napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Informacje o Harendzie i okolicach
   
 
 
 

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach 2009 - 2016 dotacji, która umożliwia funkcjonowanie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w roku 2009 dotacji,na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Więcej...

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |


GOŚCIE NA WERANDZIE   |     22 czerwca 2009 r                    

  Przez werandę przewinęło się ostatnio wielu gości. Między innymi odwiedziła nas wieloletnia kierowniczka biura Stowarzyszenia Zdzisława Zając.
  Doktor Zbigniew Moździerz przyprowadził grupę studentów architektury z Podhalańskiej Szkoły Wyższej w Nowym Targu. Studenci przez najbliższe dwa tygodnie, w ramach praktyk będą mierzyli i fotografowali nasz budynek w celach inwentaryzacyjnych.


 CEGIEŁKI DOBROCZYŃCY  |                         Czerwiec 2009

  Informujemy, że Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Rzeczpospolitej Polskiej Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza otrzymało zgodę na przeprowadzenie zbiórki publicznej na terenie naszego kraju.
  Celem zbiórki jest uzyskanie funduszy na remont zabytku kultury - Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem na Harendzie.
  Decyzja Nr 74/2009 z dnia 25 maja 2009 roku

 W związku z brakiem funduszy na prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza postanowiliśmy powrócić do tradycji zbiórki publicznej.
 Dzięki takiej inicjatywie obywatelskiej uzyskano w latach 1926 - 1933 większość środków na postawienie budowli.
  W zbiórce wzięli udział obywatele z całego kraju, samorządy miast oraz instytucje rządowe.

  Wkrótce, w oparciu o posiadane dokumenty, opracujemy listę darczyńców z tego okresu.

 "Cegiełki" o wartości: 20, 50,100 i 1000 zł są do nabycia w Muzeum Jana Kasprowicza w godzinach jego otwarcia.
 Zbiórkę będziemy przeprowadzali również na terenie miasta.
  Osoby prywatne i instytucje zainteresowane udzieleniem nam pomocy a nie mogące osobiście odebrać "Cegiełek Dobroczyńcy" prosimy o kontakt: 0182068426, e-mail: sptjk@interia.pl
  Wykaz osób, które nas wsparły będziemy zamieszczać na stronie internetowej www.harenda.com.pl

  Uprzejmie prosimy o wsparcie remontu Mauzoleum Jana Kasprowicza, obiektu wpisanego do Rejestru Zabytków.

Lista Darczyńców z lat 1926 - 1933/w przygotowaniu/   |   Zobacz listę Darczyńców


WITAMY NOWEGO CZŁONKA  |      16 czerwca 2009r                    
  Członkiem Stowarzyszenia został pan Roland Dąbrowski z Kluczborka.

Zapraszamy do Stowarzyszenia!


Goście na werandzie...   |                     15 czerwca    
  Odwiedzili nas i zasiedli na werandzie panie: Maria Sołtysiak i Elżbieta Chmielewska z Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz pan Robert Raplewski - operator filmowy.
  Fotografia wykonana przez Jerzego Kosiuczenko

141 WIECZÓR NA HARENDZIE   |                    14 czerwca 2009 r      

 Na kolejnym 141 Wieczorze na Harendzie w Zakopanem, który zorganizowano w dniu 14 czerwca czytano poezje Jana Kasprowicza. Tym razem zaproponowano gościom ostatnie wiersze poety z tomiku "Mój Świat". Wiersze, według scenariusza opracowanego przez Halinę Sierant - Ripper, czytali aktorzy Teatru Studium Słowa im.Tadeusza Staicha - Władysława Nowicka i Andrzej Czarniecki wspierani przez dr Stanisławę Trebunię -Staszel.

 

 Przygrywała kapela góralska. Bardzo dobre nagłośnienie wykonał Marcin Szyndler.
  Nie zabrakło też niespodzianek. Pani Stanisława Szostak przekazała Stowarzyszeniu Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oryginalne kołnierzyki koronkowe, będące własnością Marii Kasprowiczowej, która przez szereg lat zamieszkiwała z mężem w Poroninie, w domu Ludwiny i Franciszka Mardułów, pradziadków Pani Stanisławy. Kołnierzyki podarowała pani Maria niewiele młodszej od siebie córce państwa Mardułów - Brońci - babci pani Stanisławy Szostak.
 Kolejną niespodzianką jaką przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, to rozpoczęcie rozprowadzania "Cegiełek Dobroczyńcy".
 O akcja piszemy powyżej.

 

 Niedzielny Wieczór na Harendzie był jedną z ostatnich imprez towarzyszących obchodom VII Dni Zakopanego.
 Zorganizowanie tego wyjątkowego spotkania było możliwe dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Gminę Miasto Zakopane. Należy również podziękować gospodyni Harendy Małgorzacie Karpiel, która całość organizacyjnie przygotowała.

 Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na kolejny Wieczór na Harendzie, który odbędzie się w dniu 1 sierpnia o godzinie 17.00.

Zobacz więcej zdjęć | www.watra.pl 140 WIECZÓR NA HARENDZIE  |                          13 czerwca 2009 r
 Piątkowy wieczór w Muzeum Jana Kasprowicza upłynął na spotkaniu z prof. dr hab. Jackiem Kolbuszewskim, który był gościem 140 Wieczoru na Harendzie.
 Jacek Kolbuszewski jest historykiem literatury polskiej i literatur zachodniosłowiańskich, profesorem zwyczajnym w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autor wielu książek, które należą do szerokiego nurtu badań nad kulturą.
 Profesor wygłosił na Harendzie kapitalny wykład, pt.: "Jan Kasprowicz - Mój świat", koncentrując się na nurcie franciszkańskim w twórczości poety.
 W dniu jutrzejszym, tj. 14 czerwca, o godzinie 16.00 zapraszamy na spotkanie z poezją, zatytułowane "Wokół Mojego świata".
  Dwa czerwcowe Wieczory na Harendzie organizowane w ramach obchodów VII Dni Zakopanego, są dofinansowane przez Miasto Zakopane./PK/

ZAPRASZAMY NA WIECZORY   |                    6 czerwca 2009 r      
   
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza w najbliższym tygodniu na dwa "Wieczory na Harendzie"

    140 Wieczór - "Jan Kasprowicz - Mój świat" wykład prof. dr hab. Jacka Kolbuszewskiego (Uniwersytet Wrocławski) 12 VI 2009 r. o godz. 19.00

   141 Wieczór - "Wokół Mojego świata". Wiersze Jana Kasprowicza czytają: Władysława Nowicka, Stanisława Trebunia - Staszel i Andrzej Czarniecki (Studium Słowa im. Tadeusza Staicha).
    Muzyka góralska. 14 VI 2009 o godz. 16.00

   "Wieczory" odbędą się w ramach VII Dni Zakopanego. Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane - Harenda 12 a.

   Wstęp wolny.

    "Mój świat. Pieśni na gęśliczkach, malowanki na szkle", to ostatni tomik poezji Jana Kasprowicza, który powstał w jego domu na Harendzie, gdzie poeta spędził ostatnie lata życia (1923-1926)./MK/

 09-06-09' |                         V RAJD SZLAKIEM JANA KASPROWICZA

  Od pięciu lat, w środę przed Bożym Ciałem Szkoła Podstawowa Nr 9 im.Jana Kasprowicza oraz nasze Stowarzyszenie organizują wspólnie Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z terenu Powiatu Tatrzańskiego.
 Jest to jedna z imprez towarzyszących obchodom Dni Zakopanego. Tegoroczna trasa Rajdu wiodła jednym z najpiękniejszych krajobrazowo szlaków górskich w Polsce.
 Jest to szlak krótki, znaczony żółtym kolorem, wytyczony w roku 1956, w trzydziestą rocznicę śmierci Kasprowicza.

 

 W V Rajdzie Szlakiem Jana Kasprowicza wzięło udział 90 uczniów z dziewięciu szkół. Uczestnicy mieli nie tylko przejść cały szlak kasprowiczowski. Na trasie ( Furmanowa, Antałówka, Muzeum Jana Kasprowicza) musieli się również wykazać wiedzą na temat Kasprowicza, Tatr i historii Zakopanego.
  Dziękuję wszystkim uczestnikom i opiekunom za udział w imprezie. Należą się słowa uznania dla osób, które pomogły ją zorganizować. Ze strony naszego Stowarzyszenia w organizacji imprezy pomagały panie Halina Sierant - Ripper i Małgorzata Karpiel, które sprawdzały wiedzę uczniów w Muzeum.

 Pomogła nam również Spółka Harenda - Wyciągi. Dziękujemy Wojciechowi Strączkowi za wywiezienie wszystkich grup na .Pasmo Gubałowskie.
 Kolejny Rajd Szlakiem Kasprowicza za rok, natomiast szlak kasprowiczowski polecamy uwadze wszystkich odwiedzających Zakopane gości.
 Jest on łatwo dostępny (można rozpocząć z Harendy od wyjazdy wyciągiem krzesełkowym), nie nastręczający prawie żadnych trudności dla początkującego turysty.
/PK/
Wyniki V Rajdu Szlakiem Jana Kasprowicza

Szkoły podstawowe

I Miejsce - Szkoła Podstawowa nr 5 im. Janusza Korczaka w Zakopanem

II Miejsce -
Szkoła Podstawowa im. Bronisława Czecha w Nowem Bystrem

III Miejsce -
Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bronisława Czecha

IV Miejsce -
Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem

V Miejsce - Szkoła Podstawowa nr 4 im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Zakopanem

Gimnazja

I miejsce - Gimnazjum nr 1 im. Olgi i Andrzeja Małkowskich

II miejsce - Zespół Szkół Prywatnych Janiny Gościej , Prywatne Gimnazjum "BETLEJEM" w Zakopanem

III miejsce - Gimnazjum w Nowem Bystrem

IV miejsce - Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera


czerwiec 2009' |                          REMONT MAUZOLEUM
Uprzejmie informujemy, że trwają prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza.
Muzeum Jana Kasprowicza jest czynne. Zapraszamy.

W SĄSIEDZTWIE...I KOMUNIA ŚWIĘTA   |    24-05-09'                    

  W dniu dzisiejszym osiemnastu uczniów klasy drugiej ze Szkoły Podstawowej nr 9 w Zakopanem im.Jana Kasprowicza przystąpiło do Pierwszej Komunii Świętej.
  Sakramentu udzielił ksiądz Proboszcz Kazimierz Podsiadło, który - jak zawsze - miał bardzo dobre kazanie. Dzieci do Komunii przygotowała siostra Bronisława Wichary.
  Wychowawcą klasy drugiej jest w tym roku Prezes SPTJK - Piotr Kyc.
  Bóg zapłać Księdzu, Siostrze i wszystkim Rodzicom za świetne przygotowanie tego dnia, który pozostanie w pamięci dzieci, jako jedna z piękniejszych chwil w życiu. /PK/


 GOŚCIE NA WERANDZIE... | 24-05-09'                        
   Wojciech Smolak - artysta fotografik, utrwalający od wielu lat zmiany zachodzące
w dziedzinach Podhala, Spisza i Orawy.
  Autor wielu pięknych folderów

 GOŚCIE NA WERANDZIE... |   24-05-09'                      

 

  Odwiedziła nas pani Anna Kogutkowa, która była kustoszem na Harendzie w latach 1976 - 1990.


GOŚCIE NA WERANDZIE...  |  21-05-09'                       
  Harenda gościła panią Wiesławę Piotrowską, która była "od 1967 do 1983 roku kierownikiem muzeum i serdeczną opiekunką niewidomej pani Niety" (Barbara Wachowicz "Czas nasturcji")

GOŚCIE NA WERANDZIE...   |  21-05-09'                       

 

 Na Harendzie był dzisiaj gość szczególny - ...Barbara Wachowicz, autorka między innymi świetnej książki o Janie Kasprowiczu, pt.:"Czas nasturcji"

 


  MUZEALNA NOC NA HARENDZIE |     16-05-09'                    

  Wzięliśmy udział w Zakopiańskiej Nocy Muzeów. Od godziny 19.00 do północy otworzono dla zwiedzających Muzeum Jana Kasprowicza.. Goście dopisali. Odwiedziło nas prawie.200 osób.
  Przygotowano dla nich pokaz filmu "Harenda" autorstwa Barbary Wachowicz z roku 1965. Jest to jedyny film w którym wystąpiła Maria Kasprowiczowa. Udostępniono również pomieszczenia , których na co dzień się nie zwiedza. Film wyświetlano parkotnie dla kompletu widzów.
 Niewątpliwą atrakcją wieczoru był recital poezji śpiewanej zakopiańskiego poety i pieśniarza Jerzego Tawłowicza. Pośród wielu znakomitych gości był i Burmistrz Zakopanego Janusz Majcher, który pozostawił wpis w naszej księdze pamiątkowej.
  Uczniowie z pobliskie szkoły noszącej imię Jana Kasprowicza pomogli nam w iluminacji otoczenia Muzeum zapalając znicze.
  Dziękujemy Panu Mariuszowi Sztymelskiemu z firmy Parafinopol za przekazanie zniczy, którymi oświetliliśmy teren.
 To był niezapomniany wieczór ale i piękna noc na Harendzie.
 Szczególnie podziekowania należą sie Małgorzacie Karpiel, Halinie Sierant - Ripper i Ewie Gajewskiej bez których zorganizowanie tego niezwykłego wydarzenia nie byłoby możliwe.
 Dziękujemy równiez Pani Barbarze Wachowicz za zgodę na wyswietlanie filmu oraz Marcinowi Szyndlerowi za nagłosnienie i Jerzemu Tawłowiczow za niespodziankę jaką nam sprawił - recital poezji śpiewanej.
  Zapraszamy za rok. Zobacz zdjęcia

Zobacz zdjęcia


  ZEBRANIE ZARZĄDU GŁÓWNEGO |     16-05-09'                    
  W dniu dzisiejszym odbyło się posiedzenie Zarządy Głównego naszego Stowarzyszenia. Przyjechali przedstawiciele Oddziału z Łodzi, oraz członkowie Komisji Rewizyjnej.
  Sprowadzanie z pracy Zarządu za rok 2008 przedstawił Prezes Stowarzyszenia Piotr Kyc. Informacje o pracy Oddziału łódzkiego zreferowała Anna Nuc. Sprawy finansowe omówiła księgowa Joanna Suchowian.
  Zarząd zatwierdził bilans za rok 2008. Zaplanowano również działania Stowarzyszenia na rok 2009.
  We wrześniu planujemy Nadzwyczajne Walne Zabranie poświęcone zmianom w statucie SPTJK w celu dokonania wpisu do rejestru Organizacji Pożytku Publicznego.

  NOC MUZEÓW - ZAPRASZAMY ! |       13-05-09'                  
  Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Muzeum Jana Kasprowicza podczas "Nocy Muzeów", w najbliższą sobotę - 16 maja 2009 r.
  Impreza odbywa się pod patronatem Rady Europy we wszystkich krajach europejskich.
  Muzeum na Harendzie otwarte będzie w godz. 19.00 - 23.00.
 Atrakcją tegorocznej "Nocy" będzie możliwość obejrzenia filmu autorstwa pani Barbary Wachowicz. pt. "Harenda" z 1965 r.
 Jest to bodaj jedyny film, w którym zagrała Maria Kasprowiczowa. Film prezentowany będzie kwadrans po każdej pełnej godzinie. Wstęp wolny.

 Zainteresowanych informujemy, że tej nocy kursować będzie po Zakopanem specjalny bus dowożący chętnych do muzeów i galerii. Odjazdy z Placu Niepodległości o godz. 20.00 21.00, 22.00.  /MK/  

Wiecej o Nocy Muzeów na www.watra.pl


PORZĄDKI WOKÓŁ MUZEUM   |      09-05-09'            
  Uczniowie ze Szkoły Podstawowej Nr 9 w Zakopanem im. Jana Kasprowicza wzięli udział w akcji " Sprzątanie Miasta Zakopane 2009".
 Klasa piąta z wychowawczynią Hanną Kardaś porządkowała teren wokół Muzeum
i Mauzoleum Jana Kasprowicza.
  Dziękujemy.

 WYNIKI PRZETARGU  |     07-05-09'                    

Zakopane, dnia   7 maja  2009r.

WSZYSCY

       Uprzejmie informuję ,że w wyniku przeprowadzonego postępowania o udzielenie zamówienia publicznego  przeprowadzonego w trybie przetargu nieograniczonego  w oparciu o przepisy ustawy z dnia 29 stycznia 2004r. Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007r. Nr 223, poz.1655 z póz. zmianami) na wykonanie remontu odwodnienia Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem zamawiający  uznał  za najkorzystniejszą  ofertę złożoną przez:

Firma  Remontowo - Budowlana Kazimierz Zelek
ul. Smrekowa 6
34-500 Zakopane

Cena netto oferty: 105.639,98 zł
VAT: 23.240,80 zł
Cena brutto oferty: 128.880,78 zł

Uzasadnienie wyboru:
Oferta spełnia wszystkie wymagania zamawiającego zawarte w siwz a  cena oferty mieści się w kwocie jaka zamawiający przeznaczył na realizację przedmiotowego  zamówienia.

W przedmiotowym postępowaniu zostały złożone   2 oferty

Streszczenie oceny i porównanie  złożonych ofert.

Nr oferty

Nazwa firmy i adres wykonawcy

Liczba punktów w kryterium cena 100%

Razem

1.

Firma  Remontowo - Budowlana
 Kazimierz Zelek
ul. Smrekowa 6, 34-500 Zakopane

100

100

2.

 Zakład Remontowo  Budowlany i Transportowy
Władysław Bełzowski
ul. Brzozowa 20, 34-500 Zakopane

100

96

 POUCZENIE

Zgodnie z Rozdziałem 2 Działu VI ustawy Prawo zamówień publicznych wobec czynności podjętych przez zamawiającego w toku postępowania oraz w przypadku zaniechania przez zamawiającego czynności, do której jest obowiązany na podstawie ustawy można wnieść protest do zamawiającego.
Protest wnosi się w terminie 7 dni od dnia, w którym wykonawca powziął lub mógł powziąć wiadomość o okolicznościach stanowiących podstawę jego wniesienia.
Protest uważa się za wniesiony z chwilą, gdy doszedł on do zamawiającego w taki sposób, że mógł zapoznać się z jego treścią. 

PREZES
STOWARZYSZENIA PRZYJACIÓŁ TWÓRCZOŚCI
JANA KASPROWICZA
PIOTR KYC


POSEŁ NA SEJM RP ANDRZEJ GUT - MOSTOWY DZIAŁA   |  06-05-09'                  
              Pan Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Gut - Mostowy wspiera nasze starania o ustanowienie przez Sejm RP roku 2010 Rokiem Jana Kasprowicza.
  Otrzymaliśmy ostatnio dwa pisma w tej sprawie.
  Dziękujemy.

 Polecamy stronę Pana Posła Andtrzeja Guta - Mostowego www.mostowy.pl


W ODWIEDZINACH U GAZDY KASPROWICA..   |          05-05-09'         
  W Internecie znależliśmy ciekawy tekst ks Witolda Józefa Kowalówa na temat Jana Kasprowicza i Swięta 3 maja.  Dziękujemy Księdzu za wspomnienie Poety.

 W ODWIEDZINACH U GAZDY KASPROWICA I JEGO MARUSI
Na Ukrainie święto Matki Bożej Królowej Polski kilka lat temu wykreślono z kalendarza liturgicznego, natomiast w Polsce w tym roku uroczystość tę przeniesiono na poniedziałek, 4 maja (niedziela wielkanocna nie przyjmuje żadnego święta).
  W rocznicę Konstytucji 3 Maja w Poroninie odbyła się uroczystość patriotyczna, na którą złożyła się Msza św. i okolicznościowy występ dzieci z Nowego Bystrego. Bardzo mi się podoba, że w czasie gdy "patriotyzm" i "polskość" jest niemodna poroniński proboszcz ks. Franciszek Juchas wciąż przypomina znaczenie tych wartości. Szkoda tylko, że frekwencja parafian poronińskich na takich uroczystościach jest słaba.
  Po Mszy św. w Poroninie zaglądnąłem na Harendę, gdzie ostatnie trzy lata życia gazdował Jan Kasprowicz (1860-1926), wielki polski poeta, Lwowianin i poroniński letnik.
  Oto jak w swoim odczycie z okazji rocznicy Konstytucji Majowej w dniu 3 maja 1915 r. w Zakopanem scharakteryzował znaczenie tego aktu prawnego - powiedział wtedy m.in.: "Konstytucja Majowa była pierwszą na wielką skalę zakreśloną próbą wewnętrznego zjednoczenia narodu. Była zapoczątkowaniem drogi, którą miał kroczyć ten naród, ażeby dojść do rozkwitu samodzielnej siły, ażeby nie stanąć przerażony przed workiem żebraczym, który by mu na plecy zarzuciły losy, ażeby nie nachylić się przed jarzmem, w które cynicznym czy dobrotliwym uśmiechem wprzęgałoby go Przeznaczenie. Niestety, nie oszczędzono mu tej goryczy" [cyt. za: Jan Majda, "Literacka twórczość i patriotyczna działalność Jana Kasprowicza pod Tatrami", w: "Zeszyty Harendziańskie", z. 1, Zakopane 2000, s. 71-81, s. 80].
  Z powyższych słów tchnie aktualnością. Nic dziwnego, ze autor tych słów będzie później, od 1909 r. kierownikiem katedry komparatystyki literackiej na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie. W latach 1921-1922 Jan Kasprowicz był rektorem tej uczelni.
  Wielkość Jan Kasprowicza oddał dosadnie jedna z Góralek w rozmowie z Leonem Płoszewskim: "Pokiel on tu siedział, to dobrzi goscie si trzymali Poronina. Ale pote już nie" [Zob. Leon Płoszewski, "Poronińskim szlakiem ", w: "Spotkania z Kasprowiczem", oprac. Roman Loth, Zakopane 2006, s 135-138, s. 138]. /Polecamy stronę ks W.J.Kowalówa /

ks. Witold Józef Kowalów ,Biały Dunajec Górny, 3 maja 2009 r.

 


ODDZIAŁ ŁÓDZKI DZIAŁA   |       04-05-09'                  
  Renata Piżanowska: "28 kwietnia 2009 r. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łodzi odbyło się spotkanie dr Macieja Pinkwarta dotyczące związków Mieczysława Karłowicza z Zakopanem, z okazji promocji książki Zakopiańskim szlakiem Mieczysława Karłowicza, wydanej przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne z okazji 100-lecia śmierci kompozytora. Zostało ono zainicjowane przez łódzki okręg Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, a zorganizowane przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę Publiczną im. Marszałka Józefa Piłsudzkiego w Łodzi.
Czytaj więcej na www.watra.pl

 HARENDA W WEEKEND - ZAPRASZAMY  |            30-04-09'
 
Informujemy, że w dniach 1, 2 i 3 maja 2009 r. Muzeum Jana Kasprowicza oraz Galeria malarstwa Wladysława Jarockiego będą udostępnione zwiedzającym wg dotychczasowego harmonogramu,
tj: w piątek (1 maja) w godz. 9-16 w sobotę i w niedzielę (2 i 3 maja) w godz. 10 - 15.30

 Zapraszamy na Harendę. Niedaleko Muzeum znajduje się wyciąg krzesełkowy. Dobry punkt wyjścia na rewelacyjną widokowo trasę na Gubałówkę.Górą przebiega Szlak Jana Kasprowicza . W tym miejscu moża też zakończyć spacer z Gubałówki.
 Na miejscu restauracja, parking i przystanek dla busów. Odjazd co godzinę. W weekend majowy częściej.


 KORESPONDENCJA OD POSŁA NA SEJM RP ANDRZEJA GUTA -MOSTOWEGO  |           21-04-09'         

  Otrzymaliśmy odpowiedź na list skierowany do Posła na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Guta -Mostowego w sprawie poparcia inicjatywy ogłoszenia roku 2010 Rokiem Jana Kasprowicza.
 Pan Poseł złozył w dniu 02-04-09 interpelację nr 8857 w sprawie ustanowienia roku 2010 Rokiem Jana Kasprowicza.
  Dziękujemy Panu Posłowi za zainteresowanie się sprawą i poparcie okazane naszej inicjatywie. Liczymy na dalszą współpracę o przebiegu której będziemy informowali. /PK/

 Członkom naszego Stowarzyszenia polecamy stronę Pana Posła Andtrzeja Guta - Mostowego www.mostowy.pl


ZEBRANIE ZARZĄDU   |      20-04-09'                    
  Zgodnie z art. nr 25 statutu Stowarzyszenia zwołuję na dzień 16 maja 2009 r. zebranie członków Zarządu. Spotkanie rozpocznie się o godz.10.00 w siedzibie Stowarzyszenia, Zakopane - Harenda 12 a.

Prezes Piotr Kyc

Czytaj więcej na stronie Zarządu...


MUZEUM OTWARTE...   |        ZAPRASZAMY                 
 
W okresie Świąt Wielkanocnych Muzeum Jana Kasprowicza i Galeria Władysława Jarockiego czynne będą w godzinach:

10 IV - Wielki Piątek 9.00-12.00
11 IV - Wielka Sobota 10.00-14.00
 
12 i 13 IV - Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny - zamknięte.

  Zapraszamy
 

  ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE  |            08-04-09'             

  Zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych pełnych wiary, nadziei i miłości.
  Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań
w gronie rodziny   i wśród przyjaciół
oraz wesołego Alleluja
  życzy
  Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

Zakopane - Harenda, Wielkanoc 2009 r


STAN MAUZOLEUM JANA KASPROWICZA    |          07-04-09'                '

 Wkrótce napiszemy więcej o Mauzoleum Jana Kasprowicza, miejscu wiecznego spoczynku Poety i jego żony Marii.
    Zapraszamy do obejrzenia fotografii zniszczeń, jakie w ciągu kilkudziesięciu lat poczynił budowli czas ale i wandale.
    Dzięku dotacji z budżetu województwa małopolskiego możemy rozpocząć ratowanie tego niezwykłego dla Zakopanego i Polski miejsca.

ZOBACZ ZDJĘCIA/fot:P.Kyc/


  OGŁOSZENIE O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM |    07-04-09'         

 Zakopane, 7 kwietnia 2009 roku

OGŁOSZENIE O PRZETARGU NIEOGRANICZONYM
o WARTOŚCI PONIŻEJ 206.000 EURO

nr ogłoszenia w BIP 95758 - 2009; data zamieszczenia: 07.04.2009

 Postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego o wartości poniżej 206.000 Euro prowadzone w oparciu o przepisy ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2007r. Nr 223 poz.1655. z póz. zmianami)

    1. Pełna nazwa zamawiającego:
Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
Harenda 12 a , 34-500 Zakopane
tel.: 0-18/2068426  fax : 0-18/2068426;  www.harenda.com.pl
NIP :  736-000-60-66
REGON:  000810578

 1. Przedmiot zamówienia:
  Przedmiotem zamówienia jest wykonanie odwodnienia budynku Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem, Harenda 12a.

 Zakres robót obejmuje:
Część I - regeneracja ścian fundamentowych wraz z izolacją:

1. Wykop z odkryciem ścian fundamentowych.
2. Oczyszczenie ścian z ziemi oraz wyrównanie tynku zewnętrznego.
3. Izolacja ścian fundamentowych masa asfaltowo-żywiczna oraz twardą folią PE wytłaczaną.
4. Ułożenie warstwy dociskowej z kamienia w workach siatkowych.
5. Zasypanie wykopu .
6. Ułożenie opaski wokół ścian zewnętrznych mauzoleum.

Część II - wykonanie drenażu opaskowego.

1. Wykop w szalunku.
2. Wykonanie studzienek drenarskich w systemie typu WAVIN.
3. Ułożenie drenażu opaskowego (dwie rury drenarskie karbowane fi 113) wraz obsybką i geowłókniną.
4. Ułożenie rurociągu odprowadzającego wodę.
5. Wykonanie wylotu drenarskiego do potoku.

Nomenklatura Wspólnego Słownika Zamówień (CPV ):  CPV 45.23.24.52-5   roboty odwadniające  

CPV: 45113000-2
CPV: 45111200-0
CPV: 45112210-0
CPV: 45320000-6
CPV: 45231300-8
CPV: 45233253-7

3. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert częściowych.

4. Wymagany termin wykonania zamówienia: począwszy od dnia podpisania umowy do 15 czerwca 2009r
 
5. Kryteria wyboru oferty najkorzystniejszej:

   - cena brutto za całość prac - 100%

6. Osoby uprawnione do porozumiewania się z wykonawcami
    w zakresie procedury i przedmiotu zamówienia:

    Piotr Kyc - Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .

7. Zamawiający nie dopuszcza składania ofert wariantowych

8. Zamkniętą i zabezpieczoną ofertę należy złożyć w biurze Stowarzyszenia, w budynku Muzeum Jana Kasprowicza w Zakopanem. Oferta ma być zaadresowana do zamawiającego i oznaczona hasłem:

" Przetarg nieograniczony - odwodnienie Mauzoleum "
Nie otwierać przed 29 kwietnia 2009 r. godzina 15.00

 9. Termin składania ofert upływa dnia  29  kwietnia  2009 r. o godzinie  14.30

10. Otwarcie ofert, w którym mogą uczestniczyć wykonawcy nastąpi w budynku Muzeum Jana Kasprowicza, 34-500 Zakopane w dniu 29 kwietnia 2009 r.
o godzinie  15.00

11. Termin związania ofertą wynosi 30 dni licząc od upływu ostatecznego terminu   składania ofert.

12. Specyfikację istotnych warunków zamówienia można otrzymać w biurze Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza w Zakopanem na osiedlu  Harenda 12a, od wtorku do niedzieli w  godz. 9.00 - 15.00, lub za zaliczeniem pocztowym.
     Specyfikacje można również uzyskać na stronie internetowej Stowarzyszenia pod adresem: www.harenda.com.pl
 
13. W przetargu mogą wziąć udział wykonawcy spełniający następujące warunki:

 • Nie podlegają wykluczeniu na podstawie art. 24 ust. 1 i 2, spełniający wymogi art. 22 ust.1 ustawy Prawo o zamówieniach publicznych oraz spełniają warunki:
 • posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;
 • wykonawca musi wykazać, że w okresie ostatnich 5 lat przed dniem wszczęcia niniejszego postępowania, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy - w tym okresie, wykonał  co najmniej 1 zadanie o tożsamym charakterze  i wielkości  tj. wykonywał roboty budowlane polegające na odwodnieniu budynku i wartość tych robót była nie mniejsza niż wartość składanej  oferty brutto wykonawcy
 • znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej za­pewniającej wykonanie zamówienia;
 • nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia;

    Ocena spełnienia powyższych warunków będzie dokonywana metodą spełnia lub nie spełnia, w oparciu o wymagane dokumenty i oświadczenia dołączone do oferty .
Z treści przedłożonych dokumentów musi wynikać jednoznacznie, iż wymagane przez zamawiającego warunki Wykonawca spełnia.


Prezes Stowarzyszenia

                                                                                            mgr Piotr Kyc

 Wywieszono na tablicy ogłoszeń w dniu  7  kwietnia  2009 roku

Ogłoszenie w PDF...pobierz

DOKUMENTACJA

 SPECYFIKACJA ISTOTNYCH WARUNKÓW ZAMÓWIENIA - całość - /WORD/ | /PDF/

  Zał. nr 1:
    . Specyfikacja Techniczna Wykonania i Odbioru Robót /PDF/
    . Przedmiar robót /PDF/
  Zał. nr 2 - oświadczenie wykonawcy
  Zał. nr 3 - druk oferty
  Zał. nr 4 - wzór umowy
  Zał. nr 5 - doświadczenie wykonawcy
  Zał. nr 6 - wykaz osób
  Zał. nr 7 - podwykonawcy
  Zał. nr 8 - oświadczenie o ustanowieniu pełnomocnika w przypadku wspólnego ubiegania się
                 o zamówienie.


WITAMY NOWYCH CZŁONKÓW   |     06-04-09'                    
 
W ciągu ostatnich paru miesięcy członkami naszego Stowarzyszenia zostały następujące osoby:
  Anna Karpiel - Semberecka ( Zakopane), Anna Suchowian (Zakopane), Władysława Karpiel (Kraków), Andrzej Mikulaścik( Kraków), Elżbieta Dragańska (Myszków), Jerzy Kosiuczeńko ( Warszawa).
  Serdecznie witamy na Harendzie.

Członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza | Zapisz się.


 TROCHĘ WIOSNY NA HARENDZIE  |           05-04-09'              

 Na Harendzie wiosna.Na Niedzielę Palmową licznie pojawiły się krokusy. Krążą nieśmiało pszczoły. Wokół kamiennych misiów pamiętających lata sześćdziesiąte wytapiają się resztki śniegu.
 Nareszcie można usiąść na werandzie domu Jana Kasprowicza i posłuchać szumu potoku.
  To przez te wyjątkowej urody krokusy odwiedzili nas dziennikarze z Watry, Tym razem z kamerą. I tak Pani Małgosia z krokusami w tle rozdała cały swój zapas optymizmu i pogody ducha tysiącom telewidzów TVN - u. Mam nadzieję, że dla gości Harendy coś jeszcze zostało. Dziękujemy Maciejowi Stasińskiemu i Annie Karpiel - Sembereckiej za odwiedziny.
  A tak w ogóle, to w muzeum była jeszcze dzisiaj, między innymi pewna pani z Białegostoku, której bardzo się tutaj spodobało. Być może będziemy mieli nowego członka. Zajechał też tajemniczy pan z szalem na szyi, koneser sztuki, posiadacz obrazów Jarockego. Dzień był cudowny.  

 Przypominamy, że od 1 kwietnia do 30 listopada czynna jest Galeria Malarstwa Władysława Jarockiego (od wtorku do soboty, w godzinach:10.00 -15.00).
  Cena biletu wstępu 2 zł
  Zapraszamy do Muzeum Jana Kasprowicza. DROGA KRZYŻOWA NA HARENDZIE |   03-04-09'                      

 Po raz trzeci w naszej parafii św. Jana Ewangelisty i Apostoła zorganizowano Nabożeństwo Drogi Krzyżowej w plenerze.
 Ze względu na roztopy i błotniste ścieżki wierni tym razem nie przechodzili przez nasz teren. Szkoda. Może kiedyś jedna ze stacji będzie pod Mauzoleum Jana Kasprowicza? Czemu nie?
  W nabożeństwie wzięliśmy udział, co widać na fotografii.
 Pani Małgorzata wybrała Drogę Krzyżową w plenerze na Płazówce. Też pięknie. Jutro opowie.

  "Jeśli kto chce pójść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech weźmie krzyż swój i niech Mnie naśladuje"(Ewangelia wg. św. Mateusza).

 

Więcej zdjęć na stronie www.sp9zakopane.pl


 DOTACJA TRAFIŁA NA HARENDĘ  |       27-03-09'                  
 W Dzienniku Polskim ukazał się artykuł opisujący beneficjentów, którym przyznano dotację z Województwa Małopolskiego na prace konserwatorskie.
 Artykuł pod miłym dla nas tytułem " Dotacja z budżetu województwa małopolskiego trafiła na Harendę " napisała red. Ewa Czerwieniec.
  Dziękujemy.
 To jeszcze bardziej zobowiązuje.
 Tymczasem przygotowujemy przetarg na roboty budowlane i projektujemy wzór "cegiełki", którą będzie można zakupić i w ten sposób wesprzeć akcje ratowania jednego z pomników naszego dziedzictwa narodowego.
  Wkrótce nowe informacje.
  Zapraszamy./PK/

25 LAT ODDZIAŁU W ŁODZI   |                    22-03-09'     

  Odział w Łodzi działa już ćwierć wieku!
 Z okazji jubileuszu w dniu 6 marca 2009 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Łodzi otwarta została jubileuszowa wystawa pt. "25 lat Oddziału Łódzkiego Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza (wystawa wydawnictw)".
 Ekspozycja prezentuje dorobek wydawniczy Oddziału Łódzkiego oraz podsumowuje lata pracy jego członków - miłośników poezji Jana Kasprowicza, Harendy i Tatr - którzy w ciągu tych 25 lat zrealizowali różnorodne przedsięwzięcia: począwszy od organizacji wykładów, spotkań, wieczorów klubowych, wystaw, wydawania okolicznościowych publikacji po wycieczki i rajdy.

 Wśród nich wymienić należy m.in. VII Ogólnopolski Zlot Szkół im. Jana Kasprowicza, Tydzień Gór, na ich zaproszenie w Łodzi swoje spektakle wystawił Teatr im. S.I. Witkiewicza.
  Pierwszą siedzibą Oddziału Łódzkiego była Księgarnia-Antykwariat "Nike", obecnie spotkania odbywają się w lokalu redakcji "Tygla kultury".
 Podczas otwarcia członkowie Oddziału Łódzkiego podarowali do zbiorów Biblioteki wydawnictwa Oddziału (m.in. z grafikami Zbigniewa Janeczka) oraz numery Tygla Kultury i publikacje z serii Biblioteka "Tygla Kultury". Więcej...DOTACJA Z GMINY MIASTA ZAKOPANE   |     19-03-09'                    

  Otrzymaliśmy dotację z Urzędu Miasta Zakopane w wysokości 18.000 zł na prowadzenie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.
  Dzięki wsparciu Miasta Zakopane będziemy mogli normalnie funkcjonować,przyjmować parę tysięcy gości indywidualnych i wiele wycieczek szkolnych z całej Polski. Dziękujemy /PK/

 


SPOTKANIE Z WŁADZAMI SAMORZĄDOWYMI WOJEWÓDZTWA | 19-03-09'
W Operze Krakowskiej Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego: Roman Ciepiela i Leszek Zegzda oraz Przewodniczący Sejmiku Andrzej Sztorc spotkali się z prawnymi opiekunami zabytków - beneficjentami, którym przyznano dotację.
    W dniu wczorajszym, w Operze Krakowskiej Wicemarszałkowie Województwa Małopolskiego: Roman Ciepiela i Leszek Zegzda oraz Przewodniczący Sejmiku Andrzej Sztorc spotkali się z prawnymi opiekunami zabytków - beneficjentami, którym przyznano dotację z budżetu Województwa Małopolskiego na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa małopolskiego.
Kierownik Biura Małgorzata Karpiel z symbolicznej wartości 100.000 zł.
 

Stowarzyszenie Przyjaciół twórczości Jana Kasprowicza w Zakopanem reprezentował Prezes Piotr Kyc, który otrzymał z rąk Wicemarszałka symboliczny czek. Wśród 127 beneficjantów przeważają parafie i inne instytucje kościelne.
  Wśród 25 świeckich beneficjantów jest kilka gmin, osoby prywatne i nasze stowarzyszenie.
 Dziękujemy Komisji Konkursowej, Zarządowi Województwa Małopolskiego i całemu Sejmikowi za przyznaną pomoc.

 Niedługo rozpoczniemy prace nad realizacją naszego projektu o czym będziemy informowali zaglądających na tę stronę Internautów./PK/

Czytaj więcej...   Zobacz listę beneficjentów (PDF)  


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |
 

2004-2015 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Wykonanie: Piotr Kyc 2008  |  
kontakt
Urząd Miasta Zakopane Urząd Miasta Zakopane Jesteśmy na szlaku... Małopolski Instytut Kultury Prezes Stowarzyszenia Piotr Kyc podpisuje umowę w UM Zakopane Adam Arndt i Ewa Gajewska Adam Arndt odczytuje list od Pezesa Stowarzyszenia Piotra Kyca do członków oddziału w Łodzi MAUZOLEUM WYMAGA REMONTU Czytaj życzenia... Powiększ Adam Arndt i Maciej Pinkwart Czyszczenie brzegu potoku Jednym z wielu gości był Burmistrz Miasta Zakopane Janusz Majcher Małgorzata Karpiel realizuje swój pomysł iluminacji tyerenu z wykorzystaniem zniczy Pieerwsza grupa gości zjechała na Harendę o 19.30 Toast za gości i za Noc Muzeów Dla gości Harendy zaspiewał Jerzy Tawłowicz Do póznej nocy płonęły znicze... Przerwa w czasie obrad Zarzadu Głównego W Mauzoleum mamy gościa. Codziennie odwiedza je ...salmandra. Nigdy jej tutaj nie było...Fot.M.Karpiel Barbara Wachowicz i Wiesława Sowadska ( Piotrowska) oglądają film "Harenda" z 1965 roku autorstwa Barbary Wachowicz Stoją od lewej: Małgorzata Karpiel,Halina Sierant - Ripper, Wiesława Sowadska ( Piotrowska), Barbara Wachowicz Dawnych wspomnień czar... Wiesława Sowadska (Piotrowska) Anna Kogutkowa Dzieci z klasy II z siostra Bronisławą Wichary, ks.Kazimierzem Podsiadło - naszym proboszczem i z Prezesem naszego Stowarzyszenia Piotrem Kycem, który jest wychowawcą klasy. Mauzoleum Jana Kasprowicza podczas budowy, lata 30 -te Tablica informująca o dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Powiększ Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza W Muzeum Jana Kasprowicza Jedna z nagrodzonych prac plastycznych - nasturcje Jana Kasprowicza prof. dr hab. Jacek Kolbuszewski Profesor Kolbuszewski i Małgorzata Karpiel Prezes Piotr Kyc poprosił o wpis do książki autorstwa Jacak Kolbuszewskiego - Obraz Tatr w literaturze polskiej XIX wieku (1805-1889) Na placu budowy Mauzoleum.Lata trzydzieste. Harenda w kwaiatach.czekamy na nasturcje... Na kozie gra Maciej Gąsienica - Mracielnik Halina Sierant Ripper we słowie wstępnym. Za stołem od lewej: Stanisława Trebunia - Staszel,Władyslawa Nowicka, Andrzej Czarniecki Stanisława Szostak z koronkowym kołnierzykiem Marii Kasprowiczowej Dr Stanisława Staszel,Władysława Nowicka, płk Andrzej Czarniecki Stanisława Szostak i Prezes Piotr Kyc Jedna z pierwszych "Cegiełek Dobroczyńcy" sprzedana.Dziękujemy. Malgorzata Karpiel z koronkowym kołnierzykiem Marii Kasprowiczowej z lat 1912 - 1918? Spotkanie po ...miesiącach.Odwiedziła nas Zdzisława Zając Halina Soerant Ripper, Zdzisława Zając, Piotr Kyc Dr Zbigniew Możdzierz ze studentami Dyskusja o stylowych stołkach Małgorzata Karpiel przez dwa tygodnie będzie miała "oko" na studentów. Dyskusja: co by tu jeszcze ocalić od zniszczenia...w polu zainteresowania jest "witkiewiczowski"kredens w budynku Akademii. Wystawa Pomogli nam Aktualne wiadomości z Zakopanego i Podhala Tatrzańska Agencja Rozwoju i Promocji Artykuł w Dzienniku Polskim Wiadomości z małoplski i Podhala Pezes i Pani Halina z Krzyzem przy kapliczce pamiętającej czasy Jana Kasprowicza Ks. Proboszcz Kazimierz Podsiadło z uczniami Szkoły im.Jana Kasprowicza Przy Krzyżu nasza nowa księgowa Joasia. Panie Małgorzata Karpiel i Halina Sierant - Ripper pośród pierwszych krokusów. Śnieg taje wokół misiów- śmietniczek. Świątek Zapraszamy do oglądania krokusów na Harendzie