napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Informacje o Harendzie i okolicach
 
W domu na Harendzie zawsze były koty. I od roku 1923 mieszkają tu nadal. Jest to jeden albo dwa kotki (czasem więcej). Zwierzątka towarzyszyły Marii Kasprowiczowej przez lata.
Wkrótce napiszemy
o harendziańskich kotach. Na archiwalnej fotografii jeden
z wieloletnich mieszkańców Harendy - czarny kot Marii. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w latach 60 - tych.
 
 
 
 
 

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach 2009 - 2016 dotacji, która umożliwia funkcjonowanie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w roku 2009 dotacji,na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Więcej...

 
 
 
Uczestnicy MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ "Jego świat. 150-lecie urodzin Jana Kasprowicza", jaka odbyła się w dniach  7-8 maja w Olsztynie.

 
 
   


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |

KOMUNIA ŚWIĘTA W SASIEDZTWIE  |   28-05-2010                      

   Kończy się czas komunii świętych. Jak co roku miesiąc maj jest umajony zielenią i kwiatami a w tym tymi najpiękniejszymi, jakimi są dzieci przystrojone kolorem białej lilii. Pierwsza Komunia Święta, to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu, pamiętanych przez lata. Wspominamy atmosferę tego wydarzenia, przygotowania, bliskich, którzy przy tej okazji zjawiają się w naszym domu i prezenty, które - jakkolwiek nie najważniejsze w tym dniu - dla dziecka są koniecznym dopełnieniem szczęścia. W sąsiedztwie Muzeum Jana Kasprowicza znajduje się kościół pod wezwaniem Św. Jana Apostoła i Ewangelisty. Świątynia została przeniesiona na Harendę z Zakrzowa w latach czterdziestych przez zięcia Jana Kasprowicza profesora Władysława Jarockiego. Zabytkowy kościółek z XVII wieku oraz wybudowana współcześnie plebania znajdują się na terenie przekazanym przez rodzinę Kasprowicza. Od sześćdziesięciu lat świątynia służy miejscowej ludności. Komunii udzielił proboszcz ks Kazimierz Podsiadło. Dzieci przygotowała do sakramentu siostra Bronisława Wichary. Bóg zapłać Księdzu, Siostrze i wszystkim Rodzicom za świetne przygotowanie tego dnia, który pozostanie w pamięci dzieci, jako jedna z piękniejszych chwil w życiu. Bóg zapłać rodzinie Jana Kasprowicza za ten wspaniały dar.


DR WINCENTY GALICA NIE ŻYJE    |          maj 2010

Ze smutkiem i żalem zawiadamiamy, że w dniu 22 maja 2010 roku
odszedł od nas
śp. dr Wincenty Galica

Wieloletni członek naszego Stowarzyszenia. Cześć jego pamięci.

WYRAZY GŁĘBOKIEGO WSPÓŁCZUCIA RODZINIE składa Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Msza Św. i uroczystości pogrzebowe odbędą się w środę 26 maja o godz. 13.00 w kościele pw. Najświętszej Rodziny w Zakopanem. Ostatnie pożegnanie  ś.p. Wincentego Galicy będzie na  cmentarzu przy ul. Nowotarskiej.

Czytaj więcej na www.watra.pl


UWAGA - KASPROWICZ W POZNANIU!   |                   
Poznań
Czwartek literacki:
"Przeciw ewangelii zatracenia.
Miłosne listy poetyckie Jana Kasprowicza".
prof. Radosław Okulicz - Kozaryn
Poezje Jana Kasprowicza czyta Sylwester Woroniecki - aktor Teatru Polskiego w Poznaniu

Pałac Działyńskich
Poznań, Stary Rynek
10 czerwca 2010 o godz. 18.00

W tymże Pałacu w dniu 24 stycznia 1935 r. odbył się "Czwartek literacki" z udziałem Marii Kasprowiczowej pt. "Wielcy i mali ludzie, czyli o sztuce i życiu".


SESJA NAUKOWA w PAZDZIERNIKU -- ZAPRASZAMY   |      22.05.2010                   
    Informacja o sesji naukowej
„Jan Kasprowicz a Słowiańszczyzna. W 150 rocznicę urodzin Poety”.


     Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza uwzględniając obchodzoną w tym roku okrągłą rocznicę urodzin Jana Kasprowicza, zaprasza do udziału w międzynarodowej sesji naukowej „Jan Kasprowicz a Słowiańszczyzna. W 150 rocznicę urodzin Poety”. Sesja odbędzie się przy finansowym wsparciu Gminy i Miasta Zakopane.

      Przy tej okazji mamy nadzieję, że podzielicie się Państwo swoimi badaniami naukowymi związanymi z życiem i twórczością Jana Kasprowicza oraz szeroko rozumianą Słowiańszczyzną, a także recepcją jego twórczości w krajach słowiańskich.

     Sesja odbędzie się w dniach 23 -– 24 października (sobota -– niedziela) 2010 r. w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w Zakopanem.

     Informacje organizacyjne:

     Prosimy o zgłaszanie udziału w nieprzekraczalnym terminie do dnia 30 lipca 2010 r. Zgłoszenie winno zawierać tytuł wystąpienia, jego krótkie streszczenie (około 10 zdań) i dane prelegenta.
Czas wystąpienia nie powinien przekraczać 20 minut. Język roboczy sesji – język polski. W przypadku zgłoszenia wystąpienia w innym języku słowiańskim – prosimy o powiadomienie przy zgłoszeniu tematu

     Nie pobieramy opłat konferencyjnych!!!
Zapewniamy 1 nocleg oraz wyżywienie. Ponadto zapewniamy druk referatów, zastrzegając prawo przyjęcia tekstów spełniających formalne wymogi, które zostaną podane w zawiadomieniu potwierdzającym przyjęcie zgłoszenia

Łączymy serdeczne pozdrowienia z Harendy,
dr Małgorzata Wnuk –sekretarz sesji
mgr Piotr Kyc – prezes SPTJK


Kontakt:
sptjk@interia.pl (Małgorzata Karpiel)
wnukma@op.pl (Małgorzata Wnuk)


NASI OSTATNI DARCZYŃCY  |       19-05-10'                

    Ostatnimi darczyńcami, od których otrzymaliśmy wpłaty na "Cegiełkę Dobroczyńcy" byli: Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Jana Kasprowicza Inowrocław, 300 zł, Karol Jaworski - Blizne. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


PRAWIE OSTATNI DARCZYŃCY  |       18-05-10'                

 Darczyńcami, którzy zakupili "Cegiełkę Dobroczyńcy" w ostatnim tygodniu byli: uczniowie i wychowawca - Paweł Sporek - klasy IIa Prywatnego Gimnazjum Akademickiego w Krakowie, Dorota i Ireneusz Ratuszniak - Nowa Ruda, Michał Ratuszniak - Wrocław, Wiesława i Marian Hoffman - Poznań, Jolanta i Marian Piaseccy - Poznań. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


WITAMY NOWYCH CZŁONKÓW  |       18-05-10'                

 Na ostatnim posiedzeniu Zarządu Głównego SPTJK tradycyjnie przyjmowaliśmy nowych członków. Tym razem były cztery deklaracje i jedna prośba o reaktywowanie członkostwa. Członkami Stowarzyszenia zostali: Marzena Mróz - dziennikarka, Filip Bajon - reżyser, Janusz Zaorski - reżyser, Ksawery Bajon - student. Ponownie przyjęto Dariusza Jagodzińskiego - dziennikarza.
  Zapraszamy do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Zobacz listę członków


NASI DARCZYŃCY  |       17-05-10'                

 W dniu wczorajszym "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili:Adam Arndt - Łódź, Jolanta M. Stachowska - Kraków, Anna Kasieczka - Ząbkowice Śląskie. Dziękujemy

Zobacz listę Darczyńców...


146 WIECZÓR NA HARENDZIE - NOC MUZEÓW   |      16-05-10'                   

  Sto czterdziesty szósty "Wieczór na Harendzie" za nami. Spotkaniem tym rozpoczęliśmy cykl imprez organizowanych tego dnia w Zakopanem, w ramach Nocy Muzeów.
  Był to "wieczór" szczególny, podczas którego wystąpiły dwie wyjątkowe kobiety , obdarzone przez Marię Kasprowiczową zaszczytnym tytułem "Córek Harendy". Licznie zgromadzeni goście mieli przyjemność wysłuchać świetniej opowieści Barbary Wachowicz o gospodarzu Harendy - Janie Kasprowiczu. Informację o Zakopanem w czasach Jana Kasprowicza przekazała Wiesława Piotrowska - Sowadska, wieloletni kustosz i kierownik Muzeum na Harendzie. Obie Panie wspominały również interesujące chwile, jakie miały szczęście spędzić przed laty w towarzystwie domowników i gości Harendy. Przygrywała kapela góralska w składzie: Sławek Zięba - Drzymalski - prymista, Józef Gąsienica - Brzega - prymista, Łukasz Gąsienica - Samek, Jan Chyc, Piotr Nowak.
  Pięknym gestem Pani Barbary było podarowanie naszemu Muzeum książki, pt.: "Poeci angielscy". Przekładu dokonał Jan Kasprowicz. Dziękujemy.

  Od godziny 20.00 rozpoczęło się czytanie poezji Jana Kasprowicza. Zaprzyjaźnieni z nami artyści - Jerzy Tawłowicz i Grażyna Syrzystie odczytali kilkanaście wierszy Kasprowicza. Między nimi i niezwykły poemat Salome rozpisany na dwa głosy. Całość uzupełniła poezja śpiewana w wykonaniu pana Jerzego.
  Niecodziennymi gośćmi tego wieczoru byli również uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Poroninie, Szkoły Podstawowej Nr 9 na Harendzie oraz z zakopiańskiego Zespołu Szkół Hotelarsko - Turystycznych. Dziękujemy nauczycielkom - pani Marii Śliwińskiej ,Annie Gugule i Jolancie Dolińskiej za przygotowanie uczniów. Czytano przede wszystkim wiersze z tomiku "Mój Świat".
  Późnym wieczorem poezję mógł czytać każdy. Organizatorki w osobach Małgorzaty Karpiel i Halina Sirerant - Ripper, przy pomocy Beaty Denis - Jastrzębskiej przygotowały do czytania 150 wierszy Jana Kasprowicza na 150 Lecie urodzin Poety.
  Dziękujemy członkom Zarządu za pomoc organizacyjną a uczniom - Jolancie i Arkadiuszowi Patyrakom za układanie zniczy w zimnym deszczu. Wczesnym rankiem otrzymaliśmy wielki bukiet kaczeńców nazbieranych przez uczniów pobliskiej szkoły. Był ozdobą werandy.
  Dziękujemy również za pomoc i zaanagażowanie Joannie Staszak - naczelnikowi Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego.
  Zakopiańska muzealna "noc" nie tylko się na Harendzie rozpoczęła ale i zakończyła, ponieważ Muzeum Jana Kasprowicza było czynne do godziny 2.00. Zapraszamy za rok.
  146 "Wieczór na Harendzie" został zorganizowany przy finansowym wsparciu Burmistrza Miasta Zakopane. /PK/

zobacz na www.watra.pl


POSIEDZENIE ZARZĄDU   |      16-05-10'                    
 

"BAL W OPERZE" - PÓŻNĄ NOCĄ   |         16.05-2010                 
 W organizację trzeciej Nocy Muzeów włączyła się również Tatrzańska Agencja Rozwoju Promocji i Kultury mająca siedzibę w Jasnym Pałacu. To tutaj miało miejsce ostatnie wydarzenie Nocy Muzeów w Zakopanem AD 2010 ( nie licząc Harendy czynnej do godziny 2.00). Wystawiono poemat satyryczny, pt.: "Bal w Operze" autorstwa Juliana Tuwima wyreżyserowany i brawurowo wykonany po północy przez Ewę Czamańską i Grażynę Syrzistie, artystki Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej. Dzięki profesjonalnemu nagłośnieniu przez Marka Wacławskiego, absolwenta Uniwersytetu im. Marii Curie - Skłodowskiej w Lublinie - Instytut Wychowania Artystycznego oraz Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem, artystki bardzo dobrze poradziły sobie z trudnym, ostrym i brutalnym tekstem. Miejsce było wymarzone - elegancka Sala Lustrzana urządzona w stylu tamtej epoki. Czas przedstawienia też ciekawy. Północ, to taka granica za którą na każdej hulance pękają konwenanse i zaczyna się "bal w operze"... A o słodki poczęstunek dla gości zadbała Piekarnia Cukiernia Ekologiczna Anny Piwowarczyk.

NASI DARCZYŃCY  |       15-05-10'                

 W tym tygodniu "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Jerzy Tarnacki - Wrocław, Maria Rogalska - Białystok. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


NASI DARCZYŃCY   |          10-05-2010               

  W tym tygodniu "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili:dr Magdalena Dziugieł - Łaguna - Olsztyn, doc.dr Halina Turkiewicz - Wilno, dr Bożena Iglińska - Olsztyn, dr hab.Maria Ankudowicz - Bieńkowska - Olsztyn, dr hab.Jan Kaczyński - Olsztyn.

Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców


Z WIZYTĄ U PROFESORA JANA KACZYŃSKIEGO   |              09-05-2010           
   
 

KONFERENCJA NAUKOWA   |   09-05-2010                      
 
Byliśmy na MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ "Jego świat. 150-lecie urodzin Jana Kasprowicza", jaka odbyła się w dniach 7-8 maja w Olsztynie. Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza reprezentowała delegacja w składzie: Piotr Kyc - Prezes, Ewa Gajewska - skarbnik, Adam Arndt - sekretarz i Małgorzata Karpiel - kierownik biura SPTJK.
 Piotr Kyc przygotował referat pod tytułem: "Ślad po mnie czyż tu zostanie? Harenda Kasprowicza dziś."
  W konferencji wzięło udział ponad dwudziestu naukowców. Pocieszający jest fakt, że w obecnych czasach, po tylu latach prac badawczych są jeszcze naukowcy, którzy analizują twórczość Jana Kasprowicza.
  Wśród nich jest grupa całkiem młodych osób. Konferencję zorganizował Wydział Humanistyczny Instytutu Filologii Polskiej, Zakład Literatury Romantyzmu, Pozytywizmu i Młodej Polski Uniwersytetu Warmińsko - Mazurskiego w Olsztynie. Dziękujemy za zaproszenie.

 

 

Zobacz program Konferencji

Zobacz zdjęcia....galeria na naszej stronie

 Zobacz zdjęcia... galeria dla uczestnków Konferencji...


NASI DARCZYŃCY  |       21-04-10'                

 W tym tygodniu "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Powszechna Spółdzielnia Spożywców "Społem"- Zakopane, D. i E. Stosurowie oraz E. i T. Błasikowie, Joanna Lechowicz, Warszawa, Jolanta Barej, Warszawa, Józef P..   Anna Fra.  z Płocka (nazwiska nieczytelne), Krystyna i Waldemar Przeździęk. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


MINISTER TOMASZ MERTA  NIE ŻYJE   |                         
  Jedną z ofiar tragicznego wypadku lotniczego pod Smoleńskiem był podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Tomasz Merta.
 Od pewnego czasu korespondowaliśmy z Panem Ministrem w sprawie bezzwrotnej pomocy przy dokończeniu remontu Mauzoleum Jana Kasprowicza. Był zainteresowany udzieleniem nam takiej pomocy. Kilka dni przed jego tragiczną śmiercią wysłaliśmy uzupełniony wniosek do Ministerstwa...
 Mieliśmy też inne plany związane z budową centrum edukacyjno - kulturalnego na Harendzie... Ta tragiczna śmierć nie przekreśliła naszych planów ale mamy świadomość, że straciliśmy w osobie Tomasza Merty sojusznika w walce o przywrócenie blasku Mauzoleum Jana Kasprowicza.
 
 Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Pani Agnieszki Kwiecień , pt.:"Troskliwy opiekun narodowej pamięci" zamieszczonego w "Rzeczypospolitej" z dnia 12 kwietnia 2010 roku

TRAGEDIA KATYŃSKA    |    12 kwietnia 2010 roku       

Szanowni Państwo,
w imieniu Księdza Dziekana Stanisława Olszówki, Burmistrzów Miasta Zakopane Janusza Majchra, Jana Gąsienicy Walczaka i Wojciecha Solika serdecznie zapraszam na Msze Święte do kościoła Najświętszej Rodziny w intencji ofiar dzisiejszej Tragedii Katyńskiej w niedzielę 11 kwietnia 2010 roku o godz. 17.00
oraz w poniedziałek 12 kwietnia 2010 roku o godz.19.00.
Organizacje pozarządowe oraz instytucje prosimy o przybycie ze sztandarami. Przekażcie Państwo proszę tę wiadomość do swoich znajomych.
Z wyrazami szacunku
Joanna Staszak
Naczelnik Wydziału Kultury i Popularyzacji Zakopanego Urząd Miasta Zakopane


DOTACJA Z MIASTA ZAKOPANE PRZYZNANA!                       
 
Wzięliśmy udział w konkursie na zadania z dziedziny kultury organizowanym przez Miasto Zakopane. Otrzymaliśmy:
18.000 zł - na prowadzenie Muzeum Jana Kasprowicza oraz Galerii Władysława Jarockiego
5.000 zł - na publikację tomiku poezji Jana Kasprowicza pt. "Mój świat" - w 150 rocznicę urodzin poety"
6.000 zł - na sesję naukową pt." Jan Kasprowicz a słowiańszczyna. W 150 rocznicę urodzin poety".

Dziękujemy.


NOWA EKSPOZYCJA W GALERII WŁADYSŁAWA JAROCKIEGO !   |                         
  Studenci Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przygotowali ekspozycję prac malarza Władysława Jarockiego (1879-1965), męża Anny z Kasprowiczów (córki poety).
 Dzięki zaangażowaniu pana dr Adama Organistego i przebywających z nim na praktykach studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie doczekaliśmy się pięknej wystawy, która wydobyła kolejne skarby z naszych zbiorów. W naszej Galerii Malarstwa zdecydowaliśmy się zaprezentować obrazy i prace litograficzne Władysława Jarockiego o motywach huculskich i podhalańskich.
 Są piękne....

Czytaj więcej...


NASI DARCZYŃCY  |       08-04-10'                

 W tym tygodniu "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Ireneusz i Aleksandra Kondrat - Tarnów, Małgorzata i Zbigniew Masłowscy - Olsztyn. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


GOŚCIE NA WERANDZIE   |     6-04-2010                    

 Wyjątkowych gości mieliśmy dzisiaj na Harendzie. Odwiedziła nas pani Marzena Mróz w towarzystwie panów - Janusz Zaorskiego i Filipa Bajona.
 Pani Marzena Mróz jest założycielką, współwłaścicielką i redaktorem naczelnym wydawnictwa książkowego "Jeden Świat". Autorką czterech książek i kilku wystaw fotograficznych, Wykłada reklamę w mediach w Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania.
  Janusz Zaorski jest znanym scenarzystą, reżyserem i producentem filmowym. Był również przewodniczącym Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
  Filip Bajon - jest prozaikiem, scenarzystą oraz reżyserem filmowym i teatralnym. Wykładowcą Wydziału Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego UŚ w Katowicach.

 Wizyta zaowocowała wypełnieniem deklaracji członkowskich przez gości i towarzyszące im osoby. Deklaracje przystąpienia do Stowarzyszenia złożyli: Marzena Mróz, Filip Bajon, Janusz Zaorski, Ksawery Bajon. Zapraszamy do naszego Stowarzyszenia!


 REQIEM MOZARTA w KOŚCIELE ŚW KRZYZA  |    01-04-2010                    

  W dniu 1 kwietnia Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyrekcją Agnieszki KREINER dała wspaniały koncert poświęcony pamięci Ojca Św. Jana Pawła II w V rocznicę Jego odejścia do Domu Pana.
 Pani Agnieszka była niedawno gościem na Harendzie. Gratulujemy!

Czytaj więcej: Program | www. watra.pl


KOCIE HISTORIE - PRASA PISZE O KOTACH Z HARENDY   |                01-04-2010 r          
Wkrótce więcej o artykule Pani Beaty Zalot zamieszczonym w Tygodniku Podhalańskim...

GOŚCIE NA WERANDZIE - MARIUSZ SZTYMALSKI   |             01-04-2010 r             

 Odwiedził nas dzisiaj producent zniczy pan Mariusz Sztymalski, który od dwóch lat pomaga nam ofiarując znicze do grobowca Marii i Jana Kasprowiczów. Dzięki Panu Mariuszowi możemy również efektownie iluminować nasze spotkania.
   Pan Mariusz hobbystycznie szuka...skarbów. Ma najlepsze wyposażenie współczesnego poszukiweacza. Posiada też dużą wiedzę na ten temat. Rozmowa była ciekawa. Panie Mariuszu - dziękujemy za pomoc.

 


KROKUSY NA HARENDZIE   |    28-03-10'                     
Już są. Od trzech dni w jednym, szczególnie nasłonecznionym miejscu zaczęły się nieśmiało pojawiać pierwsze krokusy. Natychmiast zleciały się wygłodniałe pszczoły dla których jest to pierwsza kwiatowa uczta po długim zimowym poście. Za parę dni będzie tutaj fioletowo. Zapraszamy w okresie Świąt

LIST INTENCYJNY PODPISANY   |           22-03-10'              
  Wszystko wskazuje na to ,że biblioteka w Poroninie otrzyma imię Jana Kasprowicza. Przygotowania do tej uroczystości powoli ruszają. W dniu 20 marca podpisaliśmy List Intencyjny z Gminną Biblioteką Publiczną w Poroninie List Intencyjny Celem partnerstwa jest realizacja projektu " Obchody uroczystości nadania imienia Jana Kasprowicza Gminnej Bibliotece Publicznej w Poroninie w ramach działania "Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju" w zakresie operacji "Małe projekty" za pośrednictwem Podhalańskiej Lokalnej Grupy Działania.
  List intencyjny ze strony wnioskodawcy podpisała Elżbieta Stoch - Kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Poroninie i Piotr Kyc - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, które jest partnerem w tym projekcie.

MARZANNA POPŁYNĘŁA   |       23-03-10'                  
    Na Harendzie tradycyjnie pożegnano zimę. Uczniowie miejscowej szkoły przeszli pod Muzeum Jana Kasprowicza, gdzie marzannę wykonaną z bibuły, siana i drewna rzucono w nurt wartkiej o tej porze roku Zakopianki.
 Żegnaj zimo. Wróć do nas za rok. Jest już pierwszy krokus przy muzeum...

KONKURS - SPOTKANIE Z JANEM KASPROWICZEM |       23-03-10'                  
 
Uprzejmie informujemy, że Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu w 150. rocznicę urodzin swego Patrona organizuje konkursy literackie dla dzieci i młodzieży pod wspólnym tytułem "Spotkanie z Janem Kasprowiczem".
  Na stronie internetowej Muzeum www.mjkinowroclaw.ecom.net.pl znajduje się regulamin konkursu "Moja bajka na dobranoc", skierowanego do uczniów szkół podstawowych, którym patronuje Poeta z Szymborza.
 Zapraszamy serdecznie do wzięcia udziału w konkursie.


  Z poważaniem DYREKTOR MUZEUM im. Jana Kasprowicza..
  Janina Sikorska


BIERZMOWANIE W SĄSIEDZTWIE   |           22-03-10'              
 W naszej parafii uczniowie trzeciej klasy gimnazjum przystąpili do sakramentu bierzmowania. Na Harendę miał przyjechać bp Albin Małysiak. Niestety kapłan, który ma już 93 lata zachorował i przebywa w szpitalu. Sakramentu udzielił Dziekan Dekanatu Zakopiańskiego ksiądz Infułat Stanisław Olszówka. Młodzież do bierzmowania przygotował proboszcz ks. Kazimierz Podsiadło.

NASI DARCZYŃCY  |       21-03-10'                

 W ubiegłym tygodniu"Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Narodowego w Krakowie, Alicja Jaskiewicz - Chabowska - Łódź, Małgorzata i Wojciech Korolonkowie - Kołobrzeg, Ireneusz i Aleksandra Kondrat - Tarnów Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


ZMIANY NA SZLAKU TURYSTYCZNYM im JANA KASPROWICZA !   |        18-03-10 r                  

 Pomysł prezesa SPTJK Piotra Kyca, aby dokonać zmian w przebiegi żółtego szlaku Jana Kasprowicza ma szansę na realizację.
 W Poroninie odbyło się spotkanie prezesa z Dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Andrzejem Buńdą , szefem PTTK Janem Paliderem i Dyrektorem Biblioteki Gminnej Elżbietą Stoch.

 

 W rozmowach brała również udział Katarzyna Szwajnos - pracownik GOK -u , entuzjastka pomysłu rozpoczynania trasy w Poroninie. Pisma się piszą, przygotowania trwają a ambicją zarówno SPTJK, Gminy Poronin i PTTK powinno być uruchomienie nowej, dobrze wypromowanej oferty turystyczno - kulturalnej adresowanej do turysty pieszego, rowerzysty i narciarza. Jest ku temu wyjątkowa okazja - 150 lecie urodzin Jana Kasprowicza, Obywatela Honorowego Poronina. Jest i co promować - to jeden z najpiękniejszych widokowo szlaków w Polsce.


PAMIĄTKA PO PLENERZE STUDENTÓW  ASP |  18-03-10                       
 Otrzymaliśmy od Kamili Mitki, studentki ASP zdjęcia z pleneru Piękne światło! Dziękujemy studentom za wszystkie ulotne "formy" jakie powstawały na terenie Stowarzyszenia podczas pleneru. Chyba znajdziemy na naszej stronie jakieś miejsce na dokumentowanie tych wszystkich pomysłów, które sprawiają, że Harenda jest jeszcze ciekawsza i zapada w pamięć każdemu, kto ją odwiedzi.
 

OD KWIETNIA - NOWA EKSPOZYCJA W GALERII !   |             15 -03- 10 r             

   Studenci Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie przygotowali ekspozycję prac malarza Władysława Jarockiego (1879-1965), męża Anny
z Kasprowiczów (córki poety).

 Dzięki zaangażowaniu pana dr Adama Organistego i przebywających z nim na praktykach studentów Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie doczekaliśmy się pięknej wystawy, która wydobyła kolejne skarby z naszych zbiorów.

 
W naszej Galerii Malarstwa zdecydowaliśmy się zaprezentować obrazy i prace litograficzne Władysława Jarockiego o motywach huculskich i podhalańskich. Są piękne.

 Aranżację wystawy przygotowali: Natalia Buchta, Mateusz Hajdo, Dorota Hajduk, Krzysztof Marchlak, Katarzyna Mierzejewska, Julianna Nyzio, Anna Pichura, Zuzanna Rokita, Paweł Żyrkowski.

  Opiekę dydaktyczną sprawowali: prof. Adam Brincken, dr Adam Organisty.Więcej...

Wystawa będzie czynna od kwietnia. Zobacz koniecznie! Czytaj więcej !


Ks. STANISŁAW FIJAŁEK "SYN HARENDY" NIE ŻYJE   |            13 marca 2010 r              

  Dnia 5 marca w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie zmarł śp. Ksiądz Kanonik Stanisław FIJAŁEK emerytowany proboszcz Parafii MB Szkaplerznej w Karniowicach-Dulowej, który zasłynął w Małopolsce jako twórca kurhanu do grzebania zmarłych.
  W latach 1956 - 1959 bywał na Harendzie prawie co tydzień. Zorganizował tutaj rekolekcje dla głuchoniemych Podhala. Po latach tak o tym pisze:" W ciągu całego tygodnia głuchoniemi mieszkali na Harendzie, a ja przy pomocy specjalnej metody i obrazów, przygotowywałem tych "biedaków" do sakramentów św. Po zakończeniu rekolekcji płakali głuchoniemi, bo nie chcieli wracać do domów, gdzie czekało ich życie "pariasów". Płakała także p.Marusia(...).Od tych rekolekcji stałem się domownikiem Harendy, otrzymałem mały pokoik, który zawsze czekał na mnie,aby odpoczywać i snuć plany na Harendzie. (..)

  Maria Kasprowiczowa chciała, aby ks. Stanisław Fijałek był pierwszym proboszczem na Harendzie. Obiecał jej to nawet zakopiański dziekan ks. Stanisław Curzydło. Z planów nic nie wyszło. Szkoda, bo duchowny miał wiele interesujących pomysłów, które realizował poza Zakopanem. Posiadał dar przewodzenia i umiejętność zjednywania sobie ludzi dla różnych przedsięwzięć, co w połączeniu z przenikliwością i pomysłowością gospodyni na Harendzie mogło przynieść coś interesującego i pożytecznego.
 Maria chciała aby na Harendzie powstało "żywe dzieło Harendy"... Z człowiekiem o takiej charyzmie prawdopodobnie by się jej to udało.
  Ostatni list jaki kapłan przesłał roku 1990 na Harendę zakończył słowami "Przyjadę na Harendę! Dam znać kiedy!? Z Bogiem! Ks.Stanisław Fijałek (Syn Harendy)"
 Na Harendzie została pamiątka po tym niezwykłym, skromnym i pełnym pasji człowieku. Jest to krzyżyk w pokoju Marii. Tak o tym pisał w liście do Aleksandra Zaczyńskiego - "kronikarza Harendy": "Pani Marusi ofiarowałem mały krzyżyk z oliwki jerozolimskiej z 14 - toma stacjami w szkiełku pod którym jest ziemia z ogrójca. Pani Marusia rozczulona zawiesiła go nad swoim łóżkiem wyrażając nadzieję, że ten krzyżyk sprowadzi mnie kiedyś na Harendę".

 Nabożeństwo żałobne odprawiono 11 marca w kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Karniowicach. We mszy uczestniczyli przyjaciele zmarłego księdza, parafianie, samorządowcy. Kondukt wraz z orkiestrą liczył kilkaset metrów. Niech spoczywa w spokoju

Warto przeczytać artykuły:

  Przyjaciel Kasprowiczowej | Wolę zmarłego trzeba szanować | Ksiądz Fijałek spocznie na cmentarzu |
  Nie w kurhanie


UWAGA! WYCIECZKA DO LWOWA    |        8 -03-10'
  Osoby, które zgłosiły się na wycieczkę do Lwowa /informacja poniżej /proszone są o dokonanie wpłaty.

Wpłatę w wysokości 460 zł należy dokonać na konto 56 1240 1587 1111 0000 0811 8716 - Bank Pekao S.A. Zakopane, koniecznie z dopiskiem 'wyjazd do Lwowa'.

 Można również dokonać wpłaty osobiście Małgorzacie Gładoch (SALOOB) lub Piotrowi Kycowi (SPTJK).
     Na dzień 8 marca zapisało się ok. 24 osób. Są jeszcze wolne miejsca.


NASI DARCZYŃCY  |      08-03-10'                 

 "Cegiełki Dobroczyńcy" w ubiegłym tygodnou wykupili:Anna Karpiel - Semberecka - Zakopane, Andrzej Czarnecki - Jasło, ksiądz Tadeusz Paszek - Jasło, Robert i Maria Malinowscy - Grudziądz, Helena Nowak - Ruda Śląska, Robert Andrzej Gina - Katowice, Anna Zyta Gina - Katowice, Bożena Chramęga - Koło Przewodników Tatrzańskich im. M. Sieczki - Kraków, Marena i Edward Zawłoccy - Pełczyce (zachodniopomorskie), Piotr Barczyk - Częstochowa, Mirosław Frąc - Kłobudzk. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...


PO SUMIE - UMIŁOWANIE TY MOJE   |              07-03-10'           

  Niedzielne posiady "Po sumie" zgromadziło na Harendzie wielu gości. Temat spotkania "Umiłowanie ty moje... poezja kobiet i kobieta w poezji" związany był ze zbliżającym się Dniem Kobiet - Temat spotkania: "UMIŁOWANIE TY MOJE... poezja kobiet i kobieta w poezji".
  Aktorzy z Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej: Grażyna Syrzistie, Ewa Czamańska, Kinga Gruszczyńska, Jerzy Tawłowicz, Jerzy "Juras" Gruszczyński i Krzysztof Michno przygotowali interesujący program poetycki, za co im bardzo dziękujemy. Były to wiersze kilkunastu polskich poetek i poetów.
  W przededniu Święta Kobiet, to fajna i sympatyczna inicjatywa. Wszystkim Paniom z naszego Stowarzyszenia życzymy dużo szczęścia.Życzymy im aby często zwracano się do nich słowami Poety: "Umiłowanie ty moje."

Zobacz zdjęcia | Zobacz na www.watra.pl


BIBLIOTEKA W PORONINIE IM.... J. KASPROWICZA?  |        06 -03-10 '                 

   

W Poroninie samorząd lokalny chciałby uczcić 150 rocznicę urodzin Jana Kasprowicza w sposób wyjątkowy. W budynku gdzie funkcjonowało przez szereg lat Muzeum W.I. Lenina ma swoje pomieszczenia GOK i Gminna Biblioteka. W rozmowie z wójtem Poronina Bronisławem Stochem, Dyrektorem GOK - Andrzejem Bundą i Dyrektorem Biblioteki Gminnej Elżbietą Stoch dowiedzieliśmy się, że zaproponowano nazwać bibliotekę imieniem Jana Kasprowicza, który przed laty często przebywał w tej niewielkiej wiosce, a nawet otrzymał tytuł jej honorowego obywatela.
  Na stronie Gminy Poronin znajduje się ankieta w której odpowiadamy na pytanie : "Czy jesteś za nadaniem imienia Jana Kasprowicza (honorowego obywatela Poronina) Gminnej Bibliotece Publicznej w Poroninie?"
  Biblioteka w Poroninie będzie miała wyjątkowego patrona. Nie tylko patriotę, pisarza, poetę, dziennikarza i rektora w jednej osobie ale bibliofila z zamiłowania. Niestety cenny księgozbiór gromadzony latami przez Kasprowicza całkowicie spłonął w czasie wojny w Poznaniu. Został tam wywieziony z drewnianej Harendy w obawie przed ..spaleniem podczas wojennej zawieruchy. Gratulujemy pomysłu! Jest kapitalny.
  Nie tylko tą cenną inicjatywą Gmina Poronin zamierza uczcić rocznicę urodzin wybitnego pisarza. Dzisiejsze rozmowy z wójtem Dyrektorem GOK i Katarzyną Szwajnos na temat wspólnych oraz całkowicie indywidualnych inicjatyw rocznicowych, jakie przeprowadził Prezes Stowarzyszenia Piotr Kyc i kierownik Biura SPTJK Małgorzata Karpiel były interesujące i owocne. Napiszemy o tym w stosownym czasie.

Tymczasem zobacz na ankietę na stronie www.poronin.pl



UWAGA SZKOŁY IM. KASPROWICZA  KONKURS |      03-03-10'                   
     Szkoła Podstawowa nr 10 im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu zaprasza na konkurs.

    "W nawiązaniu do 150 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza Szkoła Podstawowa nr 10 w Inowrocławiu (Szymborze) serdecznie zaprasza do udziału w organizowanym przez nią konkursie poetycko- plastycznym.
   Konkurs odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Inowrocławia. Do udziału zostały zaproszone szkoły podstawowe z terenu miasta Inowrocławia oraz szkoły podstawowe, których patronem jest Jan Kasprowicz

z wyrazami szacunku i serdecznymi pozdrowieniami Alina Pacholska

    Informacje o konkursie dostępne są na stronie http://www.sp10ino.pl


NASI DARCZYŃCY  |       1-03-10'                

 W ubiegłym tygodniu"Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupiła Grażyna Bętkowska - Sobczyk z Dąbrowy Górniczej. Dziękujemy.

Zobacz listę Darczyńców...



  "

2004-2016 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Wykonanie: Piotr Kyc 2004  |  
kontakt

 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |
Urząd Miasta Zakopane Urząd Miasta Zakopane Jesteśmy na szlaku... Barbara Wachowicz i  Wiesława Sowadska ( Piotrowska) oglądają film "Harenda" z 1965 roku autorstwa Barbary Wachowicz Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza Od lewej stoją: Prezes TG Program "Pod Tatrami" Gmina Poronin Gmina Poronin Zaprasza Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Anna Karpiel - Semberecka , dziennikarka z serwisu internetowego Watra zakupiła jedną z Cegiełek Dobroczyńcy. Dziękujemy. Krzysztof Marchlak, dr Adam Organisty, prof. Adam Brincken, Katarzyna Mierzejewska, Zuzanna Rokita, Mateusz Hajdo, Julinna Nyzio, Dorota Hajduk, Anna Pichura, kot Sasza Budynek po Muzeum Lenina.Teraz mieści się tutaj Biblioteka Gminna / być może wkrótce imienia J.Kasprowicza...?/i Gminny Ośrodek Kultury. Zapraszamy do Muzeum jana KAspropwicza. Od lewej: Filip Bajon i Janusz Zaorski dr Magdalena Dziugieł - Łaguna dr Wincenty Galica Aktualne wiadomości z Zakopanego i Podhala Tatrzańska Agencja Rozwoju i Promocji Wiadomości z małoplski i Podhala