...

 


"SOKOŁY" w WARSZAWIE   |                         

  Jan Kasprowicz był członkiem Sokoła. Ze zlotów sokolich pisał artykuły do prasy. Był autorem wierszy okolicznościowych. To tutaj, na Harendzie zorganizowano w roku 2004 Krajowy Zlot Sokolstwa Polskiego.
 Te tradycje podtrzymują druhowie z Zakopanego. Nasz najstarszy, niestety nieżyjący już członek Franciszek Marduła, znany lutnik, chrześniak Jana Kasprowicza aktywnie działał w przedwojennym Sokole.
 Te tradycje podtrzymują członkowie naszego Stowarzyszenia - Prezes Piotr Kyc i syn Franciszka Marduły Stanisław - Prezes PTG Sokół w Zakopanem. W dniu 16 lutego wzięli udział w "Wieczorze Tradycji w Teatrze Polskim". Warszawskie spotkanie sprzyjało omawianiu planów współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza z PTG Sokół w Zakopanem.
Więcej na www.watra.pl


 Jeszcze o spotkaniu na Harendzie... | art. Bogumiła Pijanowskiego
  Na www.watra.pl ukazał się interesujący artykuł Bogumiła Pijanowskiego, pt.:" Marusia z Harendy".

Zapraszamy do lektury


137 WIECZÓR NA HARENDZIE    |    11-01-09'        

 W dniu 10 stycznia nasze Stowarzyszenie zorganizowało 137 Wieczór na Harendzie.
  Spotkanie było poświęcone promocji wydanej przez nas książki, pt.:" Talent do życia" autorstwa Radosława Romaniuka. Autor wraz z małżonką zaszczycili na swoją obecnoscią.
  "Talent do życia", to esej o Marii Kasprowiczowej napisany głównie na podstawie jej dzienników.
 Świetną oprawą muzyczną opowieści o żonie Jana Kasprowicza , Rosjance Marii Kasprowiczowej ( z domu Bunin) były pieśni rosyjskie śpiewane przez Aloszę Awdiejewa.



  Wydanie książki "Talent do życia nie byłoby możliwe bez wsparcia finansowego Urzędu Miasta Zakopane, pomocy Pana Tomasza Gawlaka - Kubika i Polskich Kolei Linowych w Zakopanem.

 

  Książka ukazała się za wiedzą i zgodą Wydawnictwa "Twój Styl" . "Talent do życia ", to jeden z esejów zamieszczonych w książce pt."One", poświęconej żonom wybitnych twórców: Osipa Mandelsztama, Lwa Tołstoja, Jarosława Iwaszkiewicza oraz Jana Kasprowicza. Książka została wydana w 2005 r.

 

 

 Po wieczorze spotkaliśmy się w nowo otwartej restauracji regionalnej na Harendzie, obok wyciągu narciarskiego.
 Za organizację wieczoru należy podziękować kierownikowi naszego Biura Małgorzacie Karpiel. Za ciasto dziękujemy Marii Bętkowskiej i Elżbiecie Kyc.
 Wczorajsze spotkanie wymagało dobrego nagłośnienia. Dziękujemy Państwu Monice i Marcinowi Szyndlerom za świetne nagłośnienie 137 Wieczoru ma Harendzie./PK/

Zobacz zdjęcia |zobacz na www.watra.pl


 MROŹNY POCZĄTEK ROKU |  05-01-08'       
  Pierwsze dni stycznia są bardzo mroźne. Gości w Muzeum niewielu, chłodno. Czekamy cierpliwie na promyki słońca, które letnie nadzieje dają i wydobywają z naszej Harendy całe piękno.

    ODPUST NA ŚW JANA EWANGELISTY  |    27-12-08'    

  W Parafii na Harendzie był dzisiaj odpust. Przed kościołem parafialnym pod wezwaniem św. Jana Apostoła, Ewangelisty - mimo mrozu - ustawiono szereg straganów z tym, co na odpustach zazwyczaj jest. Przede wszystkim było dużo różnego rodzaju cukierków i innych odpustowych smakołyków.

 Dla naszego Stowarzyszenia odpust w święto Jana ma znaczenie szczególne, ze względu na osobę Jana Kasprowicza, dzięki któremu - jakkolwiek pośrednio - ten kościół jest.
  Dzięki Kasprowiczowi można było dzisiaj,w sąsiedztwie,odpust uzyskać.


 CHOINKA W MUZEUM    |    24-12-08'    
  W Muzeum Jana Kasprowicza stanęła piękna choinka. Drzewko podarował kościelny Stanisław Haza. Część ozdób wykonali uczniowie klasy drugiej harendziańskiej szkoły.
  Magda, Jola i Stasiu, pod kierownictwem Małgorzaty Karpiel choinkę ubrali.
  Stoi teraz w salonie, pachnie cudnie i gości zachwyca.
  Dziękujemy.


 "TALENT DO ŻYCIA" - ESEJ O MARII KASPROWICZOWEJ  |  21-12-08'

  W ostatnich dniach ukazała się interesująca książka wydana przez nasze Stowarzyszenie. Jest to esej o Marii Kasprowiczowej autorstwa Romana Romaniuka zatytułowany "Talent do życia".
  Pomysł na wydanie tej książki miała wieloletnia kierownik naszego Biura Zdzisława (Ava) Zając.
  Tak o książce pisze we wstępie prof Roman Loth: "Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, przez nią powołane i w jej zastępstwie obarczone misją opieki nad Harendą i spuścizną po Janie Kasprowiczu, przekazuje do rąk Czytelników esej o pani Marii, z tą nadzieją, że będzie to pierwszy krok do wypełnienia zobowiązań naszej pamięci o niej samej. Esej, noszący tytuł: Talent do życia. To bardzo trafna w swej zwięzłości formuła interpretacyjna. A nadziei naszej patronuje własna dewiza Marii Kasprowiczowej, użyta przez nią jako tytuł jednego z niepublikowanych tomów wspomnień: "wbrew wszystkiemu". Dobrze komponująca się z poprzednią i uzupełniająca charakterystykę pani Marusi. Nie do końca wszakże: bo życie nie da się zamknąć w najpiękniejsze nawet formuły"

Książka jest juz do nabycia w Muzeum. Promocja "Talentu do życia " odbędzie się podcza 137 Wieczoru na Harendzie w dniu 10 stycznia. Maria Kasprowiczowa (z domu Bunin), była Rosjanką, dlatego oprócz autora eseju będzie i gość specjalny, który zaśpiewa parę starych, rosyjskich romansów. Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu przez Urząd Masta Zakopane oraz pomocy finansowej Pensjonatu "Willa Kubik" i Polskim Kolojom Linowym w Zakopanem. Zapraszamy na Harendę

 SPOTKANIE OPŁATKOWE SALOOB    |    19-12-08      
  SALOOB. wydaje się, ze to dobry skrót dla Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Oswalda Balzera. Stowarzyszenie jest członkiem naszej organizacji. Zarząd Saloob zorganizował w Kawiarni "U Wnuka" spotkanie opłatkowe. Życzymy naszemu "członkowi", który działa już ponad czterdzieści lat sukcesów.

  SPOTKANIE OPŁATKOWE W URZĘDZIE MIASTA  |      19-12-08           
 Urząd Miasta Zakopane zaprosił nasze Stowarzyszenie na spotkanie opłatkowe. W sali obrad zakopiańskiego magistratu reprezentowali nas Prezes Piotr Kyc i Kierownik Biura Małgorzata Karpiel. Spotkaliśmy również innych członków naszego Stowarzyszenia (m.in. dr Małgorzata Wonuczka - Wnuk, Wincenty Galica).  Uroczystość była również okazją do promocji książki " 75 Lat Praw Miejskich Zakopanego" wydanej przez Urząd.

JASEŁKA i WIGILIA W SZKOLE IM.JANA KASPROWICZA | 19-12-08'

  Otrzymaliśmy zaproszenie na Jasełka i Wigilie w Szkole Podstawowej Nr 9 im. Jana Kasprowicza na Harendzie. Szkołę odwiedziły: Małgorzata Karpiel i Halina Sierant - Ripper.
  Wspólna Wigilia w tej szkole, to wieloletnia tradycja. Było przedstawienie, łamanie się opłatkiem i prawdziwa Wigilia z barszczem, krokietem i bardzo dobrymi ciastami.

 Dziękujemy za zaproszenie.

Zobacz zdjęcia na stronie szkoły...


 DZIECI z BRODĄ z wizytą w Muzeum  |                         
 Sympatyczni goście odwiedzili "górski dom" Kasprowicza. Były to mali artyści z zespołu "Dzieci z Brodą". Zespół występował w Zakopanem, w programie telewizyjnym, gdzie śpiewał kolędy.
  Dzieciaki przyszły w towarzystwie kierownika zespołu Joszka Brody. Tak wspaniałych i uznanych artystów nasze progi dawno nie gościły. Bardzo miła wizyta.


 GWIAZDY ŚPIEWAJĄ W SĄSIEDZTWIE... |      16-12-08'                   

 W przedostatni poniedziałek adwentu, w kościółku parafialnym św. Jana Apostoła i Ewangelisty z którym graniczymy płotem, TVP 2 zarejestrowała program pod tytułem "Chwała na wysokości - kolędy z Zakopanego".
  Zorganizowanie koncertu było możliwe dzięki proboszczowi Kazimierzowi Podsiadle, który udostępnił na ten cel mało znaną, a chyba najpiękniej pomalowaną świątynię na Podhalu.
 Harendziański kościółek, położony z dala od centrum miasta, jest najstarszą świątynią w Zakopanem. Został postawiony w latach 1710 - 1720 w Zakrzowie koło Kalwarii Zebrzydowskiej. Kiedy wybudowano tam po pierwszej wojnie nowy kościół, stara świątynia niszczała przez kilkadziesiąt lat. Konstrukcję pomierzono, rozebrano i na platformach kolejowych przewieziono do Zakopanego.

 

  Dużą zasługę w tym przedsięwzięciu miał zięć Jana Kasprowicza profesor Władysław Jarocki, który nie tylko czuwał nad wszystkimi pracami ale przekazał teren pod przyszły kościół i osobiście dokonał renowacji polichromii.
 W świątyni znajdują się również obrazy jego autorstwa.Polichromia na ścianach i stropie, na co dzień ukryta w mrocznym wnętrzu świątyni ujawnia swój urok po mocniejszym oświetleniu.

 

  Ekipa fachowców z Telewizji Polskiej postarała się wydobyć to piękno za pomocą światła. Udało się. Na stropie w prezbiterium zajaśniała scena koronacji Matki Boskiej, a w nawie nowym blaskiem objawiła się św. Anna Samotrzeć. W tęczy kościoła po lewej stronie uwagę zwracał - św. Jan Chrzciciel. Na galerii chóru, gdzie przed paru laty zainstalowano organy widnieje św. Cecylia, patronka muzyki kościelnej, w towarzystwie muzykujących aniołków.

 

 I zapewne to właśnie św. Cecylia patronowała udanemu koncertowi kolęd wykonywanych przez znane zespoły i popularnych piosenkarzy.
 Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpili: Trebunie Tutki, Golec uOrkiestra, Bajm, Feel, Justyna Steczkowska, Maciej Miecznikowski i Iwona Węgrowska. Były też Dzieci z Brodą - grupa pasująca do anielskiego orszaku św. Cecylii. Gospodarzem koncertu był ks.Władysław Zązel Kapelan Związku Podhalan.

 Gwiazdy nie tylko śpiewały. Był czas na rozmowę o naszych polskich, wyjątkowych świętach, wspominano zdarzenia zabawne i chwile bardzo osobistych wzruszeń. Przy kolędzie, w przeddzień Bożego Narodzenia nie zabrakło życzeń. A kto je składał i czego życzył można się będzie dowiedzieć oglądając program "Chwała na wysokości - kolędy z Zakopanego", który zostanie wyemitowany 25 grudnia o godzinie 15.05 w Programie 2 Telewizji Polskiej.


  136 WIECZÓR NA HARENDZIE  |        14-12-08'         

 Na dzisiejszym wieczorze było wielu gości. Z programem literackim pod tytułem "Jan i Maria", na który składały się fragmenty Dzienników Marii i wiersze Jana Kasprowicza wystąpili aktorzy Studium Słowa im. T.Staicha - Władysława Nowicka, Grażyna Syrzistie i Andrzej Czarniecki.
  Na flecie zagrała Beata Krupa, przy akompaniamencie Tomasza Gronkowskiego. Całość przygotowała organizacyjnie Kierownik Biura naszego Stowarzyszenia Małgorzata Karpiel. Słodkości tym razem były dziełem Marii Bętkowskiej z Kościeliska.
  Zapraszamy na 10 stycznia. W tym dniu, odbędzie się promocja książki o Marii Kasprowiczowej, pt.:"Talent do życia" autorstwa R.Romaniuka.
  Dziękujemy wszystkim, którzy dzisiaj odwiedzili Harendę, a szczególnie przedstawicielom mediów: red. Bożenie Gąsienicy z Dziennika Polskiego, Annie Karpiel - Sembereckiej z portalu Watra i red.Beacie Zalot z Tygodnika Podhalańskiego.

Zobacz zdjęcia na www.watra.pl

 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |
   

2004-2015 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza : kYc 2008
Strona główna Małgorzata Karpiel w wydawnictwie prezentuje pierwsze egzemplaerze książki Redaktor "Talentu do życia Piotr Kyc. Prezes czyni ostatnie formaloności z Panią Edytą Szcząchor Trochę tego jest ale i tak nie dla wszystkich zainteresowanych starczy - szkoda Nasza kolejna publikacja sie prezentuje... Kierownik biura SPTJK Małgorzata Karpiel składa życzenia Burmistrzowi Miasta Zakopane Januszowi Majchrowi Justyna Steczkowska Bracia Golcowie Beata Kozidrak i ks.W.Zązel 5 stycznia 2008, Ustup - kilkaset metrów od Muzeum Alosza Awdiejew i Radosław Romaniuk Alosza Awdiejew Nasi goście Małogorzata Karpiel i Alosza Awdiejew "Talent do życia" W restauracji przy wyciągu na Harendzie Prezes SPTJK Piotr Kyc Aktualności z Zakopanego i Podhala Polecamy interesującą ksiązkę Przygotowania Pocztu Sztandarowego przeddc uroczystością w Warszawie. W środku Piotr Kyc. W środku- dr Stanisław Marduła   Grażyna Brodzińska Kierowniki Biura Małgorzata Karpiel zaprasza obecnych na nasze spotkanie z poezją Asnka od lewej:J.Tawłowicz, Grażyna Syrzistie, Noemi Słama Urząd Marszałkowski Urząd Miasta Zakopane Urząd Miasta Zakopane Jesteśmy na szlaku... Małopolski Instytut Kultury