napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Informacje o Harendzie i okolicach
 
W domu na Harendzie zawsze były koty. I od roku 1923 mieszkają tu nadal. Jest to jeden albo dwa kotki (czasem więcej). Zwierzątka towarzyszyły Marii Kasprowiczowej przez lata.
Wkrótce napiszemy
o harendziańskich kotach. Na archiwalnej fotografii jeden
z wieloletnich mieszkańców Harendy - czarny kot Marii. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w latach 60 - tych.
 

KONKURS
FOTOGRAFICZNY
!

Marek Majerczak - "Wieczności błękitne widziadło"
I nagroda
w konkursie fotograficznym
" Tatry i Podhale Jana Kasprowicza "

więcej...

 
 
 

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach 2009 2016 dotacji, która umożliwia funkcjonowanie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w roku 2009 i 2010 dotacji,na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Więcej...

 
 
 
 
W roku 2011 prestiżową Nagrodą Edytorską im. Juliusza Żuławskiego przyznawaną przez PEN Club uhonorowany został Profesor Roman Loth, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Więcej.
Po trwającym pół dnia posiedzeniu Zarządu trzeba się odstresować pośród krokusów
(ostrożnie!)
"Mój świat" ” to jedyny tomik Kasprowicza związany z Harendą. Tu powstała znaczna część zebranych w nim utworów. Wydanie jubileuszowe.
 
 
Konkurs Fotograficzny "Tatry i Podhale Jana Kasprowicza", Harenda , 12-12-2010 r.
Międzynarodowa Sesja Naukowa "Kasprowicz a Słowiańszczyzna",Harenda 2010

Nadanie Gminnej Bibliotece w Poroninie imienia Jana Kasprowicza, 14.10.2010 r
 
Sesja
Uczestnicy MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ "Jego świat. 150-lecie urodzin Jana Kasprowicza", jaka odbyła się w dniach  7-8 maja 2010 roku w Olsztynie.

Płoną nasturcje na Harendzie
 
 
 
   


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |

ŚWIĘTO BOŻEGO CIAŁA NA HARENDZIE  |   23-06-2011'                      

    Wkrótce...zobacz zdjęcia.

 

 

 


NASI DARCZYŃCY   |   22-06-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili studenci z  z Katedry Filologii Polskiej z Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO W SZKOLE KASPROWICZOWSKIEJ   |    22-06-2011'                     

    wkrótce...

 

 


NASI DARCZYŃCY   |   20-06-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili: Anna Bunsch - Bereszko i Jerzy Bereszko, Janina i Tadeusz Feliczak - Leszno Wlkp., Aniela i Marek Balcerek - Leszno Wlkp. Dziękujemy. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców

MUZYKA ZAKLĘTA W DREWNIE EDYCJA -  2011     |     LATO 2011                  

Mając w pamięci piękny koncert, jaki miał miejsce rok temu w naszym kościele parafialnym pw. św. Jana Apostola i Ewangelisty zapraszamy na kolejne, jakie odbędą się w tym roku na terenie województwa małopolskiego podczas wakacji. Organizatorem imprez jest Małopolska Organizacja Turystyczna. Inauguracja już była, przed nami kolejne muzykowania w zabytkowych, drewnianych świątyniach .     

Zapraszamy na kolejne koncerty cyklu: "Muzyka Zaklęta w Drewnie":
19.06, godz. 17:00 Jawiszowice, Kościół pw. św. Marcina
26.06, godz. 17:00 Sękowa, Kościół pw. św. św. Filipa i Jakuba Apostołów
02.07, godz. 19:30 Więcławice Stare, Kościół pw. św. Jakuba Apostoła
03.07, godz. 18:00 Kwiatoń, Cerkiew greckokatolicka pw. św. Paraskewii
06.07, godz. 18:00 Wieliczka, Kościół pw. św. Sebastiana
10.07, godz. 17:00 Krzęcin, Kościół Narodzenia Najświętszej Marii Panny
17.07, godz. 17:30 Lipnica Murowana, koncert plenerowy przy Kościele
pw. św. Leonarda
24.07, godz. 19:00 Dębno Podhalańskie, Kościół pw. św. Michała Archanioła
31.07, godz. 17:00 Łętownia, Kościół pw. św. św. Szymona i Judy Tadeusza
07.08, godz. 12:00 Gosprzydowa, Kościół pw. św. Urszuli
14.08, godz. 18:00 Skawinki, Kościół pw. św. Joachima
21.08, godz. 18:00 Binarowa, Kościół pw. św. Michała Archanioła
28.08, godz. 18:00 Dąbrowa Tarnowska, Kościół pw. Wszystkich Świętych

Zobacz zaproszenie / Czytaj więcej o projekcie "Muzyka zaklęta w drewnie"


KONCERT PO DWÓCH STRONACH TATR   |        12-06-2011'                 

   Kolejny koncert muzyczny zorganizowany w ramach polsko-słowackiego projektu "Muzyka pod Tatrami", realizowanego przez Muzeum Karola Szymanowskiego w willi "Atma", w Zakopanem - oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, oraz Muzeum na Zamku Orawskim - oddział Muzeum Orawskiego, był wydarzeniem wyjątkowym.
  Albowiem ten sam koncert zagrano dzień po dniu, po dwóch stronach Tatr.
 W sobotę 11 czerwca Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna, pod dyrekcją Agnieszki Kreiner wystąpiła w Zakopanem, w Miejskiej Galerii Sztuki. Niedziela należała do naszych sąsiadów z Orawskiego Podzamoku, którzy zorganizowali koncert na dziedzińcu średniowiecznej twierdzy. Koncert ten sam, muzycy też, ale miejsca zupełnie różne, tak pod względem akustycznym, jak i klimatu, jaki w nich panuje. Utworów Paderewskiego, Kurpińskiego, Licharda, Cikkera, Trnavskyego, Kaszuba, Szymanowskiego, Suchońia i Kilara warto słuchać zawsze , zwłaszcza w wykonaniu naszej orkiestry klimatycznej, a jak taka możliwość się nadarza na wygrzanej słońcem Orawie, pośród murów pamiętających mroki średniowiecza - tym bardziej warto! Zaśpiewała Pavlina Arvayowa, a więc była to przyjemność nie tylko dla ucha...Być może kiedyś i na Harendzie zagra nam Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna. /PK/

Przeczytaj świetną recenzję z tego koncertu Macieja Pinkwarta Zdjęcia- Renata Piżanowska


SCENA A2 PRZEDSTAWIA  | 10-06-2011'                        

   Zakopiańska Scena A2 zaczyna nas przyzwyczajać do scenicznych nowości. Tym razem w sali Hotelu Stamary zapachniało. wiecznym spoczywaniem. Wystawiono spektakl, pt. "Długie spanie" według Rene de Obaldia w tłumaczeniu Katarzyny Józefowicz. Występująca często i na Harendzie Grażyna Syzrzistie w towarzystwie Anny Zawiszy zagrały dwa kobiece szkielety, które żywo dyskutują o sprawach minionych i komentują współczesność. O nastrój rodem z krypty i detale widywane w domach pogrzebowych postarał się Krzysztof Michno - reżyser i scenograf w jednej osobie.
 I co? Nie czekajmy na koniec ziemskiej wędrówki. Przyjdzie niechybnie. Róbmy różne przyjemne rzeczy, bo w grobie jest i smutno i beznadziejnie nudno. W ogóle powiało trupim chłodem a tu lato się rozpoczyna. Na Harendzie wszystko rośnie i pachnie już skoszone siano. ArtPub Literatka zapraszają na dalsze przedstawienia Sceny A2.


NASI DARCZYŃCY   |   07-06-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili: Ewa i Włodzimierz Kupowscy, Zofia i Ryszard Światek - Warszawa. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


WOJEWÓDZKI KONSERWATOR ZABYTKÓW W MUZEUM  |     06-06-2011'                    
    HARENDA WPISANA DO REJESTRU ZABYTKÓW

KSIĄDZ BISKUP JAN ZAJĄC W NASZEJ PARAFII   |       05-06-2011'                  

  Wkrótce

IKONA - ZWIERCIADŁO NIEBA   |        03-06-2011'                 

    Wkrótce...

 

 


GOSCIE KSIEDZA JANA WICHARY  |            29-05-2011'             
 

GOŚĆ NIECODZIENNY NA HARENDZIE ...  |   29-05-2011'                      
Czyli wizyta Pani Barbary Wachowicz...

URODZINY PEWNEJ DZIEWCZYNY   |     28-05-2011'                    

 Grażyna Syrzistie, obchodziła w sobotę urodziny. Przy tej okazji otrzymała również Oskara. Ot tak, po prostu, na miejscu, od swoich, bez większego rozgłosu. Może niezupełnie, albowiem w sobotę, przy głównej ulicy, było galowo i niespokojnie. Jak to w Zakopanem. Chodnik zamknięty dla przechodniów, fani drżący z zimna, w beznadziejnie chłodne, majowe popołudnie. Nerwowe minuty oczekiwania. Szybkie, fajki.Fałszywe alarmy. Domysły najczarniejsze. Niekontrolowane wybuchy entuzjazmu. Zimno. Nikt nie wiedział skąd i czym przybędzie Jubilatka. Po przeciwnej stronie ulicy tłumek gapiów wpatrywał się z rozmarzeniem w czerwoną wstęgę dywanu prowadzącą wprost do słynnych schodów (w wydaniu zakopiańskim są to schody w dół). Wiodącą do przybytku sławy i wszelkiego sukcesu. Dwa złote posągi strzegące wejścia do podziemnego imperium sztuki nie pozostawiały żadnej wątpliwości dla Kogo to, i Kto ma tu prawo przebywać, a komu przyjdzie o tym tylko pomarzyć. Tłum marzycieli gęstniał, samochody przesuwały się leniwie, z dostojną powagą. Gwiazdy nigdy nie jeżdżą w pierwszym wozie. Tam jedzie ochrona - ktoś zauważył ze znawstwem. Mimo, że uwaga ta została wypowiedziana półgłosem, szybko się rozniosła wśród zniecierpliwionych fanów. Jeden, drugi, trzeci ..liczyli w myślach. Znowu czerwone światło. Oczekiwanie. Jeden, drugi. i nagle, przed zaskoczonym fotoreporterem lokalnej gazety zatrzymuje się mercedes. I to nie jakaś czarna, potężna limuzyna, ale niepozorny, niebieski , samochód taksówka. Błysnęły flesze. Oklaski. Okrzyki radości. Sprężystym, wysportowanym krokiem wysiadła z samochodu gwiazda tego wieczoru - Grażyna ! Czerwono - czarna kreacja podkreślała wyjątkowość sytuacji. Ochrona zaaranżowała spotkanie znanego muzyka, który ucharakteryzowany na wędrownego grajka - menela dostał się w pobliże Grażyny i udając, że nie umie grać i przyzwoicie śpiewać - zagrał i zaśpiewał tak, jak czynią to ludzie genialni. Tłumek gapiów zorientował się, że to sam.AB i już rozpoczęły się indywidualne poszukiwania długopisów i notesów w pobliskim kiosku, w celu zdobycia autografu od gwiazdy muzyki pop. Warto było przyjechać do Z! Krzyknęła przez łzy jakaś rozhisteryzowana nastolatka, szczekając przy tym zębami z zimna. Tymczasem Grażyna szybko i bezszelestnie spłynęła w dół schodów prowadzących do słynnego lokalu bez okien, o dwuznacznej nazwie Literatka Art. Pub.
  Podobno, podczas Gali przypomniano życiorys Grażyny, ilustrując go licznymi nieretuszowanymi fotografiami z dzieciństwa, a Bardzo Ważna Osoba przemówiła z ekranu przyznając się do uczuć istotnych względem Jubilatki. Był tort jak marzenie i życzenia od przyjaciół. Zjawił się nawet słynny biały miś, który na tę okoliczność uprał sobie futerko i było mu jakoś głupio, bo wyglądał, jak bałwan.
 Poza tym, na specjalnej, zamkniętej części Gali wręczono Jubilatce Oskara. Wręczanie trwało całą noc, dlatego w niedzielny poranek o wiarygodnego świadka było trudno. Obejdzie się i bez.
  Ostatecznie u nas, pod Giewontem, jakieś Oskary i Gale, to rzec normalna. Jak to w Zakopanem.

  Nam pozostaje życzyć Grażynie dużo zdrowia i szczęścia. Gratulujemy tylu kapitalnych przyjaciół. Dziękujemy za pomoc w organizacji Wieczorów na Harendzie !

Zobacz zdjęcia ...


DZIEŃ MATKI W "STAMARZE"   |                  26-05-2011'        

  Firmy zaprzyjaźnione z nami - Scena A2 i Studium Słowa zauważyły święto matki organizując spotkanie poetyckie, pod tytułem "Słowa dla Matki". Odbyło się ono 26 maja, w Grand Hotelu Stamary, w Zakopanem. Udział wzięli: Joanna Stachoń, Grażyna Syrzistie, Anna Zawisza, Jerzy Filar, Jerzy Juras Gruszczyński, Piotr Hibner, Krzysztof Michno, Jerzy Tawłowicz oraz - gościnnie Jan Karpiel Bułecka.
  Podczas poetyckiego wieczoru nie zbrakło wzruszeń, nastrojowej muzyki, a nawet kwiatów wręczanych gościom. Dziękujemy za tę garść poezji opisującej fenomen matczynej miłości, cierpliwości, zrozumienia i dobroci. /PK/


  |         26-05-2011'                

  Galeria Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury po raz kolejny zorganizowała interesujące spotkanie ze sztuką. W dniu 25 maja, w DW "Jasny Pałac" odbył się wernisaż wystawy "Trzy pokolenia" Izabeli Leśniak.
  Malarstwo, to pasja rodzinna w domu Wójcików. Rozpoczął ja znany zakopiański malarz Franciszek Wójcik. Malowała również jego córka Alina Wójcik Leśniak. Pani Izabela jest wnuczką artysty.
  Wystawa jest interesująca, bo prezentująca dobre malarstwo trzech osób tworzących w ciągu kilkudziesięciu lat. Na przestrzeni lat nic się tu nie zmienia, nie ulega chwilowym modom, pozostaje poszukiwanie chwil cudownych i znajdowanie piękna w krajobrazie i kwiatach.
  Spotkanie, jak zawsze ciekawie i z pomysłem prowadziła Ewa Czamańska. Ozdobą wernisażu był występ uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I st. z Poronina. TARPiK jest organizacją, która współpracuje z Harendą. /PK/


I KOMUNIA ŚWIĘTA W SĄSIEDZTWIE  |             24-05-2011'            
   

BARBARA WACHOWICZ OPOWIADA O OJCU ŚWĘTYM   |     23-05-2011'                    
 
 Pani Barbara Wachowicz, wieloletni członek naszego Stowarzyszenia i prawie domownik Harendy, po raz kolejny gości w Zakopanem. Tym razem efektem pobytu znanej pisarki był spektakl słowno-muzyczny poświęcony została Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II wystawiony w Urzędzie Miasta. Sala była wypełniona publicznością po brzegi. Recytowano wiersze, przypominano fakty, przytaczano słowa Ojca Świętego, śpiewano i oczywiście grano.
  Na zakończenie tego niezwykłego spotkania wystąpili uczestnicy   konkursu na "List do Ojca Świętego", który ogłoszony został dla młodzieży szkół zakopiańskich. Najciekawsze fragmenty prac odczytali ich autorzy. Oczywiście, jak zawsze - wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Dziękujemy !

Czytaj więcej i zobacz zdjęcia na: www.watra.pl


NASI DARCZYŃCY   |   18-05-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili: Bożena i Zdzisław Latacz - Zawiercie, Lucyna Latacz - Zawiercie, Małgorzata Skulska - Wiercioch - Zakopane, Władysława Karpiel - Kraków, Karolina Żuber - Kraków, Grazyna Bętkowska - Sobczyk - Dąbrowa Górnicza, Aleksandra Sobczyk - Dąbrowa Górnicza, Jan Krzesak, Wacław Szkarłat. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NOC MUZEÓW NA HARENDZIE...   |      15-05-2011'                    
KLIKNIJ! OKSZA-KOZINIEC - DWORZEC TATRZAŃSKI - HARENDA...

   Zakopiańska Noc Muzeów za nami. Pogoda w porównaniu do ubiegłorocznej - bardzo dobra, chociaż późnym wieczorem zaczęło lekko kropić i powiało chłodem.
    Gości było wielu, jakkolwiek mniej aniżeli w ubiegłym roku, kiedy cała impreza się rozpoczynała na Harendzie. W tym roku niewątpliwym hitem Nocy Muzeów była wspaniała Willa Oksza, z jeszcze wspanialszą kolekcją sztuki!
    Pośród wielu naszych gości należy wspomnieć Panią Barbarę Wachowicz, która pośród muzealnego rwetesu wybrała Harendę, której jest wierna od zawsze. Otrzymaliśmy od Pani Barbary cenny upominek, bardzo stareńki tomik wierszy pokryty patyną czasu (przez ile rąk przeszedł.co z jego właścicielami., kto to czytał.). Rodzinnie odwiedzili nas, m.in. pan Burmistrz Mariusz Koperski, oraz znany rzeźbiarz Marek Szala. Jak wspominamy familijne zwiedzanie, to trzeba odnotować wizytę kilku sióstr Kierowniczki Muzeum - Małgorzaty Karpiel.

  Wszyscy goście byli wspaniali. Przyjmowaliśmy ich od godziny 20.00 do 24.00, a nawet trochę dłużej. Kto był na Harendzie, ten wie, co było pokazane ekstra z okazji Nocy Muzeów. Kto nie dotarł, będzie miał okazję zobaczyć To Coś najwcześniej za rok. /PK/

HARENDA
  Bardzo dziękuję wszystkim Paniom, które pracowały bez wytchnienia, a nawet bez przerwy na herbatę. Dziękuję Beacie Denis - Jastrzębskiej, Małgorzacie Karpiel, Halinie Sierant - Ripper , oraz wspierającej nas Jolancie Piaseckiej z Poznania. W rozmieszczeniu iluminacji pomagał nam Jan Janik, z grupką harendziańskich dzieci. Pomieszczenia, do których miesiącami nikt nie zagląda wysprzątała Elżbieta Biedrońska. Dziękujemy również Panu Mariuszowi Sztymelskiemu z Zakopanego, producentowi zniczy, który - jak co roku - podarował nam sporą ilość lampek, bez których Harenda nie świeciłaby takim blaskiem pośród ciemnej i tajemniczej, muzealnej nocy.

   Marzy się nam taka ciepła, majowa, muzealna noc, kiedy można długo, długo siedzieć na werandzie domu Kasprowicza i wracać myślami do czasów Zakopanego okrzykniętego Pępkiem Świata. /P.Kyc/

OKSZA
GALERIA KULCZYCKICH
DWORZEC TATRZAŃSKI

Czytaj więcej o Nocy Muzeów AD 2011 na www.watra.pl


NASI DARCZYŃCY   |   14-04-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili: Agnieszka Kreiner -  Warszawa, Zbigniew Krupczyński - Wrocław, Małgorzata J. Berwid - Warszawa, Włodzimierz i Anna Bialik - Poznań, Elzbieta Krygowska - Butlewska - Poznań, Olcha Sikorska - Poznań, Krystyna Maćkowiak - Poznań, Barbara Jaeschke - Poznań, Kazimiera Szymborska - Poznań, Radosław Okulicz - Kozaryn - Poznań, Tomasz Zalewski - Poznań. Dziękujemy..

Zobacz listę darczyńców


CO NOWEGO W GALERII KANCELARII?  |    14-05-2011'                    

  Galeria Kancelaria Państwa Mecenasów Małgorzaty Górbiel i Andrzeja Wróbla działa. Na ścianach poczekalni, jaka się znajduje w każdej szacownej kancelarii po raz kolejny odnowiono prezentację. Słowem - zawisły nowe obrazy.
  W dniu 12 maja, otwarto "Wystawę Pasteli Beaty Zalot". Pani Beata, dziennikarka, oraz Redaktor Naczelny Tygodnika Podhalańskiego, coraz częściej i śmielej prezentuje swoje artystyczne oblicze. Przypomnijmy, że jest autorką tomików poezji, oraz pisze opowiadania.
 Pani Beata byłą również gościem Harendy. Miała swój Wieczór na Harendzie oraz brała udział w spotkaniu z okazji 8 marca. Jest również autorką paru artykułów o naszym muzeum.


  Pastele zaprezentowane na wystawie w Galerii Kancelarii emanują ciepłymi kolorami z którymi świetnie współgra ich kompozycja, w zasadzie zawsze przedstawiająca przestrzeń ograniczoną murami, ozdobioną łukami starych bram, perspektywą malowniczych, wąskich uliczek za którym odkrywamy "odrapane czasem" podwórka i bajecznie kolorowe fasady kamieniczek. Jest to malarstwo bez przestrzeni, bez ruchu, pozbawione postaci, ale realne, niosące w sobie tajemnice przygody, tej dosłownej ale i intelektualnej. Ruch wykonuje nasza wyobraźnia.
  Pastele Beaty Zalot, to obietnica spotkań z miejscami pełnymi uroku, odkrytymi przez autorkę całkiem niedaleko, na Spiszu, Słowacji, czy w sąsiedniej wiosce..
 Obok pasteli w Galerii Kancelarii pojawiła się też ceramika. W roli debiutantów wystąpiły koty. Były w kropki, cętki, szczupłe i spasione - z rybkami, lub myszkami w przepastnych kocich brzuchach.

W latach międzywojennych z bogatych kolekcji obrazów słynęły poczekalnie zakopiańskich gabinetów dentystycznych. Pełniły funkcję estetyczną, ale i tonowały napięcie z jakim pacjent przychodził w to miejsce. W poczekalni kancelarii prawniczej, też nie jesteśmy wolni od emocji, albowiem przychodzimy tu, aby rozwiązywać problemy, uzyskać poradę w sprawach ważnych, często dramatycznych, życiowych.
  Widok dzieł sztuki w takich miejscach, a szczególnie "u mecenasa" nie tylko koi nerwy, ale zmusza do refleksji nad sensem naszego problemu, którego mogłoby nie być.

  W trudnych chwilach sztuka wskazuje nam sens życia, a także pokazuje to, co utraciliśmy w gonitwie dnia codziennego - spokój, wrażliwość, radość z przebywania na tym świecie .
  Dobrze, że mamy w Zakopanem wiele galerii. Jeszcze lepiej, że od paru lat działa Galeria Kancelaria Państwa Mecenasów Małgorzaty Górbiel i Andrzeja Wróbla. Będzie super, jak poczujemy potrzebę liczniejszego odwiedzania miejsc w których eksponuje się sztukę.
  Czy Szanowni Internauci odwiedzili w ostatnich miesiącach jakąkolwiek galerię sztuki? Wybierzcie się. Warto! Nie tylko przy okazji Nocy Muzeów.
 
 Szczególnie zapraszamy do naszej Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego, gdzie mamy czasową wystawę o tematyce huculskiej. /PK/


ZAKOPIAŃSKA NOC MUZEÓW   |         10-05-2011                

NOC MUZEÓW na Harendzie, w domu Jana Kasprowicza

W sobotę 14 maja zapraszamy Państwa na Zakopiańską Noc Muzeów. Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza proponuje turystom
i zakopiańczykom tej nocy wyprawę w tajemnicze zakamarki domu poety.
Zapraszamy od godz. 20.00 do 24.00.
Ostatni zwiedzający wpuszczani będą na pół godziny przed zamknięciem muzeum. Zapraszamy serdecznie do spędzenia z nami Zakopiańskiej Nocy Muzeów i zapoznania się z programem imprez oraz rozkładem jazdy busów, które będą dowoziły chętnych do muzeów.

Impreza odbywa się pod patronatem Burmistrza Miasta Zakopanego.

Dziękujemy Panu Mariuszowi Sztymelskiemu (firma "Parafinopol"), który tradycyjnie dostarcza nam świece do iluminacji terenu podczas Nocy muzeów.

GODZINY OTWARCIA MUZEUM W WEEKEND 14-15 MAJA

W najbliższą sobotę 14 maja, w związku z Zakopiańską Nocą Muzeów, Muzeum Jana Kasprowicza i Galeria malarstwa Władysława Jarockiego czynne będą od godz. 10.00 -14.00 i nocą od godz. 20.00 - 24.00
W niedzielę 15 maja muzeum czynne jak zwykle, tj w godz. 10.00 - 15.30 Zapraszamy!

Zobacz program Nocy Muzeów w Zakopanem /PDF/


  |                         
  W Podhalańskim Serwisie Watra pojawił się kolejny wiersz Jana Kasprowicza o tematyce tatrzańskiej. Autorem tego interesującego cyklu jest Wojciech Szatkowski. Dziękujemy.

 Zapraszamy do lektury wiersza, pt.: "Krzak dzikiej róży w Ciemnych Smreczynach".

3 MAJA W ZAKOPANEM  |   03-05-2011'                      
  W Zakopanem uczczono 220 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mieszkańcy naszego miasta zebrali się pod Drzewem Wolności rosnącym przy ulicy Kościeliskiej, skąd - po złożeniu wiązanek kwiatów - udali się do Kościoła Świętej Rodziny, na nabożeństwo odprawione w intencji Ojczyzny. Następnie zgromadzeni uformowali pochód z pocztami sztandarowymi, oraz muzyką na czele, i przeszli ulicą Krupówki do Parku Miejskiego, pod Pomnik Grunwaldzki. Na ulicy Generała Galicy, przy kinie Sokół, do pochodu dołączyła banderia konna. I w tym historycznym miejscu, oznaczonym symbolem grunwaldzkim - znakiem zwycięskiej walki naszego narodu o przetrwanie, składano wieńce i kwiaty. Część artystyczną przygotowali nasi dobrzy znajomi - członkowie Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej: Grażyna Syrzistie, Joanna Stachoń i Andrzej Czarnecki. W uroczystościach wzięli udział Prezes Piotr Kyc i Kierownik Muzeum Małgorzata Karpiel.

35.LECIE ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃSKICH KSIĘDZA JANA   |      26-04-2011'                    
  Wyjątkowa uroczystość odbyła się ostatniej niedzieli w naszej parafii. Ksiądz Jan Wichary, który od 13 lat wspiera naszą parafię i pomagał nam w zbiórce funduszy na remont Mauzoleum Jana Kasprowicza obchodził 35 lat Święceń Kapłańskich. Uroczysta Eucharystia Jubileuszowa została odprawiona w naszym kościele parafialnym. Ksiądz Jan należy do zgromadzenia zakonnego Księży Werbistów i prowadzi od wielu lat Dom Misjonarzy Werbistów w Zakopanem. Bóg zapłać księdzu za wsparcie. Życzymy wielu kolejnych lat owocnej pracy misyjnej.

WESOŁYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !  |                         

Zdrowych,  pogodnych
 Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie Rodziny
i wśród Przyjaciół
oraz wesołego Alleluja
życzy

Zarząd Stowarzyszenia
Przyjaciół Twórczości
Jana Kasprowicza

Jan Kasprowicz,
W SOBOTĘ REZUREKCYJNĄ.kliknij


Szanowni Państwo.
Informujemy, ze wprowadzilismy zmiany godzin pracy muzeum w okresie Świąt Wielkanocnych:

22.04 - Wielki Piątek: 9 - 13
23.04 - Wielka Sobota 10 - 15
24.04 - Wielkanoc - nieczynne

Przypominamy także, że w poniedziałki muzeum jest zamknięte.


NAGRODA DLA PROFESORA ROMANA LOTHA !  |        19-04-2011'                 

    Edytor totalny

W roku 2011 prestiżową Nagrodą Edytorską im. Juliusza Żuławskiego przyznawaną przez PEN Club uhonorowany został Profesor Roman Loth, historyk literatury, bibliograf, edytor naukowy, członek założyciel i wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, jeden z największych współczesnych kasprowiczologów, autor opracowania pomnikowej edycji krytycznej pism poety.
  Uroczystość wręczenia Nagrody, która odbyła się 31 marca w Domu Literatury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, zgromadziła wielu wybitnych przedstawicieli dyscyplin humanistycznych; wśród gości obecni byli także członkowie Stowarzyszenia.
  W przemowie inauguracyjnej prezes PEN Clubu Adam Pomorski podkreślił, że ufundowana przez Bank PKO SA Nagroda Edytorska - od tego roku nosząca imię Juliusza Żuławskiego - jest jedynym tego typu i tej rangi wyróżnieniem przyznawanym w Polsce./K.J./ Czytaj więcej...


NASI DARCZYŃCY   |   16-04-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili Państwo Grażyna i Dariusz Adamek z Katowic. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


HARENDA PAMIĘTA...   |   11-04-2011'                       

  W I rocznicę tragedii smoleńskiej odsłonięto na Harendzie kamienny pomnik z figurą Jezusa Frasobliwego. Na granitowym obelisku widnieją słowa: " Ofiarom katastrofy smoleńskiej w I rocznicę, parafia Harenda, 10.04.2011". Monument, ufundowany przez parafian został ustawiony na miejscowym cmentarzu.
 Dzięki inicjatywie szeregu osób powstało w Zakopanem miejsce, które nie pozwoli nam zapomnieć o tej narodowej tragedii.
 Takie miejsca nie tylko przypominają o trudnej historii naszego narodu, ale pobudzają do refleksji nad dniem dzisiejszym i przyszłością Polski.


NASI DARCZYŃCY   |   07-04-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili nauczyciele z  Liceum Ogólnokształcącego im. św. Marii Magdaleny w Poznaniu: Lucyna Woch (dyrektor szkoły), Elżbieta Słaboszewska - Paśka, Iwona Barańska, Adam Ejsmont, Jerzy Sokół. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


WITAMY NOWYCH CZŁONKÓW  |        02-04-2011'                 

   Zarząd Główny Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza przyjął w dniu 2 kwietnia 2011 r następujących członków: ks. Witold Józef Kowalów, Irena Dejneka, Beata Jaśniak, Paweł Jaśniak, Barbara Miranowska - Kapłan, Jacek Kapłan, Karol Jaworski, Stanisława Szostak, Melania Pitucha, Grażyna Bętkowska Sobczyk, Aleksandra Sobczyk, Tomasz Sobczyk, Paulina Urbanowska, Krystyna Bulas, Danuta Gruszka - Wróbel, Małgorzata Górbiel, Michalina Kluzińska.

zapisz się do Stowarzyszenia | zobacz listę członków SPTJK


NOWE GODZINY OTWARCIA MUZEUM i GALERII MALARSTWA  |                         
 Szanowni Państwo! Pragnę poinformować, iż w okresie od 1 kwietnia do 30 października 2011 obowiązują nowe godziny otwarcia Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Czynna jest także galeria malarstwa Władysława Jarockiego.  Oto aktualne godziny otwarcia:
  Muzeum Jana Kasprowicza:
  wtorek - piątek w godz.: 9.00 - 16.00, sobota - niedziela: 10.00 - 15.30
  Galeria malarstwa Władysława Jarockiego (mieszcząca się w tym samym budynku co muzeum J. Kasprowicza):
  wtorek - sobota w godz. 10.00 - 15.00
  Prowadzenie muzeum i galerii wspiera finansowo Gmina Miasto Zakopane.
  Serdecznie zapraszamy do odwiedzania Harendy.
  Z poważaniem,
 
  Małgorzata Karpiel
  Kierownik Biura
  Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
  Zakopane, Harenda 12 a
  tel: 18.20.68.426 e-mail: sptjk@interia.pl www.harenda.com.pl


ZEBRANIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO   |                         

    zzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz

 

 

 



MUZYKA POD TATRAMI - START  |     28-03-2011'                    
 W dniu 27 marca odbył się pierwszy koncert w ramach wspólnego przedsięwzięcia dwóch oddziałów muzealnych - Muzeum Karola Szymanowskiego w Zakopanem, będącego Oddziałem Muzeum Narodowego w Krakowie i Zamku Orawskiego, który jest Oddziałem Muzeum Orawskiego P.O. Hviezdoslava w Dolnym Kubinie. W programie niedzielnego koncertu wykonanego w Muzeum Karola Szymanowskiego, znalazły się utwory Grażyny Bacewicz, Karola Szymanowskiego i Henryka Mikołaja Góreckiego. Wykonawcami byli muzycy z Kwartetu Śląskiego w składzie: Szymon Krzeszowiec - I skrzypce, Arkadiusz Kubic - II skrzypce, Łykasz Syrnicki - altówka, Piotr Janosik - wiolonczela.
  Po uczcie duchowej gospodarze zaprosili gości na poczęstunek. Na zewnątrz można było skosztować wybornej zupy węgierskiej serwowanej z wielkiego, żeliwnego kotła. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej - Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska - Republika Słowacka 2007 - 2013.

"ŁAWECZKA" w "JUTRZENCE"   |     24-03-2011'                    
Wiosna ...pora się wybrać na "Ławeczkę" niekoniecznie do parku.
Kolejny wydarzeniem kulturalnym zorganizowanym w ramach Maratonu Teatru przez Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem /nasi dobrzy znajomi/ był spektakl " Ławeczka". Wystąpili: Joanna Stachoń, Krzysztof Michno, Kinga Gruszczyńska. Opracowanie muzyczne Dagmara Bujak. Sztuka Aleksandra Gelmana jest bardzo kameralna. Opowiada o spotkaniu kobiety i mężczyzny w średnim wieku. Obydwojgu życie się nie ułożyło. Obydwoje przyszli do parku, aby znaleźć partnera do krótkiej przygody miłosnej. Opowieść się rozwija, tryska humorem, a w zasadzie staje się tragikomiczna. Jest metaforą opowiadająca o związku między kobietą a mężczyzną. Joanna Stachoń i Krzysztof Michno mimo, że nie są zawodowymi aktorami, a raczej miłośnikami literatury dali popis aktorski. Licznie zgromadzona publiczność w sali MCK "Jutrzenka" doceniła to brawami. Dziękujemy za ".Ławeczkę".

PANI WŁADZIA - MAŁY ŻOŁNIERZ WIELKIEJ WOJNY   |    23-03-2011'                     
  Maraton Teatralny zorganizowany przez Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem trwa.Byliśmy obecni. Kolejne spotkanie odbyło się w dniu 22 marca, w Biołej Izbie Związku Podhalan. Spektakl, a właściwie opowieść o wojennych przeżyciach Pani Władysławy Nowickiej naszej znajomej, a przede wszystkim przewodniczki przedstawił Teatr Studium Słowa im. Tadeusza Staicha. Całość nosiła tytuł "Mały żołnierz wielkiej wojny". Wystąpili: Władysława Nowicka, Andrzej Czarniecki, Jerzy Juras Gruszczyński, Jerzy Tawłowicz, Józef Śmieja. Interesujące wspomnienia Pani Władysławy o jej szlaku bojowym ze wschodu do Berlina, to nie tylko lekcja historii odkrywająca nam "białe plamy". To przypowieść o życiu, które - jakiekolwiek jest - pozostawia po latach wspomnienia tylko paru chwil. Dobrych chwil. Dziękujemy Pani Władziu. /PK/
Zobacz zdjęcia na www.watra.pl

NA HARENDZIE ZIMY JUŻ NIE MA    |  21-03-2011'                       
  W dniu 21 marca pożegnaliśmy zimę. Tego roku była kapryśna. Taka zwykła, bezśnieżna, trochę sztuczna. Gdyby nie mróz i dziesiątki armatek, to nie byłoby po czym jeździć na nartach. Takiej zimy nie ma co na poważnie zegnać, jak to czyniono przed wiekami topiąc kukłę Marzanny zwanej też przez naszych przodków Moreną, Marzanikiem, Śmierzteckom, Śmiertką, Śmiercichą, a nawet Śmiercią. Dlatego też była to ceremonia śmiertelnie poważna i za wygłupy można było podzielić los kukły zrobionej z wiechcia słomy, grochowin lub konopi. A jednak, tradycja rozstawania się z zimą, jej głodem i chorobami pozostała. Obecnie obrzęd topienia Marzanny nabrał zdecydowanie zabawowego charakteru. Jest to frajda dla dzieci, która zaczyna się już w momencie wykonywania kukły. W taki tradycyjny sposób pożegnali tę uciążliwą porę uczniowie SP nr 9 w Zakopanem. Były wrzaski, bicie w pokrywki i grzechotanie puszkami. Ledwie Marzanna sfrunęła prosto do rzeki z kładki przy Muzeum Kasprowicza a nad wodą już się pokazały krokusy, przebiśniegi i bazie. Kto nie wierzy niechaj zajrzy na Harendę. /PK/Zobacz tez na www.watra.pl

OPOWIEM CI WIERSZEM - JERZY TAWŁOWICZ W STATMARZE   |     18-03-2011'                    
  UWAGA!, 19 marca o godz. 19.00 w Grand Hotelu STAMARY, ul. Kościuszki 19 w Zakopanem odbędzie się wieczór autorski Jerzego Tawłowicza zatytułowany: "Opowiem Ci wierszem...". Pan Jerzy jest przyjacielem Harendy. Parokrotnie wspierał nas swoja poezją, muzyka i śpiewem. Zapraszamy. Wieczór w ten jest częścią poetycko teatralnego maratonu zorganizowanego przez Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej dla uczczenia Światowego Dnia Poezji i Międzynarodowego Dnia Teatru.
  Zobacz relację Anny Karpiel - Sembereckiej www.watra.pl

CZAS NA WIOSNĘ, CZAS NA SADZENIE NASTURCJII…  |             18-03-2011'            

  Za parę dni 21 marca. Tradycyjnie dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza przyjdą pod Muzeum, aby pożegnać zimę. Marzanna już czeka na werandzie . Wykonali ją uczniowie klasy II z wychowawczynią Alicją Stawiarską.

W poniedziałek będą i inne …Czekamy z niecierpliwością./PK/


NASI DARCZYŃCY   |   16-03-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili: dr Barbara Wizner - Kraków Wiesława Kopiczyńska - Brodnica . Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


KROKUSY NA HARENDZIE - JUŻ SĄ.   |   13-03-2011'                      
 
Na Harendzie, przy Muzeum Jana Kasprowicza pojawiły się po dzisiejszej nocy pierwsze krokusy i przebiśniegi. Jest ich kilkanaście, są delikatne, niepewne swego losu. W każdej chwili jeszcze może spaść śnieg.

/PK/

Tak, to już wiosna!


NASI DARCZYŃCY   |   11-03-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili: Beata Skulska - Papp - Zakopane, Iwona Zalotyńska - Zakopane, Zofia Anna i Maria Frączysty - Zakopane, Anna i Robert Gina - Katowice, Justyna Sejboth - Katowice, Sławomir Markiewicz - Warszawa . Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


DZIĘKUJEMY GMINIE MIASTA ZAKOPANEGO ZA DOTACJĘ !   |       10-03-2011'                  
  Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego poinformował nas, że na podstawie złożonych ofert w konkursie z dziedziny kultury na rok 2011 przyznano nam dotacje na prowadzenie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego w wysokości 20 140 zł.
  Bardzo dziękujemy. Wsparcie finansowe ze strony gminy, to dla nas być albo i nie.

149 WIECZÓR NA HARENDZIE   |    10-03-2011'                     
Fotografie - 149 Wieczór na Harendzie - kliknij
 
Zbliżamy się do jubileuszowego 150 - tego Wieczoru. W dniu 8 marca Stowarzyszenie zorganizowało 149 Wieczór na Harendzie pod tytułem "Kobiety na Harendzie".
  Pomysł tego Wieczoru narodził się jesienią podczas jednego z wernisaży w Galerii Kancelarii działającej w biurach Państwa Mecenasów Małgorzaty Górbiel i Wojciecha Wróbla.
  Harenda od zawsze była miejscem, w którym przebywały kobiety. To dzięki nim powstało i funkcjonuje Muzeum Jana Kasprowicza. Postanowiliśmy zatem zaprosić w ten szczególny dzień Panie, które hobbystycznie uprawiają sztukę.
  Gości przywitał i cały wieczór prowadził Prezes Stowarzyszenia Piotr Kyc. Na wstępie Beata Denis Jastrzębska opowiedziała zebranym o kobietach, które tu zamieszkiwały.
  Na Harendzie swoją twórczość zaprezentowały następujące panie: Lidia Chorzępa i Ewa Kuczyńska (decoupage), Renata Dzioboń ("malowanie wełną"), Bożena Gąsienica (fotografia podróżnicza), Michalina Kluzińska (haft regionalny),Beata Skulska - Papp (poezja, piosenka), Renata Piżanowska (fotografia artystyczna, grafika), Małgorzata Dawiec (collage, malarstwo, poezja), Józefa Zubek (haft regionalny), Beata Zalot - Tomalik (poezja, proza, grafika), Elżbieta Krzemińska - Owczarz (projektowanie mody).
 Wiersze Jana Kasprowicza oraz Beaty Skulskiej - Papp czytał Jacek Zięba - Jasiński, były aktor teatru S.I.Witkiewicza (podobnie jak opowiadanie Beaty Zalot - Tomalik).
  Grała i śpiewała żeńska kapela góralska "Dziurawiec" w następującym składzie: Stanisława Szostak, Hania Rybka - Stasińska, Agnieszka Gąsienica - Giewont, Anna Zofia Frączysta z córką Marią, Hanka Urbaniak i Katarzyna Gąsienica - Józkowy.
 Dzień Kobiet przypadł w tym roku na koniec zapustów, dlatego poczęstunek o który zadbali wszyscy goście był urozmaicony. Przeróżne ciasta i sałatki pozostaną w pamięci też.
  Zainteresowanie naszym spotkaniem było duże, dlatego ze względów lokalowych (tylko dwa pomieszczenia) byliśmy zmuszeni ograniczyć ilość zaproszonych gości. Przepraszamy.

Dziękuję za przygotowanie spotkania kierowniczce naszego biura Małgorzacie Karpiel oraz Elżbiecie Kyc. Wsparli nas także - siostra Bronisława Wichary i ks. Jan Wichary.
 Po wizycie tylu interesujących, wspaniałych kobiet nie pozostaje nic innego, jak się szykować do następnego spotkania za rok!
Organizatorzy dziekują Ewie Czamańskiej z Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promicji i Kulltury za wypożyczenie sztalug.  /PK/

Zobacz zdjecia / zobacz też:artykuł Anny Karpiel Semberaeckiej na www.watra.pl / "Dziennik Polski " / "nowinki" Macieja Pinkwarta /


NIECODZIENNI GOŚCIE W MUZEUM   |      07-03-2011'                   

  Z okazji urodzin Proboszcza księdza Kazimierza Podsiadło odwiedzili go koledzy z rocznika. Jedni są już na emeryturze, inni - jak nasz ksiądz, będą pracowali jeszcze rok. Po nabożeństwie księża odwiedzili nasze muzeum.

 


PLENER STUDENTÓW Z ASP na HARENDZIE   |        07-03-2011'                 

    W drugiej połowie lutego br. odbył się po raz kolejny plener Studentów III roku Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Coroczne plenery odbywają się na przełomie lutego i marca w Domu Plenerowym ASP na Harendzie koło Zakopanego. Inicjatywa tego typu spotkań pochodzi z Katedry Sztuk Wizualnych Wydziału, którą kieruje od wielu lat prof. Andrzej Ziębliński. Działania te stanowią szczególną okazję do autorskich kreacji młodych twórców w przestrzeni określonej miejscem, kontekstem kulturowym i jego zmiennością w czasie.
  Dom Plenerowy położony jest w bliskim sąsiedztwie Muzeum Jana Kasprowicza. Dzięki współpracy pomiędzy instytucjami: Akademią Sztuk Pięknych a Stowarzyszeniem Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza uczestnicy pleneru mogli zrealizować wiele projektów artystycznych na terenie Muzeum (np. przy mauzoleum poety). Studenci pracowali pod kierunkiem pedagogów Katedry Sztuk Wizualnych: as. Miłosza Pobiedzińskiego, adi. Wojciecha Kopczyńskiego oraz wykł. Tadeusza Banasia. Owocem dwutygodniowej pracy studentów III roku jest wystawa w Galerii SCHODY na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przy ul. Smoleńsk 9.
  Otwarcie wystawy odbędzie się dnia: 15 marca o godz. 13.00. Wystawa trwa do 5 kwietnia. Serdecznie zapraszamy As. Miłosz Pobiedziński (opiekun pleneru)\


NASI DARCZYŃCY   |   27-02-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili: Elżbieta i Jarosław Szargan z Inowrocławia. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


DUDASKI TŁUSTY CZWARTEK   |     04-03-2011'                    

  Jan Karpiel - Bułecka, nasz dobry znajomy wskrzesił "Dudaski Tłusty Czwartek", czyli spotkanie dudziarzy z różnych stron Polski. Było super. Podczas takich spotkań, organizowanych w tym okresie czuć, że kończą się zapusty i trzeba te parę dni wykorzystać na zabawę. Wszak to już we środę posypia głowy popiołem. W "zmartychwstaniu" tej interesującej imprezy dopomógł Janowi Karpielowi burmistrz Zakopanego, oraz Wydział Kultury i Popularyzacji Zakopanego włączając się organizacyjnie i finansowo w jej przygotowanie. Spotkanie dudziarzy odbyło się w auli Zakopiańskiego Centrum Edukacji ( dawniej TTA). /PK/
Czytaj relację Anny Karpiel - Sembereckiej na www.watra.pl


WIECZÓR POEZJI U PRZYJACIÓŁ   |     03-03-2011'                    

  U naszych znajomych z Zakopiańskiego Klubu Literackiego Tra-WERS impreza! Wspólnie z Zakopiańską Fundacją Narodowa SKANSEN zorganizowali w dniu 1 marca wieczór poetycki. Beata Skulaska Papp recytowała swoje wiersze, oraz śpiewała (akompaniament własny!). Ciekawą muzyczną interpretację poezji przedstawiła Zuzanna Wiercioch. Andrzej Słobodziński czytał poezję i garść fraszek na zakończenie. Nie zabrakło czytania w wykonaniu Grażyny Syrzistie. Pozdrawiamy..
  Każdy wieczór spędzony na obcowaniu z poezją ma w sobie coś niezwykłego. Nastrój tworzą utwory, światy w nich przestawione, a przede wszystkim autorzy - osoby nietuzinkowe A takich w Biołej Izbie nie brakowało. /PK/


NASI DARCZYŃCY   |   01-03-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili: Elżbieta Czarpacka - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 54 im. J. Kasprowicza w Poznaniu, Ewa i Janusz Lipińscy - Nysa, Grazyna Banaś - Poznań Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   27-02-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili: Andrzej Hościłowicz - Warszawa,
Studenci III roku Wydziału Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Tadeusz Banaś - opiekun Pleneru studentów ASP - Kraków . Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


PO PROMOCJI KSIĄŻKI O MODZIE   |  27-02-2011'                       

  W Kościelisku, w dniu 26 lutego miała miejsce promocja drugiego wydania książki dr Stanisławy Trebuni-Staszel - "Śladami Podhalańskiej Mody". Publikacja to wyjątkowa, opisująca ubiór mieszkańców Podhala i jego modyfikacje na przestrzenie wieków. Pięknie wydaną, ozdobioną licznymi fotografiami książkę czyta się wyśmienicie, mimo, że jest to praca ze wszech miar naukowa.
  W Domu Ludowym nie tylko można było wysłuchać krótkiego wykładu autorki, ale przed wszystkim zobaczyć wyciągnięte ze skrzyń ubrania w jakich się paradowało kilkadziesiąt lat temu. Nie brakło muzyki oraz tańca, co niejako naturalnie dopełniło ten bardzo ciekawy, pouczający ale i pełen błyskotliwego humoru sobotni wieczór.
  Promocję zorganizowała Podhalańska Oficyna Wydawnicza oraz Związek Podhalan Oddział Kościelisko./PK/

Zobacz zdjęcia...


ZAPRASZAMY NA PROMOCJĘ CIEKAWEJ KSIĄŻKI.  |    26-02-2011'                     
  Dzisiaj tj. w sobotę 26.02.2011r. o godzinie 18:00 w Domu Ludowym w Kościelisku odbędzie się promocja drugiego wydania książki Stanisławy Trebuni-Staszel - "Śladami Podhalańskiej Mody" Na promocję zapraszają: Podhalańska Oficyna Wydawnicza oraz Związek Podhalan Oddział Kościelisko.
 Autorka jest zaprzyjaźniona z Harendą. Polecamy!

WIEŚCI Z KUJAW KASPROWICZA   |         26-02-2011'                
 Otrzymaliśmy od Pana Andrzeja Chwiałkowskiego artykuł prasowy, w którym jest informacja o pomyśle ufundowania tablicy upamiętniającej lata lwowskie Jana Kasprowicza. Bardzo się nam to podoba. Zdecydowanie popieramy. Na najbliższym posiedzeniu Zarządu Głównego sprawę omówimy.
  Panie Andrzeju - dziękujemy i prosimy o dalsze informacje z Kujaw Jana Kasprowicza. /PK/

KAMILA GRODZKA SUWALSKA NIE ŻYJE   |        26-02-2011'

  Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w południe 23 lutego 2011 r., przegrywając walkę z ciężką chorobą, zmarła w wieku 70 lat nasza koleżanka

Kamilla Grodzka-Suwalska.

Formalnie do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza i Oddziału Łódzkiego została przyjęta 11 września 1988 r., jednak w działalności Oddziału uczestniczyła już dużo wcześniej. Będzie nam brakowało jej ciepła, rozwagi i spokoju.

Cześć Jej pamięci!

Koleżanki i koledzy z Łódzkiego Oddziału SPTJK

Naszemu koledze Pawłowi Suwalskiemu składamy wyrazy najgłębszego współczucia z powodu śmierci małżonki.


ODSZEDŁA OD NAS KAMILA GRODZKA - SUWALSKA |        25-02-2011'

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 23 lutego 2011 roku
odeszła od nas
śp.Kamila Grodzka Suwalska

członek Stowarzyszenian Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

Cześć Jej pamięci.

WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA RODZINIE składa Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza w Zakopanem.


148 WIECZÓR NA HARENDZIE   |      23-02-2011'                   

  W Muzeum Jana Kasprowicza, w Zakopanem odbył się 148 Wieczór na Harendzie. W programie spotkania zorganizowanego przez nasze Stowarzyszenie była promocja książki "Kasprowicz a Słowiańszczyzna. W 150 rocznicę urodzin Poety", oraz tomiku wierszy Jana Kasprowicza "Mój Świat".
  Obydwie publikacje zostały wydane przez Stowarzyszenie z okazji 150-lecia urodzin Poety.
  Książka "Kasprowicz a Słowiańszczyzna. W 150 rocznicę urodzin Poety" pod redakcją Małgorzaty Wnuk i Karola Jaworskiego, to pokłosie sesji naukowej, jaka się odbyła 23 października 2010 roku na Harendzie. W publikacji znajdziemy następujące referaty: Gabriela Matuszek - "Jak Przybyszewski czytał Kasprowicza", Katarzyna Kłos - "Słowiańskie portrety i autoportrety Jana Kasprowicza, Tadeusz Linkner "Co ze słowiańskim Marchołtem - upiorem w dramacie Kasprowicza?, Anna Podstawka - "Dramaturgia krajów słowiańskich w krytyce teatralnej Kasprowicza", Ilija Paczew - "Twórczość Kasprowicza w poetyckiej interpretacji Teodora Trojanowa", Mirosław Sosnowski - "Rosyjskie echa poezji Jana Kasprowicza", Karol Jaworski - "Drzewo kosmiczne jako temat poezji słowiańskiej na przykładzie Jana Kasprowicza i Konstantina Balmonta", Małgorzata Wnuk "Słowiańszczyzna Kasprowicza na Harendzie". Wydanie publikacji sfinansowalo Miasto Zakopane.

  Kolejną nowością zaprezentowaną na Harendzie były ostatnie wiersze Jana Kasprowicza, pt,:"Mój świat", wydane po raz pierwszy w roku 1926 - roku śmierci Poety. Ten uroczy, tomik posłowiem opatrzył Roman Loth. Wydanie zbiorku wierszy było możliwe dzięki finansowemu wsparciu Miasta Zakopane oraz Romana i Krystyny Bulasów.
  Harendziański wieczór w dniu 22 lutego świetnie prowadziła prof. dr hab. Gabriela Matuszek z Uniwersytetu Jagiellońskiego. W interesującej dyskusji wzięli również udział autorzy referatów dr Małgorzata Wnuk i Karol Jaworski oraz Prezes Stowarzyszenia Piotr Kyc.
  Zainteresowanych nabyciem promowanych publikacji zapraszamy do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.
  Dziękujemy za przygotowanie "Wieczoru" Małgorzacie Karpiel, a Elżbiecie Kyc za pomoc w jego organizacji. /PK/
  Impreza została dofinansowana z budżetu Miasta Zakopane. / zobacz zdjęcia...


NADZIEJA WEDŁUG KSIĘDZA WŁADYSŁAWA ZARĘBCZANA   |    13-02-2011                     

  W Galerii Jednego Autora przy Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury w Zakopanem odbyła się promocja książki pt. "Jest nadzieja" ks. Władysława Mariana Zarębczana. Salę lustrzana " Jasnego Palacu" ozdobiła wystawa fotografii "Dzieci podhalańskie" Stanisława Gała. Wśród wielu gości i licznych znajomych obu autorów byliśmy i my - Prezes Piotr Kyc i Małgorzata Karpiel.
  Ksiądz Zarębczan odwiedził nasze Muzeum i spędził dłuższą chwilę na werandzie. Spotkanie poprowadziła Ewa Czamańska. Rozmowę z księdzem Władysławem prowadził redaktor Wojciech Mróz. Zagrała kapela Jana Karpiela Bułecki. /PK/

Zobacz tez na www.watra.pl


ZAPROSZENIE - 148 WIECZÓR NA HARENDZIE   |     10-02-2011                    

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza ma zaszczyt zaprosić na 148 Wieczór na Harendzie.

W programie promocja książki "Kasprowicz a Słowiańszczyzna. W 150 rocznicę urodzin Poety"
   pod red. M.Wnuk i K.Jaworskiego
   oraz
  tomiku Jana Kasprowicza "Mój Świat"
  wydanego z okazji 150 - lecia urodzin Poety.
  Wieczór poprowadzi
  prof. dr hab. Gabriela Matuszek (UJ)

   22 lutego, o godz.18.00 w Zakopanem, Harenda 12a

 Impreza została dofinansowana z budżetu Miasta Zakopane.


DZIEŃ KOTA - A NASZ KOTEK  CHORY |                         
 
Sasza - nasz harendzieński kot, który jest ozdobą Muzeum od ponad 10 lat zachorował. Długie dni trwało leczenie i szczęśliwie się zakończyło. Niestety osłabiony kotek znowu gdzieś przepadł. Kiedy wróci? Co my z tymi kotami na Harendzie mamy. W historię Harendy wpisanych jest szereg kocich żywotów. Jak zapisze się Sasza.mamy nadzieję ,że wróci. Zawsze wracał. /PK/

TYLKO PARĘ CENTYMETRÓW I BYŁYBY DUZE SZKODY...   |                         
Nic się nie stało.
To tylko się drzewo złamało,
a spadając... nic nie roztrzaskało,
a mogło dach.
Ale był strach...

NASZA GABLOTA NA KRUPÓWKACH   |      10-02-2011'                   
  Nasza gablotka informacyjna przy Krupówkach wymagała naprawy. Wybito szybę. Jest i inny problem. Wysoko nad gablotą mają gniazdo gołębie. Co z tego wynika - pisać nie trzeba. Szybę wstawiono, a z gołębiami trzeba negocjować. Póki co poprosimy sąsiednią restaurację o wykonanie małego zadaszenia nad ich "pomalowaną" przez ptaki reklamą. Uchroni to wszystkich. Wieszanie ogłoszeń, oraz ich czytanie nie będzie stresujące. Tymczasem - czytaj z dystansu!
  Wszystkich, którzy odwiedzają Zakopane zapraszamy, polecamy naszą gablotkę. Trzeba zajrzeć podczas obowiązkowego spaceru po Krupówkach. Być może będzie tam informacja o ciekawym wydarzeniu na Harendzie. Gablotka jest na przeciwko budynku poczty, na ścianie Banku Spółdzielczego. /PK/

NASI DARCZYŃCY   |   09-02-2011'                       
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupiła pani Maria Korzeniowska - Marciniak z Poznania. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   | 03-02-2011''                        
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili państwo Ewa i Jerzy Kudyńscy z Poznania oraz Emilia Kirchof z Rybna, Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


MISTRZOSTWA POLSKI NA HARENDZIE  |   29-01-2011'                      

 W pobliżu Muzeum na Harendzie znajduje się duża stacja narciarska Harenda. Są trzy wyciągi w tym jeden duży krzesełkowy. Stok jest południowy, słoneczny. Można pojeździć również na łyżwach po sztucznym lodowisku. Restauracja regionalna i wypożyczalnie sprzętu zimowego uzupełniają ciekawą ofertę na wczasy rodzinne. Ze względu na duże nachylenie stoku rozgrywane są tutaj zawody sportowe, nawet o randze europejskiej.
  W ostatni weekend rozegrano The North Face Polish Freeskiing Open 2011 powered by Fiat. Sport widowiskowy, pogoda słoneczna - warunki wymarzone! /PK/
 Zapraszamy po nartach do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

 ZOBACZ ZDJĘCIA: www.sp9zakopane.pl


KOLĘDOWANIE NA HARENDZIE - NIE ZAPOMNIANO O KASPROWICZU   |        24-01-11'                 

 W dniu 23 stycznia w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem siostra Bronisława Wichary zorganizowała wspólne śpiewanie kolęd. Takie spotkanie odbyło się po raz pierwszy na Harendzie. Goście dopisali. Całość była ciekawie przygotowana. Pomiędzy kolędami recytowano wiersze o tematyce świątecznej i kolędowej, oraz oglądano pokazy multimedialne. Mały recital kolęd przygotowała również pani Agnieszka Zielińska.

 Na zakończenie, na wniosek obecnych zorganizowano zbiórkę z której całkowity dochód w wysokości 207 złotych przekazano na zakup "Cegiełek Dobroczyńcy". Dochód ze sprzedaży "cegiełek" jest w całości przeznaczany na remont Mauzoleum Jana Kasprowicza. Na spotkaniu byli obecni członkowie naszego Stowarzyszenia - Prezes SPTJK Piotr Kyc, Kierowniczka Muzeum Małgorzata Karpiel i Jolanta Maćkowiak - Piasecka z Poznania. Dziękujemy siostrze Bronisławie za piękny wieczór i kolejną inicjatywę, która nam pomaga. Bóg Zapłać. /PK/

Zobacz zdjęcia www.sp9zakopane.pl




NASI DARCZYŃCY   | 24-01-2011''                        
  "Cegiełki Dobroczyńcy" zakupili uczestnicy wspólnego kolędowania w Szkole Podstawowej NR 9 w Zakopanem. Byli to rodzice, dziadkowie i babcie naszych uczniów. To już któraś z kolei "cegiełka" zakupiona przez społeczność osiedla Harenda. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


"KOLĘDOWANIE WIERSZEM" - 5 SPOTKANIE "PO SUMIE"   |    16-01-2011'                     
Kliknij. zobacz więcej zdjęć..
  Mamy pierwszy Jubileusz naszych niedzielnych spotkań "Po sumie". Albowiem, w dniu 16 stycznia, o godzinie 12.15 odwiedzili nas poeci, którzy czytali swoje wiersze. "Kolędowanie wierszem" było piątym spotkaniem z cyklu "Po sumie".
  Poeta, to "taki lepszy gość", ktoś wyjątkowy, niosący w sobie pokłady wrażliwości, przypominający nam o chwilach, które gubimy w pośpiechu dnia, o zapomnianych słowach i uczuciach. Gościć takich ludzi na Harendzie, w domu poety, to dla nas zaszczyt.
  Dzięki przyjęciu zaproszenia przez Wandę Szado - Kudasikową, Romana Dziobonia, Krzysztofa Kokota, Macieja Kudasika i Jerzego Tawłowicza wysłuchaliśmy wielu niezwykłych wierszy o tematyce świątecznej.
  Do "kolędowania wierszem" przygrywała kapela góralska "Świarni" z Nowego Targu. W świąteczny nastrój wprowadziły zebranych dzieci z harendziańskiej Scholi prowadzonej przez siostrę Bronisławę Wichary.
  Prezes Stowarzyszenia Piotr Kyc dziękuje Małgorzacie Karpiel za przygotowanie całości oraz Beacie Denis - Jastrzębskiej i Władysławie Karpiel za pomoc. Zobacz zdjęcia na www.sp9zakopane.pl


NASI DARCZYŃCY   | 15-01-2011''                        
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" zakupili: Adam Pietrzykowski - Bochnia, Marek Aksamit, Lech Skibski. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   | 09-01-2011''                        
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" zakupili: Karolina Ciesiółka - Inowrocław, Szymborze, Dorota Kochany, Józef Walczak Wieruncorz - Zakopane. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


"KASPROWICZ A SŁOWIAŃSZCZYZNA " - MATERIAŁY Z SESJI  |                         

    Informujemy, że jest już w sprzedaży publikacja,
 pt.:" Kasprowicz a Słowiańszczyzna".
  Jest to zbiór referatów wygłoszonych podczas sesji naukowej  zorganizowanej
  z okazji 150 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza.
Międzynarodowa Sesja Naukowa "Kasprowicz a Słowiańszczyzna" odbyła się w dniach 23 - 24 października 2010 roku na Harendzie.
 
Ilość egzemplarzy ograniczona!

Cena publikacji: 15 zł. Do nabycia w Muzeum Jana Kasprowicza.
Wydanie materiałów z sesji możliwe było dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasto Zakopane.

Więcej..


"MÓJ ŚWIAT" JANA KASPROWICZA JUŻ W SPRZEDAZY !!!                         
 

 Informujemy, że jest już w sprzedaży ostatnia książka poetycka Kasprowicza
" Mój świat ".
  Jest to wydanie jubileuszowe, z okazji 150 lecia urodzin poety.
  Ilość egzemplarzy ograniczona!
  Cena tomiku : 29,50 zł.

Do nabycia w Muzeum Jana Kasprowicza.

Tekst przygotował (na podstawie wydania: Jan Kasprowicz, Pisma zebrane, t.6 Wydawnictwo Literackie, Kraków 2002) oraz posłowiem opatrzył Roman Loth.

Wydanie tomiku było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Gminy Miasta Zakopane oraz Krystyny i Romana Bulasów.

 Zacytujmy fragmenty posłowa napisanego przez profesora Romana Lotha:
 (…)” To jedyny tomik Kasprowicza związany z Harendą. Tu powstała znaczna część zebranych w nim utworów. Najwcześniejsze były pisane od lutego do wczesnej jesieni 1924 roku. 21 września poeta ciężko zaniemógł, dziesięć dni pozostawał w stanie śpiączki, w połowie października został przewieziony do Lwowa i od początku listopada przeniesiony do lwowskiej kliniki. Na Święta jest już w domu, w swym lwowskim mieszkaniu przy ulicy Św. Zofii 32a. Tu pozostaje do kwietnia 1925 roku. W marcu tego roku wraca do przerwanego pisania . I tu właśnie powstaje wiele, bodaj większość, wierszy Mojego świata. Są pisane – jak to określiła Maria Kasprowiczowi w jednym z wywiadów – „ z tęsknoty za Harendą”. czytaj więcej ...


I ORSZAK TRZECH KRÓLI  |        06-01-2011                 
  W Zakopanem po raz pierwszy zorganizowano "Orszak Trzech Króli". Wzięli w nim udział muzykanci i kolędnicy z paru gmin. Uczestnicy, ozdobieni papierowymi, kolorowymi koronami przeszli ze Starego Kościółka do Stajenki Betlejemskiej przy Kościele Świętej Rodziny, gdzie przedstawiono fragmenty szopki i śpiewano kolędy. Zgodnie z kilkusetletnią tradycją tego dnia obdarowuje się dzieci słodyczami - tak też było przy Krupówkach. Faworki szybko znikały z tac. więcej na www.watra.pl

ZAĆMIENIE SŁOŃCA ...JAK "SPADAJĄCE KSIĘŻYCE" |    04-12-2011                    
  To nie księżyc tylko słońce obserwowane na Harendzie przez filtr. Trwa zaćmienie słońca. Ściemniło się, atmosfera jest tajemnicza. Zaćmienie zaczęło się o godzinie 8.14. Maksymalna faza wystąpiła o godzinie 9.36. Następna okazja do takiej obserwacji nadarzy się dopiero 20 marca 2015 roku. Czekamy.

SPOTKANIE OPŁATKOWE W URZĘDZIE MIASTA   | 22-12-2010'                        

 Tradycyjnie, w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia zakopiańskie władze zorganizowały spotkanie opłatkowe dla mieszkańców miasta. Życzenia świąteczne i noworoczne dla mieszkańców złożył Burmistrz Miasta Janusz Majcher.
  Wysłuchano koncertu kolęd w wykonaniu Hani Rybki, której towarzyszyła kapela góralska w składzie: Jan Karpiel Bułecka, Jan Zatorski, Andrzej Styrczula - Maśniak Paweł Trebunia - Tutka.
 Następnie dzielono się opłatkiem i życzono sobie wszystkiego co najlepsze. Dla gości przygotowano bardzo dobry poczęstunek - barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą, rybę z surówkami, kapustę z grochem i kompot. Praktycznym i sympatycznym prezentem dla każdego gościa był kalendarz na rok 2011. Zamieszczono w nim wybrane prace uczniów zakopiańskich szkoło nadesłane na konkurs " Wszyscy Razem". Nasze Stowarzyszenie zostało zaproszone na uroczystość. Dziękujemy


NIEZWYKŁE JASEŁKA Z KASPROWICZEM...   |   21-12-2010'                      

  Oryginalne przedstawienie jasełkowe odbyło się w Szkle Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza na Harendzie. Autorem scenariusza i reżyserem była siostra Bronisława Wichary. Reżyserkę wspierała Alicja Stawiarska. Kolędę przygotowała Małgorzata Behounek.
  W sztuce oprócz osób znanych z przedstawień bożonarodzeniowych pojawiło się szereg postaci i symboli narodowych związanych z naszą historią. Był i Jan Kasprowicz w profesorskie todze, który wyrecytował wiersz, pt.:" Przy wigilijnym stole...".
 Nie zabrakło tradycyjnych życzeń, sypania owsem, dzielenia się opłatkiem i barszczyku z krokietem. Na szkolnej uroczystości była Kierownik Muzeum Małgorzata Karpiel, która przekazała w darze małemu dzieciątku tom wierszu Jana Kasprowicza, pt.: "Mój świat" wydany przez nasze stowarzyszenie.
 Przed świętami, w wielu szkołach organizowane są przedstawienia jasełkowe. Każde przedstawienie, to przeżycie dla aktorów oraz trudne zadanie dla nauczyciela i rodziców, którzy mobilizowani są do pomocy przy wykonywaniu dekoracji, czy szyciu kostiumów. O poczęstunku już nie wspomnę, chociaż to bardzo ważna chwila każdego spotkania - tym bardziej w okresie przedświątecznym. Wszystkie przedstawienia jasełkowe są cudowne i pięknie zagrane przez dzieci. /PK/


  JAK SIĘ ŚWIECI ZAKOPANE.ZAGŁOSUJ ! |        17-12-2010'                 
Na Zakopane można głosować w ogólnopolskim konkursie na najpiękniejsze iluminacje świąteczne - "Świeć Się".
  Głosować może każdy na specjalnej stronie konkursu www.SwiecSie.pl. To tam internauci ocenią, które miasto najlepiej zadbało o wyjątkowe ozdobienie ulic na święta i zasłużyło na przyznanie tytułu najładniej oświetlonej przestrzeni miejskiej w Polsce. Każdy oddany w plebiscycie głos to szansa na wygranie atrakcyjnych nagród. Zobacz i zagłosuj na Zakopane - www.SwiecSie.pl.

150 URODZINY JANA KASPROWICZA   |    12-12-2010 r                      
Zobacz zdjęcia ...kliknij na pokaz slajdów.
  
  W roku 2010 obchodziliśmy 150 urodziny Jana Kasprowicza. Poeta był jedną z postaci tworzących atmosferę Zakopanego lat międzywojennych. Pozostała pod Giewontem ulica i szkoła nosząca jego imię. Jest Muzeum i Mauzoleum na osiedlu Harenda. Z Gubałówki rozpoczyna się jeden z piękniejszych widokowo szlaków turystycznych (znaczony na żółto) noszący imię poety.
  Od października dzięki Wójtowi i Radzie Gminy mamy Gminną Bibliotekę Publiczną w Poroninie imienia Jana Kasprowicza.
  Należy wspomnieć w tym miejscu o naszym stowarzyszeniu - Stowarzyszeniu Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które działa nieprzerwanie od roku 1964 prowadząc Muzeum.

 

  Z okazji 150 rocznicy urodzin Poety Stowarzyszenie zrealizowało szereg projektów, m.in. częściowo wyremontowano Mauzoleum poety, odtworzono wygląd placu pod grobowcem sprzed 60 lat, zorganizowano Międzynarodową Sesję Naukową "Kasprowicz a Słowiańszczyzna", wydano tom poezji "Mój Świat ". Jedną z inicjatyw Stowarzyszenia było zorganizowanie konkursu fotograficznego " Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza", którego zakończenie połączone z urządzeniem wystawy przypadło na 12 grudnia - dzień urodzin poety.

  Tego dnia w Dworcu Tatrzańskim o godzinie 12.00 zjawiło się wielu gości. Wśród nich nie zabrakło przedstawicieli samorządu lokalnego w osobach Przewodniczącego Komisji Kultury Leszka Doruli, Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Jana Gąsienicy Walczaka, radnego Jerzego Jędrysiaka (członka konkursowego jury), czy Sekretarza Renaty Szych, Naczelnika Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Joanny Staszak, oraz Rzecznika Prasowego Urzędu Ewy Matuszewskiej. Byli dyrektorzy bibliotek: Miejskiej Biblioteki Publicznej - Mieczysław Mantyka, Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Kasprowicza w Poroninie - Elżbieta Stoch i Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem - Elżbieta Kyc.


  Dziękujemy za obecność naszym członkom, m.inn. : dr.Małgorzacie Wnuk, państwu Jolancie i Marianowi Piaseckim z Poznania i innym. Gościem specjalnym był członek Stowarzyszenia, znany reżyser filmowy Filip Bajon. Zebranych przywitał Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc, który stwierdził, że " celem konkursu fotograficznego było zainteresowanie poezją Kasprowicza ludzi wrażliwych, dostrzegających w otaczającym nas świecie obrazy niezwykłe i piękne, obok których przechodzimy obojętnie, albo nie mamy czasu ich szukać. Jest to konkurs w szukaniu piękna krajobrazu Polski z jednej strony i ukazywaniu piękna języka ojczystego z drugiej".

  Bardzo cenny prezent dla naszego Muzeum przekazała wieloletnia kustosz Anna Kogutkowa, która podarowała nam pierwsze wydanie dzieł zebranych Jana Kasprowicza z roku 1912. Uroczystość wręczenia nagród w konkursie fotograficznym rozpoczął występ laureatów szkolnych konkursów poezji Jana Kasprowicza.
 Z recytacjami wierszy Jana Kasprowicza wystąpili laureaci gminnego konkursu recytatorskiego w Poroninie: Magdalena Gromada, Marta Jarosz, Aleksandra Jarosz (cała trójka ze Szkoły Podstawowej w Zębie), Areta Bafia, Natalia Król, Paulina Skupień, Bartłomiej Chowaniec, Patrycja Chowaniec - (ze Szkoły Podstawowej w Poroninie), Ewelina Rzadkosz, Bartłomiej Sfistcha, Ewa Stoch (Gimnazjum w Poroninie), oraz laureaci konkursu ze Szkoły Podstawowej im. Jana Kasprowicza na Harendzie: Justyna Król, Martyna Stoch, Barbara Król

  Podczas prezentacji nagrodzonych fotografii fragmenty utworów Jana Kasprowicz czytali aktorzy Teatru S.I.Witkiewicza w Zakopanem Katarzyna Pietrzyk i Bartłomiej Chowaniec. Z werdyktem jury konkursu zapoznał zebranych jej przewodniczący, znany fotograf zakopiański Ryszard Ziemak. Komisja pracowała w składzie: Magdalena Ciszewska - Rząsa, Piotr Kyc, prof.Jerzy Jędrysiak, Wojciech Smolak, Halina Sierant - Ripper.

Wyniki Konkursu Fotograficznego "Tatry i Podhale Jana Kasprowicza" znajdują się na naszej stronie poniżej./ link/

  Po wręczeniu nagród zaproszono zebranych gości na urodzinowy tort przygotowany przez Cukiernię "Samanta" reprezentowaną w Dworcu Tatrzańskim przez panią Marię Rzankowską. Był szampan, lampka wina i kanapki. Niedzielne spotkanie, tak jak cała działalność naszego Stowarzyszenia opiera się w dużej mierze na pomocy udzielanej przez instytucje, firmy i osoby prywatne. Należy podziękować w tym miejscu Miastu Zakopane - Panu Burmistrzowi Januszowi Majchrowi, Joannie Staszak - Naczelnikowi Wydziału Promocji i Kultury, panu Michałowi Pietrzakowi z Dworca Tatrzańskiego, Firmie Cukierniczej "Samanta", Hotelowi "Nosalowy Dwór", Tatrzańskiemu Parkowi Narodowemu, Spółce "Harenda - Wyciągi", państwu Krystynie i Romanowi Bulasom, Filipowi Bajonowi. Dziękujemy nauczycielom i uczniom ze szkoły w Poroninie, Zębie i Zakopanem.

  Słowa uznania należą się dla Kierownik Muzeum Małgorzaty Karpiel, która całość bardzo dobrze przygotowała i dla Beaty Denis - Jastrzębskiej, pomysłodawczyni konkursu fotograficznego, oraz prowadzącej uroczystość.
 Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu wystawy Ewie, Maciejowi i Stanisławowi Berbekom. Na urodzinach Jana Kasprowicza zagrała muzyka góralska w składzie: Marcin Bobak, Andrzej Ziach, Szczepan Gąsienica Mracielnik

 Odwiedzajmy Muzeum Kasprowicza na Harendzie. Dzięki takim miejscom, których w kraju jest wiele, garstka ludzi na Świecie mówiąca i myśląca po polsku, może zachować to, co ważne - tożsamość narodową - może uratować jeden ze skarbów naszego dziedzictwa narodowego.
   Czego można życzyć poecie w 150 rocznicę jego urodzin? " Słuchajmy poetów, czytajmy poezję, czytajmy wiersze Jana Kasprowicza".
  Następna okrągła rocznica związana z naszym patronem dopiero w roku 2026, kiedy będziemy obchodzili 100 lecie śmierci Poety. /P.Kyc/

   Impreza została dofinansowana przez Burmistrza Miasta Zakopane. Patronat medialny: Podhalański Serwis Internetowy WATRA, kwartalnik TPN "Tatry", TVP Kraków.

 Wystawę można będzie ogladać do końca miesiąca w Dworcu Tatrzańskim, ul Krupówki 12

Zobacz też na: www.watra.pl / www.zakopiec.com.pl /

Artykuły w prasie: Gazeta Wyborcza: Urodziny Jana Kasprowicza w Zakopanem | Kasprowicz był legendą swoich czasów... | Uczczono 150 rocznicę urodzin Jana Kasprowicza

Przewodnik Katolicki - JPG /7MB/


ZAPROSZENIE  |      13-12-2010'                   

Restauracja "U Wnuka"
zaprasza na wernisaż wystawy rzeźby  Mieczysława Słowakiewicza.
O Autorze i jego pracach mówić będzie Czesław Jałowiecki
Zagra kapela Stanisława Pietrasa

W piątek, 17 grudnia, o godz.19.00
przy ul.Kościeliskiej 8 w Zakopanem

"Zrealizowano w ramach stypendium
 z budżetu Ministra Kulturyi Dziedzictwa Narodowego".


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY NA HARENDZIE   | 10-12-2010'                        

  Dzień Patrona w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza był obchodzony w tym roku szczególnie uroczyście. Uczniowie , nauczyciele i rodzice rozpoczęli ten dzień od udziału w nabożeństwie, w kościele parafialnym. Ksiądz Proboszcz Kazimierz Posiadło miał interesujące kazanie o twórczości Jana Kasprowicza. Następnie wszyscy z Pocztem Sztandarowym udaliy się do Mauzoleum Poety, gdzie złożyli kwiaty, a Prezes SPTJK Piotr Kyc przypomniał zasługi Poety i jego rodziny dla Harendy. Dalsza część uroczystości miała miejsce w budynku szkoły. Uczniowie klasy pierwszej zaprezentowali program artystyczny i złożyli ślubowanie. Uczniowie starszych klas przygotowali program o Janie Kasprowiczu. Przypomniano miejsca związane z Patronem i słuchano jego poezji.

  Ciekawym punktem programu był konkurs poetycki oraz wręczenie nagród uczestnikom konkursy plastycznego "150 Rocznica Urodzin Jana Kasprowicza". Kolejna ważna data dla naszego Stowarzyszenia będzie w roku 2026, kiedy przypada 100 rocznica śmierci Poety. Zapewne w tym dniu też odbędą się uroczystości i wezmą w nich udział obecni uczniowie, ale już ze... swoimi dziećmi.
  Nagrodą w Konkursie Poetyckim były nie tylko dyplomy, ale i tomiki poezji podarowane laureatom przez Kierownika Muzeum Kasprowicza Małgorzatę Karpiel, oraz zaproszenia do Dworca Tatrzańskiego, gdzie w niedzielę 12 grudnia, o godzinie 12.00 będą "150 Urodziny Jana Kasprowicza".
  Dziękujemy za pomoc w organizacji dzisiejszego dnia nauczycielom, ks. Kazimierzowi Podsiadło , ks. Janowi Wichary, siostrze Bronisławie Wichary, oraz wszystkim rodzicom.


NASI DARCZYŃCY   | 10-12-2010'                        
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" zakupili:Wanda Generowicz - Chodzież, Jan Generowicz - Chodzież, Sławomir Burczaniuk, Andrzej Kmiecik - Siedlce, Stefan Hajduk - Gdynia, Waldemar Matejak, Kazimierz Towpik, Sławomira Wierzchowska.Dziekujemy.

Zobacz listę darczyńców


ZAPROSZENIE NA 150 -TE URODZINY JANA KASPROWICZA   |         06-12-2010'                
Burmistrz Miasta Zakopanego
oraz
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
zapraszają na


150-te urodziny Jana Kasprowicza,

które odbędą się w Dworcu Tatrzańskim,
w Zakopanem,
przy ul. Krupówki 12, w dniu 12 grudnia 2010 r.
o godzinie 12.00
 

W programie:

  1. Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród laureatom konkursu fotograficznego "Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza"
  2. Otwarcie pokonkursowej wystawy fotograficznej
  3. Występ laureatów poronińskiego "Konkursu  recytatorskiego z okazji 150 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza"

Uroczystość uświetnią aktorzy Teatru Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, którzy będą recytować utwory Jana Kasprowicza, oraz muzyka góralska Macieja Gąsienicy - Mracielnika. Gościem specjalnym będzie Filip Bajon.

Bądźcie Państwo gośćmi na urodzinach Poety i zdmuchnijcie z nami świeczki z urodzinowego tortu.

****
Impreza może się odbyć dzięki finansowemu wsparciu Burmistrza Miasta Zakopanego, Dworca Tatrzańskiego, Tatrzańskiego Parku Narodowego, Nosalowego Dworu, Cukierni "Samanta", Krystynie
i Romanowi Bulasom
oraz Spółce "Harenda - Wyciągi".

Patronat medialny nad urodzinami poety objęli: Podhalański Serwis Internetowy Watra, kwartalnik TPN "Tatry", TVP Kraków.

 


KONIEC REMONTU POD MAUZOLEUM   |   30-11-2010 r                      

 Zakończyliśmy prace pod Mauzoleum  Jana Kasprowicza. Odtworzyliśmy częściowo pierwotny kształt placu i naprawiliśmy granitowe ławy.
 Jest to ostatni remont w tym wyjątkowym, rocznicowym roku.

 


KASPROWICZ W POZNANIU   |     29-11-2010'                    

  W dniach 24 - 26 listopada byliśmy w gościnnym Poznaniu, gdzie z okazji 150. rocznicy urodzin Jana Kasprowicza zorganizowano jedno ze spotkań poświęconych poecie. Było hucznie w Poroninie i Zakopanem. Przyszedł czas na Poznań - miasto, które okazało się miejscem szczęśliwym dla Kasprowicza. Do Poznania pojechała delegacja naszego Stowarzyszenia w składzie: Piotr Kyc - Prezes SPTJK i dyrektor szkoły kasprowiczowskiej, Małgorzata Karpiel - kierownik biura, Ewa Gajewska - skarbnik Zarządu i Beta Denis - Jastrzębska - nasz członek.

 W dniu 25 listopada wzięliśmy udział w spotkaniu z cyklu "SŁYNNI MARYNKARZE" - JAN KASPROWICZ I JEGO EPOKA które odbyło się w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny. Program uroczystości (zobacz szczegóły) był interesujący.
  Na szczególną uwagę zasługuje wystawa bibliofilska poświęcona Janowi Kasprowiczowi. Przygotowali ją nasi członkowie z Poznania, Państwo Jolanta i Marian Piaseccy

 Trzeba przyznać, że Państwo Piaseccy byli siłą sprawczą całego spotkania i poświęcili na to wiele energii i czasu. Wystawa bibliofilska jest unikalna w skali kraju.
  Aby powstała potrzeba było wielu lat cierpliwego zbierania dokumentów, ludzi o odpowiedniej wiedzy i. pasji do książek.

 

 W dniu następnym złożyliśmy wizytę w Szkole Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza. Tam, po spotkaniu z uczniami obejrzeliśmy kronikę szkoły, gdzie było wiele kapitalnych wpisów z okresu powstania szkoły, oraz jej udziału w I i II Zlocie Szkół Kasprowiczowskich.

 

  Odwiedziliśmy również Cmentarz Zasłużonych, gdzie pochowany jest Profesor Leon Wituski, oraz Cyryl Ratajski - Prezydent Poznania za kadencji którego podjęto uchwalę o wsparciu finansowym Komitetu Budowy Mauzoleum Kasprowicza na Harendzie.
  Na zakończenie naszego pobytu w Poznaniu wzięliśmy udział w okolicznościowej wieczornicy , która odbyła się w Księgarni Poznańskiej przy ul Grunwaldzkiej 222.
  Zaproszeni goście czytali wiersze Kasprowicza przeplatane gawędą o Harendzie.
  Wieczór kasprowiczowski dedykowno Emilii Waśniowskiej - " nauczycielce, autorce wierszy i opowiadań, kochającą świat, ludzi tych dużych i tych małych, wspaniałą przyjaciółkę oraz miłośniczkę poezji Jana Kasprowicza" - jak przedstawiła zmarłą przedwcześnie Emilkę Jolanta Piasecka.

 Dziękujemy Państwu Jolancie i Marianowi Piaseckim za gościnę i opiekę nad naszą delegacją. Dziękujemy pani Dyrektor LO im. św. Marii Magdaleny Lucynie Woch i Dyrektor SP nr 54 im. J.Kasprowicza Elżbiecie Czaprackiej za zaproszenie Stowarzyszenia na uroczystości.
  Po raz kolejny w historii Poznań pokazał, że na to miasto i na tych ludzi można zawsze liczyć.

Program uroczystości | zobacz zdjęcia


NASI DARCZYŃCY   | 23-11-2010'                        
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" zakupili: Maksymilian, Marcin, Maciej, Monika Czajka - z Poznania. Dziękujemy

Zobacz listę darczyńców


JESIENNE PORZĄDKI  |  17-11-2010'                       
  W jesieni przed Muzeum jest bardzo dużo liści. Część z nich opadła z drzew ( głównie jesionów), które osobiście posadził Peta z żoną. Uczniowie Szkoły Podstawionej nr 9 im. Jana Kasprowicz pomagają nam co roku w jesiennych porządkach. Dzisiaj klasa piąta z wychowawczynią Bożeną Furtak posprzątała teren wokół Muzeum i Mauzoleum Jana Kasprowicza. Za dwa dni ma sypać śnieg. To była ostatnia chwila na jesienne porządki. Dziękujemy

WYNIKI KONKURSU FOTOGRAFICZNEGO   |  14-11-2010'                       

  Zbliża się 150 rocznica urodzin Jana Kasprowicza. Kolejną inicjatywa naszego Stowarzyszenia było zorganizowanie konkursu fotograficznego pod tytułem: "Tatry i Podhale w twórczości Jana Kasprowicza".

  W dniu 14 listopada konkurs rozstrzygnięto.

  Komisja pracowała w składzie

  1. Ryszard Ziemak - artysta fotografik - przewodniczący Jury
  2. Magdalena Ciszewska - Rząsa - magister sztuki Magdalena Ciszewska 
  3. Piotr Kyc - Prezes Stowarzyszenia  Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
  4. Prof. Jerzy Jędrysiak - artysta  grafik
  5. Wojciech Smolak - artysta fotografik  
  6. Halina Sierant -  Ripper - konsultacja literacka 

  Stwierdzono, że na konkurs swoje prace przysłało 29 autorów.  Jury przyznało następujące nagrody:

1. W kategorii do lat 16 -  nie wpłynęły żadne prace.
2. W kategorii do lat 20 - nie przyznano pierwszej nagrody.
Drugą nagrodę otrzymał pan Maciej Z. Januszewski za prace:  Na Kondratową, oraz    Fotografia otworkowa i Pustelnik

3 . W kategorii powyżej lat dwudziestu przyznano:

I miejsce - Marek Majerczak za pracę Wieczności błękitne widziadło
II miejsce - Mariusz Sidelnikow , za pracę Moc Światła
III miejsce - Zygmunt Januszewski , za pracę Kościelec

Jury przyznało również następujące wyróżnienia:
Ela Komarzyńska, za pracę Dusza
Artur Pyć, za pracę Po Zachodzie
Robert Urbański, za pracę Potok Srebrnosiwy.
Roman Lipiński, za pracę Cisza wieczorna
Adam Pietrzykowski, za pracę Z lotu ptaka

Oprócz nagrodzonych do wystawy zakwalifikowano prace następujących autorów
Marek Majerczak, Na Jezior pradawnym grobie
Mariusz Sidelnikow, Wschód z Halnym
Zygmunt Januszewski, Giewont
Anna Worowska, Księżyc
Zygmunt Januszewski, Kościelec i Świnica
Marek Majerczak, Śród barwnych obrzeży
Mirosław Kowalski, Słońce w krysztale
Roman Lipiński, Opowieść o mgłach
Maciej Makowski, Płonie kamienna Tatr korona

  Do wystawy pokonkursowej ze względu na małą powierzchnię wystawową dokonano wyboru jedynie 20 prac.

  Laureaci Konkursu otrzymają informację o terminie i miejscu otwarcia wystawy oraz wręczenia nagród. Dziękujemy wszystkim pasjonatom fotografii za udział w naszym konkursie. Zapraszamy na kolejny- być może już w przyszłym roku.
  Był to pierwszy konkurs fotograficzny w historii Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
  Dziękujemy zaproszonym członkom Jury za udział w pracach komisji. Pani Beacie Denis Jastrzębskiej za interesująca inicjatywę i wsparcie naszej pracy,
a Małgorzacie Karpiel za pomoc w organizacji Konkursu. /P.Kyc/

Patronat medialny nad konkursem objęła TVP Kraków, Dziennik Polski i Portal Informacyjny Watra

Zobacz zdjęcia z parogodzinnych obrad komisji .../foto:P.Kyc/


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |
 
  GPS: N: 49° 19' 03" E: 19° 58' 49"

34-500 Zakopane,
Harenda 12a
tel/fax: 18 206-84-26
,

sptjk@interia.pl

  KRS: 0000067674
  NIP: 736-000-60-66
  REGON: 000810578

Numer konta:
Podhalański Bank Spółdzielczy
nr 23 8821 0009 0000 0003 8436 0001

Informacja o remoncie Mauzoleum Jana Kasprowicza


Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego udzielił w roku 2009 dotacji celowej na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy Mauzoleum Jana Kasprowicza wpisanym do rejestru zabytków.

 
Muzeum letnią porą...
Noc Muzeów. Coroczna iluminacja otoczenia Muzeum i Mauzoleum Jana Jasprowicza
 

2004-2011 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Wykonanie: Piotr Kyc 2008  |  
kontakt
SPTJK

 

Strona główna Urząd Marszałkowski Urząd Miasta Zakopane Urząd Miasta Zakopane Jesteśmy na szlaku... Barbara Wachowicz i  Wiesława Sowadska ( Piotrowska) oglądają film "Harenda" z 1965 roku autorstwa Barbary Wachowicz Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza Zakup cegiełę... Od lewej stoją: Prezes TG Gmina Poronin Szkoła im.Jana Kasprowicza w Zakopanem Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Zobacz zdjęcia z 12-12-2010 roku - 150 urodziny Jana Kasprowicza

150 rocznica urodzin Jana KAsprowicza Od lewej: Władysława Nowicka, Małgorzata Karpiel Od lewej: Mieczysław Cieciura - Wiceprezes , Piotr Kyc - Prezes, Adam Arndt - Sekretarz Stowarzyszenia Profesor Roman Loth i Adam Pomorski Info Aktualne wiadomości z Zakopanego i Podhala Tatrzańska Agencja Rozwoju i Promocji Wiadomości z małoplski i Podhala