napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Informacje o Harendzie i okolicach
 
W domu na Harendzie zawsze były koty. I od roku 1923 mieszkają tu nadal. Jest to jeden albo dwa kotki (czasem więcej). Zwierzątka towarzyszyły Marii Kasprowiczowej przez lata.
Wkrótce napiszemy
o harendziańskich kotach. Na archiwalnej fotografii jeden
z wieloletnich mieszkańców Harendy - czarny kot Marii. Zdjęcie wykonano prawdopodobnie w latach 60 - tych.
 

KONKURS
FOTOGRAFICZNY
!

Marek Majerczak - "Wieczności błękitne widziadło"
I nagroda
w konkursie fotograficznym
" Tatry i Podhale Jana Kasprowicza "

więcej...

 
 
 

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach 2009 2010 i 2011 dotacji, która umożliwia funkcjonowanie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach
2009 i 2016dotacji,na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Więcej...

 
 
 
 
 
W roku 2011 prestiżową Nagrodą Edytorską im. Juliusza Żuławskiego przyznawaną przez PEN Club uhonorowany został Profesor Roman Loth, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Więcej.
Po trwającym pół dnia posiedzeniu Zarządu trzeba się odstresować pośród krokusów
(ostrożnie!)
"Mój świat" ” to jedyny tomik Kasprowicza związany z Harendą. Tu powstała znaczna część zebranych w nim utworów. Wydanie jubileuszowe.
 
 
Konkurs Fotograficzny "Tatry i Podhale Jana Kasprowicza", Harenda , 12-12-2010 r.
Międzynarodowa Sesja Naukowa "Kasprowicz a Słowiańszczyzna",Harenda 2010

Nadanie Gminnej Bibliotece w Poroninie imienia Jana Kasprowicza, 14.10.2010 r
 
Sesja
Uczestnicy MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ "Jego świat. 150-lecie urodzin Jana Kasprowicza", jaka odbyła się w dniach  7-8 maja 2010 roku w Olsztynie.

Płoną nasturcje na Harendzie
 
 
 
   


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |

JASEŁKA W SZKOLE KASPROWICZA   |    22-12-2011'                     
   W Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza odbyło się potkanie wigilijne uczniów, nauczycieli i rodziców. Po części artystycznej były życzenia, w tym i te tradycyjne z sypaniem owsa we wszystkie cztery kąty.

SPOTKANIE OPŁATKOWE   |     20-12-2011'                    

  Tradycyjnie, w przededniu Wigilii Bożego Narodzenia zakopiańskie władze zorganizowały spotkanie opłatkowe dla mieszkańców miasta. Nasze Stowarzyszenie otrzymało zaproszenie na tę uroczystość. Udział wziął prezes Piotr Kyc i kierownik Biura Małgorzata Karpiel. Wysłuchano koncertu kolęd w wykonaniu Podhalańskiego Stowarzyszenia Śpiewaczego "Turliki" pod kierownictwem Ewy Sterczyńskiej. Życzenia świąteczne i noworoczne dla mieszkańców złożył Burmistrz Miasta Janusz Majcher. Wręczył również doroczne nagrody dla osób, które zasłużyły się dla społeczności lokalnej w mijającym roku. Otrzymała ją między innymi Danuta Sztencel, która jest Przyjacielem Harendy. Dzielono się opłatkiem i życzono sobie wszystkiego co najlepsze. Dla gości przygotowano poczęstunek - barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą, rybę z surówkami, kapustę z grochem i wiele innych przysmaków. Był i kompot wigilijny.


DZIEŃ URODZIN JANA KASPROWICZA   | 12-12-2011'                        

 Dzień urodzin Jana Kasprowicza obchodziła uroczyście Szkoła Podstawowa nr 9 w Zakopanem. Uczniowie i nauczyciele wzięli udział w nabożeństwie w intencji Jana i Marii Kasprowiczów. Złożono kwiaty na grobach Kasprowiczów.
 W szkole odbyła się część artystyczna - baśń w opracowaniu Jana Kasprowicza. Najważniejszą uroczystością było ślubowanie uczniów klasy pierwszej. Dziękujemy za przygotowanie mszy księdzu Proboszczowi Kazimierzowi Podsiadle i siostrze Bronisławie Wichary. W uroczystościach udział wzięli również członkowie naszego Stowarzyszenia: prezes Piotr Kyc, kierownik biura Małgorzata Karpiel, kustosz Halina Sierant - Ripper, Beata i Paweł Jaśniakowie.

 


151 WIECZÓR NA HARENDZIE   |     11-12-2011                    
  151 Wieczór na Harendzie w 151. rocznicę urodzin Jana Kasprowicza czyli zaskakująca polidromia liczb i fotograficzna opowieść Beaty Jaśniak o Harendzie Kasprowiczów

  Pod tym prostym tytułem kryje się spotkanie, jakie miało miejsce w dniu 11 grudnia, w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Był to 151 Wieczór na Harendzie pod tytułem "Opowieść o Harendzie".
  Interesujący album fotograficzny zaprezentowała Beata Jaśniak z Łodzi. Składają się na niego zdjęcia wykonane na Harendzie. Autorka podczas sesji fotograficznej zwracała uwagę na szereg detali, które umykają uwadze odwiedzających Harendę w pośpiechu. A szczegóły - w każdym muzeum - są najistotniejsze, bo budują nastrój miejsca. Publikacja została wydana przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Wspierania Kultury "ProArtis" przy współpracy Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.
  Prozę Jana Kasprowicza z książki "O bohaterskim koniu i walącym się domu" czytały panie Grażyna Syrzistie i Anna Zawisza.
  Całość prowadziła Beata Denis - Jastrzębska. Po części artystycznej Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc zaprosił gości na tort urodzinowy przygotowany przez Cukiernię "Samanta" (dziękujemy pani Marii Rzankowskiej).Wsparla nas również Krystyna Bulas.
  Gospodynią "Wieczoru" była kierowniczka biura stowarzyszenia Małgorzata Karpiel.

151 Wieczór na Harendzie został zorganizowany przez nasze Stowarzyszenie przy pomocy Burmistrza Miasta Zakopane.( dziękujemy za obecność wiceburmistrzowi Mariuszowi Koperskiemu i Joannie Staszak.

Beata Jaśniak - z urodzenia i przekonania łodzianka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, kierunek fotografia. Ma na swoim koncie kilka publikacji i wyróżnień fotograficznych. Kocha wędrowanie.

Msza św. w intencji śp. Jana i Marii Kasprowiczów zostanie odprawiona jutro, w dniu 12 grudnia 2011 r. o godz. 9.00 w kościółku pod wezwaniem św. Jana Harendzie.Zapraszamy.

Siedza od lewej: Beata Denis - Jastrzębska, Anna Zawisza, Grażyna Syrzistie, Beata Jaśniak

Siedza od lewej: wiceburmistrz Mariusz Koperski, Joanna Stachoń, Przewodniczacy Komisji Kultury Maciej Wojak, Beata Denis - Jastrzębska, Anna Zawisza, Grażyna Syrzistie
Małgorzata Karpiel i Piotr Kyc z tortem ufundowanym przez Marię Rzankowską z Cukierni "Samanta"
Wspólne zdmuchnięcie świeczek z tortu urodzinowego Jana Kasprowicza.
Beata Jasniak podpisuje album "Opowieść o Harendzie"

SŁOWO O JANIE KASPROWICZU. WYPRAWA NA PODLASIE.  |  22-11-2011'                       
Zdjęcie z archiwum Książnicy


   Przedstawicielki naszego Stowarzyszenia - Halina Sierant - Ripper i Ewa Gajewska miały okazję w piękny sposób przekonać się, że Kasprowicza znają i cenią również na Podlasiu.
 W dniu 16 listopada 2011 r. wystąpiły w roli prelegentek w Białymstoku, na spotkaniu z cyklu Środy Literackie, zorganizowanym przez Książnicę Podlaską.

  Ta zasłużona Instytucja Kultury Województwa Podlaskiego co środę organizuje interesujące spotkania. Wystąpienie naszych przedstawicielek zatytułowano Wokół twórczości Jana Kasprowicza, co dawało dużą swobodę w podejściu do tematu.
  Była okazja do przypomnienia fascynującej biografii poety z Harendy, na tle prezentowanych fotografii, ale również udało się i prelegentkom i słuchaczom - wzajemnie powzruszać ukochanymi wierszami. Poprzez przypomnienie, jak świat tatrzański i podhalański stawał się światem Jana Kasprowicza, prowadzące doszły do osobistej przygody z Harendą, która nazywają swoim światem.
   Wśród słuchaczy było wiele osób, które również Harendę noszą w sercu i znają na pamięć wiersze naszego poety. Halina Sierant - Ripper i Ewa Gajewska serdecznie dziękują panu dyrektorowi Książnicy Podlaskiej, prof. Janowi Leończukowi i wszystkim współpracownikom za wspaniałe przyjęcie i serdeczną gościnę. Szczególne podziękowanie należy się inicjatorce współpracy Harendy z Książnicą - pani Annie Worowskiej, która to spotkanie wymyśliła.

Dziękujemy Ewie Gajewskiej i Halinie Sierant - Ripper za podjęcie się tej dalekiej podróży.

Relacja ze spotkania na stronie www.ksiaznicapodlaska.pl


ZAPROSZENIE NA 151 WIECZÓR NA HARENDZIE |  28-11-2011'                      
Burmistrz Miasta Zakopane, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, Fundacja Pro Artis
oraz Autorka
serdecznie zapraszają na 151 Wieczór na Harendzie
w wiglilię urodzin Poety.

11 grudnia 2011 r. o godz. 16.00.
Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane - Harenda 12 a

Na spotkaniu zostanie zaprezentowany album autorstwa Beaty Jaśniak pt. "Opowieść o Harendzie". Fragmenty dzieł Jana Kasprowicza czytać będą Grażyna Syrzistie i Anna Zawisza
 
Beata Jaśniak - z urodzenia i przekonania łodzianka. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, kierunek fotografia. Ma na swoim koncie kilka publikacji i wyróżnień fotograficznych. Kocha wędrowanie.



Msza św. w intencji śp. Jana i Marii Kasprowiczów zostanie odprawiona w dniu
12 grudnia 2011 r. o godz. 9.00 w kościółku pod wezwaniem św. Jana na Harendzie


ZAPROSZENIE NA KONCERT   |   28-11-2011'                      
   Zapraszamy serdecznie do Miejskiej Galerii Sztuki , gdzie 4 grudnia 2011 (niedziela) o godz. 17 zagramy Koncert Urodzinowy Henryka Mikołaja Góreckiego.
   
   Muzykę Góreckiego wykonają: Zofia Kilanowicz, Marek Ciesielski, Tatrzański Chór Kameralny pod dyr. Mirosławy Lubowicz, Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna pod dyr. Agnieszki Kreiner.
    Kompozytora wspominać będzie Andrzej Gut Mostowy.
   ZOBACZ ZAPROSZENIE /PDF/

Agnieszka Kreiner


PRZEDWOJENNE TATRY ZAKOPANE I PODHALE. NAJPĘKNIEJSZE FOTOGRAFIE|28-11-2011'        

  W dniu 25 listopada pasjonaci gór i Zakopanego otrzymali za sprawą Macieja Pinkwarta i Wydawnictwa RM kolejną pozycję do swojej biblioteczki. W Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w willi Koliba odbyła się promocja książki "Przedwojenne Tatry, Zakopane i Podhale. Najpiękniejsze fotografie". W książce znalazły się i zdjęcia z Harendy Kasprowiczów. Z pewnością ten album starych, interesująco opisanych fotografii miłość do Tatr i Zakopanego przekaże następnym pokoleniom.

   Na spotkaniu z autorem można było obejrzeć unikatowe zdjęcia i usłyszeć o mało znanych faktach z dziejów Zakopanego, Tatr i Podhala oraz zakupić książkę w cenie promocyjnej./PK/


"TANIEC GÓRALI PODHALAŃSKICH"   |    27-11-2011'                     

   W restauracji "U Wnuka" , w dniu 25 listopada odbyła się premiera filmu "Taniec górali podhalańskich". Film powstał w ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W realizacji projektu brał udział zaprzyjaźniony z nami serwis informacyjny WATRA w osobach Macieja Stasińskiego i Anny Karpiel - Sembereckiej. Gratulujemy pomysłu !
 Przytoczmy słowa autorów, wśród których jest Krzysztof Trebunia Tutka (autor scenariusza). "Taniec górali podhalańskich" jest brakującym ogniwem w cyklu poświęconym kulturze Skalnego Podhala, obejmującym do tej pory dwa filmy "Podhalańskie instrumenty pasterskie" i "Muzyka Skalnego Podhala". Jego celem jest dokumentowanie i ochrona dziedzictwa kultury Podhala, a zwłaszcza ginących umiejętności tradycyjnego tańca oraz zaspokojenie potrzeb edukacyjnych w tym zakresie."  Filmowi wydanemu na płycie DVD towarzyszy niewielka publikacja popularno-naukowa ilustrowana unikatowymi zdjęciami archiwalnymi. Obowiązki gospodyni pełniła dr Małgorzata Wonuczka - Wnuk. Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. /PK/


KOMISJA KULTURY W MUZEUM KASPROWICZA |      15-11-2011'                    

    Dziękujemy Panu Przewodniczącemu Maciejowi Wojakowi i Członkom Komisji Kultury za odwiedzenie Harendy.

 

 

 


OSTATNIE POŻEGNANIE MARII BĘTKOWSKIEJ   |        11-11-2011 r.                  

  Dzisiaj na cmentarzu parafialnym w Kościelisku pożegnaliśmy Marię Bętkowską, członka naszego Stowarzyszenia. W ostatniej drodze śp. Marii towarzyszyło wyjątkowo dużo osób, bo też i była to osoba niezwykła, której energię, zmysł do organizacji i codzienną ludzką dobroć poznało wielu. Dzięki jej pomysłom i determinacji powstało wiele cennych inicjatyw.
  Majka od dwóch lat należała do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. To był bardzo aktywny okres dla naszej organizacji. Przygotowywaliśmy się do obchodów 150. rocznicy urodzin Jana Kasprowicza.

 

Komisja po odbiorze remontu Mauzoleum Jana Kasprowicza. Stoją od lewej:   Maria Bętkowska,  Agata Nowakowska - Wolak (konserwator zabytków) , Joanna Hogno (Woj. Urząd Konserwacji Zabytków), Regina Mrowca - Kennar (konserwator - wykonawca prac konserwacyjnych), Kazimierz Zelek (właściciel firmy, która wykonała prace odwadniające i ziemne).   

 

Maria Bętkowska dodała nam energii przy staraniu się o dotacje na remont Mauzoleum. Pilnowała wszystkiego, zachęcała, dokonywała zmian, czuwała nad całym wnioskiem i jego realizacją.
  Straszna choroba zabrała nam Majkę przedwcześnie. Zabrała nam osobę na którą zawsze mogliśmy liczyć.

  Niech Jej ziemia lekką będzie

 



  |                         
   Z żalem i w smutku zawiadamiamy, że 9 listopada 2011 r. zmarła nasza Koleżanka i Przyjaciel, siostra Małgorzaty Karpiel - Kierowniczki Biura Stowarzyszenia
ś. p. Maria Bętkowska
Przyjaciel Harendy,
członek Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

Jej odejście stanowi bolesną stratę dla Stowarzyszenia. Będzie nam Jej bardzo brakowało.
Cześć Jej pamięci!

Wyrazy szczerego współczucia przekazujemy rodzinie Majki.

Małgosiu, jesteśmy z Tobą w tych trudnych chwilach.

Zarzad Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczosc Jana Kasprowicza

 W środę 9 listopada 2011 r. zmarła Pani Maria Bętkowska. Msza Św. i uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 11 listopada ok. godz. 11.15 w kościele p.w. Św. Kazimierza w Kościelisku (wyprowadzenie z domu o godz. 11.00). Ś.p. Maria Bętkowska spocznie na cmentarzu parafialnym w Kościelisku.

  Maria Bętkowska z domu Karpiel, była znaną animatorką kultury, inżynierem budownictwa, cieślą dyplomowanym. Ur. 15 września 1951 w Kościelisku; córka Władysława i Janiny z domu Karpiel.

Czytaj więcej na: www.watra.pl



HARENDA PAMIĘTA O JANIE KASPROWICZU   |      01-11-2011'                    

 Dla dzieci z harendziańskiej Scholi Dzień Wszystkich Świętych był pracowity. Sumiennie dyżurowali przed harendziańskim cmentarzem podczas zorganizowanej przez siostrę Bronisławę Wichary akcji rozprowadzania stroików i zniczy. Dochód został przeznaczony na działalność naszego Stowarzyszenia, które się opiekuje grobem poety.
  Dyżur pełnili: Monika Kluś, Katarzyna Ela Bachleda, Natalia Tarchała, Magda Stachoń, Jola Patyrak, Stanisław Dudzik, Marta Stachoń, Katarzyna Król - Tomków.
  Uczniom pomagała pani Elżbieta Dudzik - Przewodnicząca Rady Rodziców w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza, oraz jedna z mam - pani Małgorzata Kluś.
  Dziękujemy mamom, uczniom, siostrze Bronisławie i ks. Proboszczowi Kazimierzowi Podsiadle za umożliwienie przeprowadzenia akcji.
  Szczególnie dziękujemy wszystkim mieszkańcom naszej parafii, którzy zakupili znicze i stroiki. Harenda pamięta o Kasprowiczach, tak jak oni pomyśleli przed laty o Harendzie. /PK/


INFORMACJA O ZBIÓRCE PUBLICZNEJ  |       29-10-2011  '                
Ogłoszenie

  Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza z siedzibą w Zakopanem, Harenda 12 a informuje, iż na podstawie zezwolenia nr 214/2010 wydanego przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dnia 14.09.2010, w wyniku przeprowadzonej zbiórki publicznej zebrano środki pieniężne w wysokości 5.220 zł. (pięć tysięcy dwieście dwadzieścia zł).
  Pieniądze te uzyskano drogą sprzedaży "cegiełek wartościowych" w ilości 201 szt. o nominale 20 zł i 24 szt. o nominale 50 zł.
  Zebrane środki zostały przeznaczone na remont zabytku kultury Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem na Harendzie poprzez pokrycie następujących wydatków: renowacja grobowca - piaskowanie i impregnacja ścian zewnętrznych na kwotę 4.895 zł koszt przeprowadzenia zbiórki publicznej 325 zł.
  Kwotę 2.710 zł która pozostała na koncie Stowarzyszenia z poprzedniej zbiórki wydatkowano do naprawy i oczyszczenia granitowych ła
 w stojących u podnóża skarpy wraz z wykonaniem podbudowy z tłucznia.

  Stowarzyszenie dziękuje wszystkim którzy wsparli akcję ratowania mauzoleum.

Pełna lista ofiarodawców znajduje się na stronie internetowej www.harenda.com.pl


LIŚCIE, LIŚCIE I JUŻ ICH NIE MA!   |    28-10-2011'                     

  Jesień ma swoje uroki. Spadają kolorowe liście,usychają na słońcu, pachną. Pojawia się "smutek jesieni". Harenda jest bajecznie kolorowa. Jest i druga strona tej metafizycznej urody - trzeba to posprzątać. Od lat możemy liczyć na uczniów i nauczycieli pobliskiej, kasprowiczowskiej szkoły. Dzisiaj od rana przy naszych budowlach trwały prace porządkowe. Uczniowie pod kierownictwem Hanny Kardaś - Wicher żwawo się zabrali za jesienne porządki. Dobra organizacja pracy, to i efekt wspaniały. Teren posprzątano. Nie jest to łatwe, bo miejscami stromo, a liście...śliskie. Było i uroczyście. Klasy z wychowawcami przychodziły zapalać znicze i pomodlić się na grobie Jana i Marii Kasprowiczów. Są to niewątpliwie Dobrodzieje naszej Harendy. Serdecznie dziękujemy!


JESIENNE PORZĄDKI PRZY MUZEUM   |    28-10-2011'                     
  W dniu 27 października ładna inicjatywę wykazali uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej Nr 9 im. Jana Kasprowicza. Po lekcjach, rozpoczęli jesienne prace porządkowe wokół Muzeum i Mauzoleum Patrona swojej szkoły. Warto o nich wspomnieć. Byli to: Paulina Walkosz, Kasia Walkosz, Ewelina Wolska, Natalia Guzak, Marysia Leśnicka, Dawid Łukaszczyk, Paweł Kościelny, Klaudia Tylka, Martyna Stoch. Dziękujemy.

GOŚCIE NA WERANDZIE  |          27-10-2011'               
 

Z WIZYTĄ U PROFESORA ROMANA LOTHA   |         25-10-2011'                

  Przedstawiciele Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza odwiedzili Profesora Romana Lotha. Pan Profesor był Członkiem Założycielem naszego Stowarzyszenia i jego wieloletnim Prezesem.
  Spotkanie odbyło się w Warszawie, w Pałacu Krasińskich. Prezes Piotr Kyc w towarzystwie Członka Zarządu Karola Jaworskiego i Kierownika Biura Małgorzaty Karpiel wręczył Panu Profesorowi dyplom z okazji przyznania Mu przez XV Walny Zjazd tytułu Honorowego Członka Stowarzyszenia.
  Rozmawiano o dniu dzisiejszym i przyszłości Stowarzyszenia. Profesor przekazał również Harendzie dokumenty archiwalne.


STROIKI DLA KASPROWICZÓW   |   23-10-2011'                      
  Uczennice Szkoły Podstawowej nr 9 im Jana Kasprowoicza w Zakopanem, w ramach Kółka Młodego Chrześcijanina wykonały stroiki na grób Patrona Szkoły, oraz dla wiernych naszej parafii,. Zakupując stroik mogli oni wesprzeć nasze muzeum. Zbliżająca się niedziela będzie okazją do włączenia się w to dzieło.
  Polecamy stroiki.Natomiast 1 listopada będzie można zakupić przed cmentarzem znicze.
  Zebrane datki przyczynią się do renowacji kaplicy, jaka się znajduje w krypcie Marii Kasprowiczowej. Jest tam płaskorzeźba Matki Bożej Bolesnej autorstwa Jana Szczepkowskiego. Dziękujemy wszystkim, którzy poparli szkolną inicjatywę. Dziękuję siostrze Bronisławie Wichary , pomysłodawczyni, organizatorce i dobrem duchowi całej akcji. Bóg Zapłać

XV WALNY ZJAZD STOWARZYSZENIA   |        22-10-2011'                 
    W dniu 22 października 2011 roku odbył się XV Walny Zjazd naszego Stowarzyszenia Zjazd miał charakter sprawozdawczo - wyborczy. 
  Sprawozdanie Zarządu Głównego SPTJK z działalności w kadencji od dnia 1.10.2006 r. do 30.09.2011 r. przedstawił ustępujący Prezes Piotr Kyc.
  Ze Sprawozdaniem Głównej Komisji Rewizyjnej SPTJK zapoznał zebranych Paweł Suwalski. Informację o działalność Sądu Koleżeńskiego przedstawiła dr Małgorzata Wonuczka - Wnuk.   
  Walny Zjazd udzielił absolutorium  dla ustępującego Zarządu Głównego SPTJK za ostatnią kadencję i dokonał wyboru nowych władz naczelnych SPTJK, tj. Zarządu Głównego, Głównej Komisji Rewizyjnej i Sądu Koleżeńskiego w następującym składzie:
Prezes            - Piotr Kyc
Wiceprezes   - Adam Arndt
Wiceprezes   - Jolanta Maćkowiak - Piasecka
Sekretarz      -  Beata Denis - Jastrzębska
Skarbnik      -   Ewa Gajewska
Członek        -  Karol Jaworski
Członek        - Zdzisława Zając

Więcej...


SUKCES NAUKOWY KAROLA JAWORSKIEGO   |                         
Karol Jaworski, jeden z naszych najmłodszych a zarazem najaktywniejszych członków   zdobył grand prix w Konkursie o Nagrodę im. Czesława Zgorzelskiego. Jest to najbardziej prestiżowe wyróżnienie, jakie może uzyskać absolwent filologii polskiej w Polsce. Pięcioosobowe jury, w którego skład wchodzą profesorowie z różnych ośrodków akademickich w kraju, ocenia najlepsze prace magisterskie z dziedziny literaturoznawstwa oraz językoznawstwa (dla każdej dziedziny jest odrębne jury) przedłożone w poprzednim roku akademickim na wydziałach polonistycznych uniwersytetów krajowych. Jury w składzie:

prof. dr hab. Przemysław Czapliński (UAM)
prof. dr hab. Bogusław Dopart (UJ)
prof. UwB dr hab. Anna Kieżuń (UwB)
prof. KUL dr hab. Wacław Pyczek (KUL)
prof. UŁ dr hab. Dorota Samborska-Kukuć (UŁ)

przyznało Panu Karolowi Jaworskiemu w roku 2011, w X edycji konkursu, nagrodę I stopnia za pracę: "Poetycka wyobraźnia dendrologiczna Jana Kasprowicza", napisaną pod kierunkiem prof. dr hab. Barbary Bobrowskiej. Gala Konkursu odbędzie się 10.XI.2011roku.
Panie Karolu - GRATULUJEMY! Do zobaczenia na Harendzie.

Więcej informacji na temat Konkursu...


BARBARA  WACHOWICZ OPOWIADA I WZRUSZA | 15-10-2011'                    

  W dniu 14 października w sali Urzędu Miasta Zakopane odbyło się spotkanie z Barbarą Wachowicz, która przygotowała dla licznie zgromadzonych gości opowieść o Marii Skłodowskiej - Curie i jej miłości do Tatr.
 Opowieść o naszej genialnej Noblistce była fascynująca, urozmaicona świetnie przygotowanym występem zakopiańskiej młodzieży i góralską muzyką. Udział wzięła Młodzież z Zespołu Szkół im. Władysława Zamoyskiego pod opieką artystyczną prof. Marii Fiołek oraz z Liceum im. Oswalda Balzera pod opieką artystyczną prof. Violetty Szymańskiej.
 Najpiękniejsze utwory góralskie zagrała Muzyka imienia Tomasza Skupnia z prymistą Sławkiem Ziębą - Drzymalskim Należą się wielkie słowa uznania dla autorki scenariusza i naszej młodzieży za przygotowanie pięknego spotkania. Dziękujemy Pani Barbaro. Barbara Wachowicz jest od wielu lat członkiem naszego Stowarzyszenia.


MARIA KASPROWICZOWA NA WYSTAWIE "ZAKOPIAŃCZYCY..."  |   02-10-2011'                       
 W Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu w Zakopanem było w sobotni wieczór tłumnie. Powodem tak dużego zainteresowania było otwarcie Wystawy "Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości". Już sam plakat, prosty w formie ale przyciągający uwagę - jeden z tych, który się będzie pamiętało latami, zapowiadał interesujący wieczór. Jedną ze postaci przypominanych przez wystawę jest Maria Kasprowiczowa.

  Wystawa w zasadzie fotograficzna przedstawia znaczące postaci w historii Zakopanego okresu powojennego, osoby aktywne w latach 1945-2010. Bohaterowie wystawy prezentowani są przez swoje portrety - zdjęcia dużego formatu, krótki życiorys, kilka ciekawych, charakterystycznych zdjęć mniejszego formatu oraz artefakty wiążące się z ich działalnością.

  Autorzy wystawy i wydawnictwa Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości, mówią o swoim projekcie: Celem wystawy Zakopiańczycy..., odwołującej się do pamięci, jest przywracanie i wzmacnianie procesu, który stwarza tę kulturę, dzięki któremu można w niej uczestniczyć i być jego częścią. Portrety ludzi, będące śladami ich obecności w pamięci współczesnych służą przywołaniu przeszłości, kontynuowaniu przerwanej narracji. Wystawa nie narzuca żadnej konkretnej interpretacji, niczego nie chce zamykać, czy określać. Widzi swoją realizację w zachęcie do odpominania, ożywianiu wspomnień, ożywiającej obecności pamięci, którą twarze ludzi czynią możliwą".

  Autorzy wystawy: Kuba Szpilka, Maciej Krupa, Piotr Mazik Projekt plastyczny: Marcin Rząsa, współpraca - Jarosław Hulbój Projekty druków reklamowych: Magdalena Ciszewska-Rząsa Komisarz wystawy: Anna Wende-Surmiak

 

 Uwaga! Wystawie towarzyszy wydawnictwo Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości wydane przez Tatrzański Park Narodowy. Książka jest opatrzona świetnymi komentarzami do poszczególnych postaci przerasta treścią samą wystawę i pozostanie na pewno z nami dłużej. Publikacje koniecznie trzeba kupić, tak jak warto obejrzeć wystawę w Galerii Sztuki im. W. i J. Kulczyckich na Kozińcu. Wystawa czynna do 3 grudnia 2011 roku.


  |                         
 

INFORMUJEMY

Zakończyliśmy zbiórkę publiczną na renowację Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie.

  Zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych nr 214/2010, z dnia 14.09. 2010r
  Cegiełki były do nabycia w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, 34-500 Zakopane, Harenda 12a . WIĘCEJ INFORMACJI...



NASI DARCZYŃCY - OSTATNI DZIEŃ SPRZEDAŻY   |   30 - 09-2011'                       
 W ostatnim dniu sprzedazy "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Longina i Jerzy Siemiątkowscy, Beata Denis - Jastrzębska - Zakopane,  Natalia Jastrzębska - Zakopane, Grzegorz i Robert Kaczor Firma PIASKNET - Bustryk, Joanna Suchowian - Zakopane, Janina Kardasińska - Kościelisko, Ewa Kardasińska - Kościelisko, Jan Kardasiński - Kościelisko, Małgorzata Karpiel - Kościelisko, Maria Bętkowska - Kościelisko, Piotr Kyc - Zakopane, Malgorzata Szpot - Zakopane.Dziękujemy!.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   29 - 09-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Hanna Groszek - Londyn, Renata Gilmore - Poznań,  Andrzej Wyrębowski - Warszawa, Ewa i Krzysztof Morawscy - Gdynia, Alicja Kulik - Wrocław, Łukasz Kras - Wrocław,  Halina Ripper - Zakopane, Magdalena Wiśniewska - Toruń, Hubert Polak- Rzeszów. Dziękujemy. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


UWAGA CZŁONKOWIE STOWARZYSZENIA - WALNY ZJAZD   | 23-09-2011'                    

Na podstawie art. 16 ust. 13 statutu Zarząd Główny Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zwołuje Zwyczajny Walny Zjazd Stowarzyszenia w dniu 22 października 2011 roku o godzinie 10.00 w pierwszym terminie i o godz.11.00 w drugim terminie, w siedzibie własnej w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie 12 a w Zakopanem.

Czytaj więcej....


WEEKEND ZA PÓŁCENY - W MUZEUM JANA KASPROWICZA   |   23-09-2011'                      

  Zapraszamy Państwa bardzo serdecznie do odwiedzenia Zakopanego w jesienny, październikowy weekend! W ramach przekazania gorących podziękowań dla wszystkich, którzy odwiedzili Zakopane podczas tegorocznych wakacji, przyjmijcie Państwo zaproszenie do Zakopanego 15 - 16 października 2011 roku z możliwością skorzystania z oferty tańszej niż zwykle. W weekendowej akcji Spotkajmy się w Zakopanem - weekend za pół ceny! wezmą udział najlepsze zakopiańskie hotele, pensjonaty, restauracje i obiekty rekreacyjne.
A wszystko to za połowę ceny!

Z myślą o zapewnieniu jak najlepszej rozrywki i wypełnieniu czasu na najwyższym, oczywiście górskim poziomie, zostały specjalnie na ten cel utworzone pakiety wycieczkowe. Doświadczeni zakopiańscy przewodnicy zaprezentują Państwu ciekawe i wyjątkowe miejsca na turystycznej i kulturalnej mapie Zakopanego.  Wisienką na naszym weekendowym torcie - oprócz smakowitych wyrobów zakopiańskich cukierni - będzie wystawa Zakopiańczycy, którą będzie można obejrzeć w Galerii Kulczyckich na Kozińcu.
  Muzeum Jana Kasprowicza bierze udział w akcji. Zapraszamy!

Zaplanuj wycieczkę w góry! Następnie wybierz ofertę noclegu, wyżywienia i zastanów się nad możliwością kulturalnego , interesującego spędzenia czasu. W Zakopanem masz duży wybór, ale pamiętaj - Harenda jest nie tylko za pół ceny - jest niezwykła.


  |                         

 Przez ponad tydzień pod Tatrami - w Kościele Św. Krzyża oraz w salach konferencyjnych zakopiańskich hoteli rozbrzmiewała wspaniała muzyka. Wszystko to za sprawą Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach", który w tym roku dotarł także na Bukowinę i do Szczawnicy. Podczas koncertów występowały polskie i zagraniczne gwiazdy, a program uzupełniały interesujące wydarzenia towarzyszące. Dwie poprzednie edycje festiwalu organizowanego przez Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza w Zakopanem odbiły się szerokim echem, nic więc dziwnego, że w tym roku cieszył się on wyjątkowym zainteresowaniem melomanów, a także turystów i mieszkańców Zakopanego(...) /A.K.Semberecka -"WWW.WATRA/

Czytaj więcej na Watrze i zobacz zdjęcia ze wszystkich koncertów i wydarzeń towarzyszacych Festiwalowi.


ZAPRASZAMY DO MUZEUM W RAMACH PROGRAMU KULTURALNY CZŁOWIEK |22-09-2011                   

   Muzeum Jana Kasprowicza bierze udział w programie "Kulturalny człowiek".   Proszę zapoznać się  z naszą ofertą. Po prawej  stronie znajdziesz godziny otwarcia muzeum i cennik biletów . Jeżeli jesteś uczniem  przysługuje Ci bilet ulgowy. Jak przyjdziesz z rodziną ( najmniej trzy osoby), to również otrzymacie bilet ulgowy.
  Najlepiej przyjdź z przyjaciółmi. Jeżeli jesteś uczniem  młodszych klas  to przychodź z rodzicami. 


  Zapraszamy wszystkich uczestników programu do zwiedzania naszego muzeum. 
Uwaga

  1. Zarejestruj się  na stronie Urzędu Miasta Zakopane w terminie od 26 września do 7 października.Otrzymasz elektronicznie co miesiąc kalendarz imprez biorących udział w programie.
  2. Nie zapomnij zabrać do muzeum  "Karty kulturalnego człowieka", którą otrzymasz w szkole.

NASI DARCZYŃCY   |   19 - 09-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Uczniowie klasy II D I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku, Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej, Władysław Sosna - Cieszyn, Elżbieta Rodacka - Warszawa, Marzena Miałkowska - Warszawa, Katarzyna Bajszczak- Warszawa, Erwin Klaska - Siemiatycze, Marek Bogatko - Pabianice, Władysława Karpiel - Kraków, Grażyna, Aleksandra i Tomasz Sobczykowie - Dąbrowa Górnicza. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców



NASI DARCZYŃCY   |   15-09-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupiła Pani Maria Cesarska z Gdyni. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   13-09-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Danuta i Krzysztof Maćkowiakowie, Ewa Majkowska - Warszawa, Janusz Reszel i Urszula Kozoń, Maria Gruba - Lizbona (Portugalia), Daniela i Stanisław Byczuk, Jadwiga i Andrzej Jaworscy - Warszawa, Edyta i Piotr Szymanik - Głogów, Kamila Wierzbicka i Robert Kastelik - Gdańsk, Grażyna i Zbigniew Ledzion - Łódź, Magda i Ryszard Gawęda - Łódź, Grażyna Poznańska - Gdynia. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   04-09-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Anna  Gąsienica - Daniel, Zakopane /schronisko na Ornaku/, Zofia i Tadeusz  Truchanowicz. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   29-08-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Andrzej Laszczyk - prezes Polskich Kolei Linowych,Zakopane, prof. Zbigniew Kois, Elżbieta Wojdat  - Pilawa. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   25-08-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Małgorzata Mroczkowska   - Staszewo, Aleksandra Niewiara  - Sosnowiec, Ksawery Czatkowski - Katowice, Jolanta Wiewiórska - Toruń, Krystyna Wawrzonkiewicz - Zielonka, Barbara Kowalska, Anna Krzempek,  Rafał Budny - Strzelno. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


POŻEGNALIŚMY WŁODZIMIERZA BARTCZAKA  |       20-08-2011                   
Z żalem i w smutku zawiadamiamy, że 30 lipca 2011 r. zmarł nasz Kolega i Przyjaciel
ś. p. Włodzimierz Bartczak
miłośnik Tatr,
członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
i prezes Oddziału Łódzkiego od dnia jego powstania w 1984 r.,
uhonorowany Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Jego odejście stanowi bolesną stratę dla Stowarzyszenia, a szczególnie dla nas - dla Jego Oddziału. Zawsze imponował nam hartem ducha, gdy dotknięty okrutnym kalectwem nie zaprzestał pełnienia przyjętych na siebie obowiązków. Będzie nam Go bardzo brakowało.
Cześć Jego pamięci!

Mirko, jesteśmy z Tobą w tych trudnych chwilach.

Koleżanki i koledzy z Oddziału Łódzkiego SPTJK

Zarząd Główny Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza  składa rodzinie śp. Włodzimierza Bartczaka wyrazy najgłębszego współczucia.

Serdecznie dziękujemy Adamowi Arndtowi za reprezentowanie NaszegoStowarzyszenie podczas Ostatniego Pożegniania Włodka

Zakopane - Harenda

 O Włodzimierzu Bartczaku
(wspomnienie Adama Arndta)

 Włodzimierz Bartczak urodził się 21 marca 1943 r. w Łodzi i tu uczęszczał do szkół. Po ukończeniu Technikum Budowlanego pracował w budownictwie, a gdy nastała taka możliwość - założył własne przedsiębiorstwo budowlane. Jednak ta działalność zawodowa nie dawała mu chyba wystarczającej satysfakcji, skoro pod koniec lat 1990. postanowił całkowicie zmienić sposób zarabiania na życie, zakładając sklep ze sprzętem i wyposażeniem turystycznym i taternickim, a także literaturą o tematyce górskiej. Było to urzeczywistnienie jego pasji górskiej, zbliżenie do gór choćby w takiej formie, na odległość, poprzez możliwość codziennego kontaktu z ludźmi o podobnych zainteresowaniach.
Jeszcze pełniejszym wyrazem realizacji tej pasji było otwarcie w pobliżu sklepu - klubu "Globetrotters Club K2", która to nazwa dla ludzi związanych z górami jest bardzo znacząca. I rzeczywiście, w klubie tym odbyło się wiele imprez o tematyce górskiej, spotkań z alpinistami i himalaistami, koncertów, wystaw.

Czytaj więcej..


150 WIECZÓR NA HARENDZIE   |   20-08-2011                      
  W dniu 16 sierpnia, w Muzeum Jana Kasprowicza odbył się jubileuszowy 150. Wieczór na Harendzie. Gościem Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza był poeta, krytyki i historyk literatury Profesor Wojciech Kudyba.
  Jest to poeta uznany, doceniony przez krytykę i uhonorowany licznymi nagrodami. Spotkanie literackie to nie tylko "garść" wierszy ale i interesująca dyskusja na temat literatury, poezji i miejsca poety we współczesnym świecie. Tak też było i na Harendzie o co zadbał Poeta, prowadzący spotkanie Karol Jaworski i licznie przybyli goście. Wiersze poety czytali aktorzy Teatru S.I.Witkiewicza Joanna Banasik i Marek Wrona. Wiersz napisany specjalnie dla gościa "wyśpiewał" zakopiański poeta Jerzy Tawłowicz.
  Dziękuję za organizację Wieczoru Kierownikowi Biura SPTJK Małgorzacie Karpiel i Beacie Denis - Jastrzębskiej. Stowarzyszenie dziękuje również Panu Karolowi Jaworskiemu, aktorom Teatru S.I.Witkiewicza i Annie Karpiel - Sembereckiej z serwisu informacyjnego WATRA.

Informacja na watra.pl: Autor Anna Karpiel Semberecka

 "Podczas jubileuszowego 150. Wieczoru na Harendzie gościem Muzeum Jana Kasprowicza był nowosądecki poeta Wojciech Kudyba. Spotkanie poprowadził Karol Jaworski. Natomiast utwory z tomiku poetyckiego "Gorce Pana" zaprezentowali aktorzy z Teatru im. S.I. Witkiewicza. Jeden z nich w formie muzycznej przedstawił także Jerzy Tawłowicz.
  Wojciech Kudyba to pochodzący z Lubelszczyzny, a mieszkający w Nowym Sączu poeta, krytyk, eseista i badacz literatury. Jest on także profesorem nadzwyczajnym w Katedrze Literatury Współczesnej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, członkiem Komisji Języka Religijnego PAN i Towarzystwa Naukowego KUL oraz laureatem konkursów poetyckich (m.in. im. Romana Brandstaettera w Poznaniu, R.M. Rilkego w Sopocie i K.I. Gałczyńskiego w Praniu), zdobywcą nagrody Fundacji im. J.S. Pasierba za poezje i eseje.
 Jego utwory tłumaczono na języki: czeski, słowacki i niemiecki. W 2008 roku został wyróżniony nagrodą Józefa Mackiewicza za "Gorce Pana", tom poetycki żywo nawiązujący do tradycji młodopolskiej i kasprowiczowskiej.
  - Ważne jest, że Harenda na tym jubileuszowym spotkaniu gości właśnie poetę. O tym marzyła Maria Kasprowiczowa, aby był to dom poetów i centrum kulturalne - mówił witając przybyłych gości prezes Stowarzyszenie Piotr Kyc.
  Bohatera wieczoru i jego twórczość przybliżył publiczności Karol Jaworski.
 - Jest to znakomita poezja i ta moja ocena nie jest odosobniona. Entuzjastyczne recenzje wystawiło jej wielu znanych krytyków. Akcentują oni absolutną jej odrębność. Wyróżnia się ona harmonią wyrazów i prezentowanych wartości, zmetaforyzowanym, symbolicznym językiem oraz możliwością różnorakiej interpretacji. Wojciech Kudyba to poeta lokalnej rzeczywistości, ale przez tą lokalność wyraża się jednak pewien uniwersalizm. Jest to również poeta żywiołów: ziemi, wody, powietrza, ognia. W jego poezji istotna jest również kategoria zakorzenienia - w drugim człowieku, w tradycji chrześcijańskiej, a także w tradycji literackiej. To stanowi o interesującym charakterze tej poezji - wyjaśniał.

Organizatorem cyklu Wieczorów na Harendzie jest Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Zobacz zdjęcia na www.watra.pl


WKRÓTCE...NA HARENDZIE   |   29-07-2011'                       

Zbliża się dzień 1 sierpnia, rocznica śmierci Jana Kasprowicza.
 Zapraszamy na nabożeństwo w intencji śp. Jana i Marii Kasprowiczów, jakie zostanie odprawione w dniu 1 sierpnia (poniedziałek) o godzinie 19.00 w kościele parafialnym pw Jana Apostola i Ewangelisty na Harendzie. Po mszy złożymy kwiatów na grobie poety.

W dniu 16 sierpnia o godzinie 18.00 zapraszamy na 150 (!) Wieczór na Harendzie. Będzie to poetycki spotkanie z Wojciechem Kudybą - poetą, krytykiem, historykiem literatury. Wieczór poprowadzi Karol Jaworski. Wiersze będą czytać aktorzy teatru S.I.Witkiewicza w Zakopanem.

Czytaj więcej o poecie...


NASI DARCZYŃCY   |  28-07-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili: Zofia Buczak, Janina Dunaj - Inowrocław, Jan Starobrat - Inowrocław, Teresa Zagaciak - Inowrocław, Irena Deptulska - Inowrocław, Jan Pilachowski -Inowrocław, Marzena i Lucjan Janas - Rzeszów, Maria Kwapiszewska - Jędrzejów, Anna Domka - Łańcut, Krzysztof Fornalik - Wrocław, Aleksandra i Ryszard Dubaniewicz, Maria Cierpińska - Makowska i Tadeusz Makowski, Joanna i Grzegorz Tomkiewicz - Władysławowo Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


"KRUK" - CZYLI TEATR S.I.WITKIEWICZA NA HARENDZIE   |     23-07-2011                    
                                                                                                                
  Teatr Witkacego wznowił swoją działalność po wakacyjnej przerwie. Pośród tytułów granych od lat są i nowości. Jedną z nich jest sztuka współczesnego hiszpańskiego dramatopisarza Alfonso Sastre zatytułowana "Kruk", nawiązująca nie tylko tytułem ale i klimatem do opowiadań Poego. Na tym nie koniec nowości.
 Są jeszcze dwie istotne a nowe sprawy.
 Po pierwsze, jest to debiut reżyserski aktora Tatru S.I.Witkiewicza Marka Wrony, a po drugie - ta pełna niepokoju i dreszczyku sztuka jest grana w pomieszczeniach budynku Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. To świetne miejsce na dziwne spotkanie bohaterów dramatu, których gospodarz nie zapraszał do starego drewnianego domu a jednak przyszli przez kogoś poinformowani. Goście przybyli w absurdalnym komplecie - z osobą, która już od roku nie żyje, ponieważ została zamordowana w tym samym towarzystwie przez szaleńca. Czy powtórzy się dramat sprzed roku? Czy możliwy jest powrót ukochanej z zaświatów? Czy też zrozpaczonemu mężczyźnie wizytę złoży mówiący kruk ze słynnego poematu - symbol niestałości świata oraz nieuchronnej śmierci, aby rzec " Nigdy już!".
  Trzeba odwiedzić Harendę Jana Kasprowicza, obejrzeć ten niezwykły spektakl, popaść w lekki obłęd i zachłysnąć się metafizyczną refleksją.
  Premiera "Kruka" odbyła się 23 lipca. Kolejne przedstawienie już we wtorek! Bilety wysprzedane. Trzeba się w cierpliwość uzbroić i - jak to w życiu - mieć trochę szczęścia. Dyrektor Teatru Andrzej Dziuk zapowiada zwiększenie ilości przedstawień...
  Na premierę przyjechali członkowie naszego Stowarzyszenia - Jolanta Piasecka z Poznania i Ewa Gajewska z Lublina. Pani Jola przygotowała niespodziankę dla reżysera w postaci...papierowego, czarnego kruka. Skomponowała również ciekawe bukiety dla aktorów złożone z kapusty i nasturcji zerwanych na werandzie. Szczególnie dziękuję kierownikowi Biura SPTJK Małgorzacie Karpiel, za poświęcenie swojego czasu podczas licznych prób, jakie w "konspiracji" odbywali aktorzy o baaardzo różnych porach. /P.Kyc/

NASI DARCZYŃCY   |   19-07-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili Andrzej Jarzębowski, Nataniel i Alicja Żochowscy - Prabuty, woj pomorskie, Wanda i Franciszek Lew - Kiedrowski z Kaszub.Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |   13-07-2011'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" wykupili Krystyna Maćkowiak - Poznań, Alina Paduszek - Olsztyn, Ewelina Merk. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców






 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |
 
 

2004-2011 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Wykonanie: Piotr Kyc 2008  |  
kontakt
SPTJK

Urząd Miasta Zakopane Urząd Miasta Zakopane Jesteśmy na szlaku... Barbara Wachowicz i  Wiesława Sowadska ( Piotrowska) oglądają film "Harenda" z 1965 roku autorstwa Barbary Wachowicz Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza Od lewej stoją: Prezes TG Gmina Poronin Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Zobacz zdjęcia z 12-12-2010 roku - 150 urodziny Jana Kasprowicza 150 rocznica urodzin Jana KAsprowicza Poznaj szczegóły i regulamin konkursu na stronie Urzędu Miasta Zakopane Szczegóły akcji.Kliknij Zobacz ofertę na stronie Urzędu Miasta Sąd koleżeński Zarzad na lata 2011-2016 Stoją od lewej: Karol Jaworski, Małgorzata Karpiel, prof.Roman Loth, Piotr Kyc Aktualne wiadomości z Zakopanego i Podhala Tatrzańska Agencja Rozwoju i Promocji Wiadomości z małoplski i Podhala Krzysztof Michno Piotr Kyc i Małgorzata Karpiel