napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
   
 
 
 
162. Wieczór na Harendzie "Kasprowicz a styl zakopiański"
 
161
 
160
 
 
159 Wieczór - spotkanie z prof. Brygidą Helbig, oraz promocja książki poetyckiej Janusza Drzewuckiego "Dwanaście dni"
 
Noc Muzeów 2013
 
158
 
157
 
156
 
Wieczór Świętojański
154
153 Urodziny Marii Kasprowiczowej
152
Pod Mauzoleum jest już po remoncie!
 
 
 
 
 

 
 
 
 
 
   


 archiwum: 0| 1 |2 | 3 | 4 |5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12| 13 | 14 | 15 | 16 | * | * | * | * | * | * | * | *

OSTATNI GOŚCIE NA HARENDZIE AD 2014   |   31-12-2014'                     
 W ostatni dzień roku, w ostatniej godzinie pracy Muzeum odwiedzili nas goście, co się rzadko zdarza. Byli to goście z Warszawy, Londynu i Zakopanego. Dziękujemy. Utrwaliliśmy naszych gości. Do zobaczenia!
 

ZNALEZIONE W NAJNOWSZYM ARCHIWUM...   |           22-12-2014              
164.Wiecz.or na Harendzie.Czerwiec 2014 roku. Zobacz zdjęcia

ANIOŁY POD TATRAMI  |    21-12-2014'                    
  Wkrótce...

LIST MARII KASPROWICZOWEJ  |                        

Szanowni Państwo.

W imieniu Zarządu SPTJK pragnę poinformować, że zakupiliśmy wzruszającą pamiątkę. która wzbogaci nie tylko zbiory naszego muzeum, ale również wiedzę o ostatnich latach życia Jana Kasprowicza.

Na aukcji krakowskiego Antykwariatu Wójtowicz wylicytowaliśmy list Marii Kasprowiczowej z dnia 24.05.1924 do doktora Nowaka ze Starego Sącza, w którym żona poety informuje medyka z najdrobniejszymi szczegółami o stanie zdrowia męża.

Dokument został nabyty za kwotę 1177zł.
( Aukcja nr 39 w dniu 8.11.2014 r, poz. 105)
Poniżej zamieszczamy informacje i fragment listu.

Zwracamy się do Państwa z gorącą prośbą o wsparcie finansowe, w miarę Waszych możliwości, które umożliwiłoby nam sfinalizowanie tej transakcji. Zwracamy się do Państwa z tą nietypową prośbą ponieważ jesteście Państwo członkami Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Jednym ze statutowych celów SPTJK jest opieka nad składnikami materialnej spuścizny poety i jego najbliższej rodziny.

Liczy się nawet najmniejszy datek, który można wpłacić na nasz rachunek bankowy nr konta: PBS Zakopane 23 8821 0009 0000 0003 8436 0001 z dopiskiem darowizna na cele statutowe.

Serdecznie, świątecznie pozdrawiamy z Harendy, zawsze czekając na Państwa miłą wizytę.

Małgorzata Karpiel
Kierownik Biura Stowarzyszenia
Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
Zakopane, Harenda 12 a
tel. 18 20 68 426, kom. 668 369 879

www.harenda.com.pl

O liście na stronie Antykwariatu:
KASPROWICZOWA Maria (1887-1968), pisarka, żona poety Jana Kasprowicza.

"Łaskawy Panie Doktorze. Po kolei odpowiem na wszystkie pytania Pana. Mąż mój ma 64 lata jest człowiekiem o bardzo silnej budowie, w wieku< dojrzałym nie chorował nigdy. Żadnych chorób męskich, jak utrzymuje, nie przechodził. Obecna choroba zaskoczyła go niespodziewanie...".

Rękopis w j. polskim, 2-kartkowy (4-stronnie zapisany). Dat. Zakopane na Harendzie 25. V. (1924). List w całości pisany i podpisany przez Marię Kasprowiczową. Format: 21 x 15,8 cm.
Dwa otwory wykonane tzw. dziurkaczem. Stan dobry. List adresowany do doktora Nowaka w Starym Sączu. List w całości dotyczy stanu zdrowia Jana Kasprowicza. Pisarka obszernie opisuje dolegliwości męża, takie jak: zachwianie równowagi, cukrzyca, artretyzm, i in. "Co jednak obecnie męża najwięcej trapi - to dość silne bóle w stawach (zdaje się na tle artretyzmu), które utrudniają mu swobodę ruchów i ogromnie go deprymują"
http://www.antykwariat.wojtowicz.krakow.pl/auction_catalog.php?auctions=1&caPath=14


SPOTKANIE OPŁATKOWE W MAGISTRACIE   |  19-20-2014'                      

  Od kilkunastu lat w zakopiańskim magistracie władze miasta organizują spotkanie opłatkowe dla mieszkańców. Tak było i tego roku w dniu 19 grudnia.
Po zapaleniu Światełka Betlejemskiego przyniesionego przez  harcerzy z różnych organizacji,  ksiądz proboszcz Bogumił Filipiak poświęcił opłatki i złożył zebranym życzenia.  Zrobił to również Krzysztof Trebunia Tutka sypnąwszy na sale owsem,  jak nakazuje tradycja. Następnie życzenia  świąteczne i noworoczne dla mieszkańców złożył  Przewodniczący Rady Miasta  Grzegorz Jóźkiewicz oraz  Burmistrz Miasta Zakopane Leszek  Dorula.
Dzielono się opłatkiem i życzono sobie wszystkiego co najlepsze.

Kolędy zagrała i zaśpiewała rodzinna kapela Trebuniów -  Tutków.

Dla gości przygotowano tradycyjny  poczęstunek - barszczyk z uszkami, pierogi z kapustą, rybę z surówkami, kapustę z grochem i wiele innych przysmaków. Pojawiły się również po raz pierwszy moskole z masłem czosnkowym, które szczególnie  zainteresowały dzieci.

Tak jak co roku obecni na spotkaniu mieszkańcy otrzymali praktyczne prezenty: kalendarze. Oby odliczane na nich dni był szczęśliwe.  


SPOTKANIE OPŁATKOWE W SZKOLE  |    19-12-2014'                    

W ostatni dzień nauki przed świąteczną przerwą w Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza zorganizowano wigilię. Siostra Bronisława Wichary przygotowała z uczniamii rodzicami przedstawienie jasełkowe. Przybliżyła uczniom nie tylko Historię Narodzenia  Pańskiego ale i postać bł Edmunda Bojanowskiego, założyciela zgromadzenia Sióstr Służebniczek Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny. 
Życzenia świąteczne i noworoczne złożył zebranym ks. Proboszcz Antoni Staszeczka, a w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Małgorzata Karpiel  z naszego muzeum.  
Nie zabrakło tradycyjnych życzeń wszelkiej pomyślności z sypaniem owsa.
Rada Rodziców zorganizowała kiermasz ozdób świątecznych dochód z którego zostanie przeznaczony dla uczniów. Sprzedano wszystkie pięknie wykonane ozdoby. Rodzice przygotowali również tradycyjnie barszcz z krokietem i różne słodkości. Dziękujemy za zaproszenie.


MIĘDZY POEZJĄ A NARTAMI. POSTAĆ TOMASZA GLUZIŃSKIEGO  |    18-12-2014'                    

  18 grudnia Muzeum Tatrzańskie im. Dra Tytusa Chałubińskiego i Dworzec Tatrzański zorganizowały kolejny wieczór narciarski z cyklu "Muzeum Tatrzańskie w Dworcu Tatrzańskim".
Pierwsze spotkanie z cyklu  "Legendy nart" poświęcono postaci Tomasz Gluzińskiego (1924-1986), trenera narciarstwa i poety.
Spotkanie przygotował Wojciech Szatkowski, który w swojej prezentacji wykorzystał  fotografie z tamtych lat, oraz  nagrania dźwiękowe. Słuchanie poety, który potrafi czytać swoje wiersze, to rzecz niezapomniana. W spotkaniu udział wzięła rodzina poety: Tomasz Gluziński  - znany zakopiański architekt wraz z żona i córką. 

Sądzimy, że  to nie ostatnie spotkanie poświęcone Tomaszowi Gluzińskiemu, niezwykłemu człowiekowi i uznanemu zakopiańskiemu poecie. Ostatnio współpracujemy z synem poety. W planach mamy Wieczór poświęcony osobie i poezji Tomasza Gluzińskiego.


TADEUSZ STAICH ( 1913-1987) | 17-12-2014'                       

  W dniu 17 grudnia w Muzeum Tatrzańskim odbyła się promocja książki Wiesława Wójcika o Tadeuszu Staichu. "Tadeusz Staich ( 1913-1987)" to publikacja o niezwykłym człowieku, który pozostawił po sobie nie tylko "garść wspomnień" ale i spory dorobek literacki. Był człowiekiem wszechstronnie utalentowanym i niewątpliwie jedną z najciekawszych postaci naszego miasta. Człowiek gór, poeta, prozaik, człowiek teatru, przewodnik tatrzański i podhalański, działacz turystyczny i kulturalny...wyrastał ponad przeciętność nie tylko w tamtych latach. Książkę Wiesława Wójcika można nabyć w gmachu Muzeum Tatrzańskiego.

Tadeusz Staich był przez krótki okres czasu  zatrudniony w naszym muzeum. Pozostawił po sobie przewodnik po muzeum oraz pomysł Wieczorów na Harendzie.


167.WIECZÓR NA HARENDZIE   |                        

  13 grudnia nasze Stowarzyszenie zorganizowało ostatni w tym roku, 167. Wieczór na Harendzie. Temat: "Świat, który się nie kończy". Twórczość dramatopisarska Jana Kasprowicza. Spotkanie autorskie z dr hab. Anną Podstawką, wykładowcą KUL prowadził Karol Jaworski Muzeum Jana Kasprowicza, 13 grudnia 2014 r. o godzinie 16.00 Anna Podstawka - historyk literatury i teatrolog, adiunkt w Katedrze Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autorka monografii "Dramaturgia Macieja Szukiewicza", Lublin 2009. Redaktorka książek: "Teatr - Dramat - Sacrum. Katedra Dramatu KUL (1975 - 2005). Lublin 2007; "Dylematy dramatu i teatru u progu XXI wieku", Lublin 2011 Karol Jaworski - kasprowiczolog


Dziękujemy Pani Marii Rzankowskej z Cukierni Samanta w Zakopanem za wspaniały tort z okazji rocznicy urodzin Jana Kasprowicza.
Wieczór dofinansowany z budżetu Gminy Zakopane. 

Zobacz zdjęcia


12 GRUDNIA - DZIEŃ SZCZEGÓLŃY   |     12-12-2014                    

  Dzień 12 grudnia, to bardzo ważna data dla naszego Stowarzyszenia oraz pobliskiej szkoły noszącej imię Jana Kasprowicza. Tego dnia w roku 1860 urodził się Jan Kasprowicz - Patron naszej szkoły. W tym dniu, w roku 1968 zmarła żona poety Maria Kasprowiczowa, dobrodziejka Harendy. Tradycyjnie uczestniczyliśmy we mszy świętej odprawionej przez Proboszcza Antoniego Staszeczko, a następnie złożyliśmy kwiaty i zapaliliśmy znicze na grobach Kasprowiczów. W szkole odbyło się ślubowanie uczniów.  Koło teatralne działające pod kierunkiem mgr Anny Guguły przygotowało interesujący występ, w którym przypomniano nam postać poety.
Dzień wcześniej przedstawiciele Zarządu i członkowie: Ewa Gajewska, Anna Podstawka i   Małgorzata Karpiel uporządkowały i ozdobiły groby Marii i Jana Kasprowiczów. Dziękujemy za zaproszenie!  


ZAPROSZENIE na 167 WIECZÓR NA HARENDZIE   | 07-12-2014'                       

  Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na ostatni w tym roku, 167. Wieczór na Harendzie.

Temat: "Świat, który się nie kończy". Twórczość darmatopisarska Jana Kasprowicza.

Spotkanie autorskie z dr hab. Anną Podstawką, wykładowcą KUL poprowadzi Karol Jaworski
Muzeum Jana Kasprowicza, 13 grudnia 2014 r. o godzinie 16.00

Anna Podstawka - historyk literatury i teatrolog, adiunkt w Katedrze Dramatu i Teatru Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Autorka monografii "Dramaturgia Macieja Szukiewicza", Lublin 2009. Redaktorka książek: "Teatr - Dramat - Sacrum. Katedra Dramatu KUL (1975 - 2005). Lublin 2007; "Dylematy dramatu i teatru u progu XXI wieku", Lublin 2011. Karol Jaworski - kasprowiczolog.

Wieczór dofinansowany z budżetu Gminy Zakopane. Dziękujemy!


ŚWIĘTY MIKOŁAJ W MUZEUM JANA KASPROWICZA  |      06-12-2014/                  
 

  ROK OSKARA KOLBERGA TRWA   | 02-12-2014'                       

  Kolejny wykład z cyklu "Wokół Atmy" był poświęcony postaci wybitnego badacza kultury ludowej Oskara Kolberga. Spotkanie pod tytułem "Oskar Kolberg - folklorysta-kompozytor-teoretyk" prowadzone przez dr Bożenę Lewandowską, pracownika Instytutu Muzykologii UJ odbyło się 2 grudnia, w zakopiańskim Muzeum Karola Szymanowskiego mieszczącego się w willi "Atma". Byliśmy. Pozazdrościć tylko warunków w jakich działa Muzeum Karola Szymanowskiego.


INFORMACJA O ZAKOŃCZENIU ZBIÓRKI PUBLICZNEJ   |  09-11-2014'                       

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza z siedzibą w Zakopanem, Harenda 12 a informuje, iż na podstawie zezwolenia nr 427/2013wydanego przez Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 5.11.2013r. w wyniku przeprowadzonej zbiórki publicznej zebrano środki pieniężne w wysokości 3.820 zł. (trzy tysiące osiemset dwadzieścia zł). Pieniądze te uzyskano drogą sprzedaży "cegiełek wartościowych" w ilości 191 szt. o nominale 20 zł.

Zebrane środki zostaną przeznaczone na remont zabytku kultury Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem na Harendzie w terminie do 30 września 2015r.

Koszt przeprowadzenia zbiórki wyniósł 82 zł (opłata skarbowa) i został pokryty ze środków własnych Stowarzyszenia.

Stowarzyszenie dziękuje wszystkim którzy wsparli akcję ratowania mauzoleum. Pełna lista ofiarodawców znajduje się na stronie internetowej www.harenda.com.pl


WIERSZE TOMASZA ZUBKA   |   23-11-2014 '                    
  Podczas ostatniego spotkania z poetami Podhala obiecaliśmy publikować poezję osób uczestniczących w Konkursie Jednego Wiersza. Chcielibyśmy uruchomić na stałe stronę z wierszami wszystkich poetów, którzy występowali na Harendzie. Warunkiem zamieszczenia utworów jest przesłanie ich w formie elektronicznej na adres sptjk@interia.pl
Mile widziana krótka informacja o autorze. Czekamy na teksty.

Dzisiaj publikujemy kilejne kolejne wiersze Tomasza Zubka ...czytaj


ZADUSZKI  |    02-11-2014'                    
  8 listopada 2011 roku  roku odeszła od nas Maria Bętkowska z domu Karpiel.  Osoba energiczna, z pomysłami. Znana animatorka kultury, inżynier budownictwa, cieśla dyplomowany. Była inicjatorką remontu Mauzoleum Jana Kasprowicza. 
Czytaj na www.watra.pl  
Przed rokiem 30 października 2013 r zmarł  Andrzej Markowicz długoletni członek Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Andrzej od wielu lat był członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.


 Dzisiaj odwiedzając groby jesteśmy z Nimi.   

XXIII KWESTA ZADUSZKOWA   |     01-11-2014'                    

Wzięliśmy udział w XXIII Kweście na odnowę nagrobków, które znajdują się na zakopiańskich cmentarzach. Organizatorem akcji jest Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Oddział Podhalański. Jak co roku zadbaliśmy i odwiedziliśmy groby Marii i i Anny Bunin (matki i siostry Marii Kasprowiczowej), oraz grób Janiny i Ewy Małaczyńskich (córki i wnuczki poety). Dziękujemy organizatorom za zaproszenie. Dziękujemy ofiarodawcom.


UWAGA - INFORMACJA DLA ZWIEDZAJĄCYCH  |                        

Informujemy, że w dniach 1 i 2 listopada Muzeum Jana Kasprowicza będzie nieczynne, co nie wyklucza możliwości odwiedzenia mauzoleum Jan Kasprowicza. Pamiętajmy o spoczywających na Harendzie poecie i jego żonie.
Zapraszamy.


NASI DARCZYŃCY   |  20- 10-2014'                       
Informujem, że "Cegielki Dobroczyńcy" wykupili: Daniel Artymowski   - Warszawa, Hanna Fortuna  - Malbork, Agnieszka Lichacz   - Zamek Królewski w Warszawie, Przemysław i Maria Waszak - Poznań, Karol Jaworski   - Warszawa, Lech Markowicz , Teresa Hornicka  (rodzina ś.p. Andrzeja Markowicza) - Łódź, Adam Arndt   - Łódź, Ewa Gajewska  - Lubartów, Małgorzata Karpiel - Kościelisko, Małgorzata Rajkowska   - Warszawa, Szkoła Podstawowa nr 277 im. Elizy Orzeszkowej w Warszawie, Jolanta Starowicz - Grabowska   - Warszawa, Karel Verhoeven - Oud-Turnhout (Belgium), Andrzej Chrzeszczyk  - Sosnowiec, Barbara Chodera  - Złotów, Katarzyna Skrabalak, Liszka Jarosław - Gdynia, Anna Kasieczka - Ząbkowice Śląskie, Małgorzata Trebunia-Tutka   - Poronin.

ZBIÓRKA PUBLICZNA NA RENOWACJĘ

MAUZOLEUM JANA KASPROWICZA

zakończyła się w dniu 15 października 2014 roku

Dziękujemy darczyńcom.

Wkrótce poinformujemy o wynikach zbiórki.

Zobacz listę darczyńców


60 Urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania  | 20-10-2014                       

W dniach 10 - 11 października obchodzono 60 Urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania.W programie obchodów ważne miejsce przypadło osobie Jana Kasprowicza, który  ma w Wielkopolsce swoje honorowe miejsce. W okresie przedwojennym mówiono nawet  o "poznańskim kulcie Kasprowicza".
Dzięki naszym członkom - Jolancie i Marianowi Piaseckim wspomnienie o Poecie  i tym razem miało godną oprawę. Poznań  nie zapomina o jednym z najwybitniejszych polskich poetów.  

To tutaj w roku 1884, po latach uczniowskiej poniewierki (gimnazja pruskie w  Inowrocławiu, Poznaniu, Opolu, Raciborzu) zdał  egzamin maturalny. Jego pozytywny wynik zawdzięczał poznaniakowi, matematykowi, profesorowi  Leonowi Wituskiemu, który dostrzegł w tym 24 letnim utalentowanym mężczyźnie bardziej przyszłego autora Hymnów aniżeli matematyka.
    Na maturze nie skończyły się związki Kasprowicza z Poznaniem i Wielkopolską. Przez lata zajmował się publicystką polityczną dotyczącą zaboru pruskiego.    
Wielkopolska wsparła finansowo zakup działki pod budowę Mauzoleum na Harendzie.  Rada Miasta Poznania przekazała również pieniądze na dokończenie budowy grobowca.
W tutejszym Teatrze Polskim przez 30 lat wystawiano sztuki Jan Kasprowicza.
Mało brakowało, a w latach pięćdziesiątych Poznań stałby się właścicielem  Mauzoleum na Harendzie. 
   Zaufanie jakie rodzina poety miała do tego pięknego miasta było tak duże, że w gorących latach trzydziestych przekazała do Muzeum w Poznaniu jego bibliotekę. Konkretnie: książki wraz z całym wyposażeniem. Całość wiernie odtworzono (nawet sasrąb wycięto z harendziańskiego domu). Do Poznania pojechało ponad 4 tysiące woluminów, kilkadziesiąt obrazów, przedmioty, lampy  i regionalne meble.

    Podczas działań wojennych większość książek przepadła. Kilkanaście egzemplarzy zachowało się w  Bibliotece Raczyńskich. Ocalałe meble zdeponowano w Muzeum im.Jana Kasprowicza w Inowrocławiu, gdzie - przez kilkadziesiąt lat - wchodziły w skład ekspozycji stałej. 
    Okrągła rocznica działalności poznańskiego muzeum zapewne była powodem "powrotu" mebli z gabinetu Jana Kasprowicza z Inowrocławia do Poznania.

  I z tego powodu wątek zakopiański przewijał się często i malowniczo przez trzy dni obchodów jubileuszu.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele Miasta Zakopane - wiceburmistrz Mariusz Koperski i Joanna Staszak. Biuro promocji zaprosiło na poznańskie uroczystości  Alicję Hołogę-Mardułę, dr Stanisława Mardułę, oraz Jana Karpiela-Bułeckę, który występował z góralami z Poznania (Sabina Jurasz, Gąska Ryszard, Szymek Gąsienica Ladzi)   

Nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Poza Jolantą i Marianem Piaseckimi "sprawcami" tej wyjątkowej przygody z Kasprowiczem, do Poznania zjechali członkowie z różnych stron kraju. Zakopane reprezentował prezes  Piotr Kyc oraz Małgorzata Karpiel kierownik biura i kustosz naszego muzeum. Z Łodzi przybył Adam Arndt i Anna Nuc. Nie zabrakło Ewy Gajewskiej z Lublina i Karola Jaworskiego.
Dziękujemy Poznaniowi za pamięć o Janie Kasprowiczu.


Pięknie dziękujemy Marianowi i Jolancie Piaseckim za zaproszenie i gościnę.

 
Przypomnijmy jeszcze program obchodów:  
10 października - piątek
Wystawa "Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965" rozpoczęła 60 Urodziny Muzeum Historii Miasta Poznania - hol nowego gmachu Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu.    
 
Tego dnia, w 130 rocznicę matury poety w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny odbyło się spotkanie z gośćmi Kasprowiczowskiej Harendy. W spotkaniu z młodzieżą zatytułowanym "Słynni Marynkarze - Jan Kasprowicz" wzięli udział członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza: Ewa Gajewska, Małgorzata Karpiel, Piotr Kyc, Jolanta Maćkowiak-Piasecka, Marian Piasecki.
Natomiast Szkoła Podstawowa nr 54 w Poznaniu  przedstawiła "Apel Kasprowiczowski"

Księgarnia "Skład Kulturalny" 
W księgarni "Skład Kulturalny"  otwarto wystawę bibliofilską  "Jan Kasprowicz poeta i bibliofil" ze zbiorów Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej i Mariana Piaseckiego
Promocyjna sprzedaż wydawnictw dotyczących życia i twórczości Jana Kasprowicza.

Muzeum Historii Miasta Poznania - Ratusz:
Sień Gotycka - wystawa "60 obiektów na 60 urodziny"
Sala Królewska - wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu
Sala Renesansowa:
- inauguracja uroczystości połączona z prezentacją multimedialną o Muzeum Historii Miasta Poznania
- pokaz filmu o darczyńcach autorstwa Justyny Żarczyńskiej i Kuby Baszczyńskiego
- opowieść o Dziale Kasprowiczowskim w Muzeum Miejskim w Poznaniu połączona z pokazem druków okolicznościowych ze zbiorów Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej i Mariana Piaseckiego wydanych z okazji otwarcia Muzeum
- Muzyka i śpiew Jan Karpiel-Bułecka i górale z Poznania

11 października - sobota

Biblioteka Raczyńskich:
wystawa pt. "Marchołt gruby a sprośny Jana Kasprowicza w inscenizacjach Teatru Polskiego w Poznaniu z lat 1935 i 1965"- hol nowego gmachu.
Skład Kulturalny:
"Koty i nasturcje u Jana Kasprowicza na Harendzie". Warsztaty plastyczno-literackie dla dzieci prowadziła  Elżbieta Krygowska-Butlewska .
"Jan Kasprowicz poeta i bibliofil" - wystawa bibliofilska ze zbiorów Jolanty Maćkowiak-Piaseckiej i Mariana Piaseckiego
Promocyjna sprzedaż wydawnictw dotyczących życia i twórczości Jana Kasprowicza

Spacer "Śladami Kasprowicza"
Spacer od  Liceum św. Marii Magdaleny, zakończony w Bibliotece Raczyńskich , gdzie zaprezentowano stare druki oraz druki XIX-XX w. ocalałe z biblioteki Jana Kasprowicza

Muzeum Historii Miasta Poznania - Ratusz:
Z okazji 60. urodzin, wyjątkowo w sobotę koziołki trykały się aż sześć razy ! 
Tego dnia możliwe było także wejście na wieżę.

Sień Gotycka - wystawa "60 obiektów na 60 urodziny"
Sala Królewska - wystawa dokumentów związanych z Janem Kasprowiczem ze zbiorów Archiwum Państwowego w Poznaniu
Sala Renesansowa zorganizowano pokaz filmów ze starych kaset wideo, filmu o darczyńcach i prezentacje multimedialne o historii Muzeum.
Sala Sądowa - gry i zabawy dla dzieci - "Kolorujemy Poznań", gry pamięciowe

Sala Renesansowa

"Jan Kasprowicz i Harenda", Małgorzata Karpiel, Piotr Kyc
- "Brzega czy Marduła. Meble zakopiańskie z biblioteki Jana Kasprowicza", Alicja Hołoga-Marduła, Jan Karpiel-Bułecka, muzyka i śpiew Jan Karpiel-Bułecka z góralami z Poznania
Towarzystwo Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego:
projekcja impresji filmowej o kasprowiczowskiej Harendzie. Pokaz nagrania z koncertu w Poznaniu Maxima Vengerov`a "Medytacja z Thais" J.Masseneta, prowadzi Andrzej Wituski

 
ORGANIZATOR:

Muzeum Historii Miasta Poznania - oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu
PRZY WSPÓŁPRACY:
Archiwum Państwowego w Poznaniu
Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu
Biura Promocji Zakopanego
Liceum Ogólnokształcącego św. Marii Magdaleny w Poznaniu
Składu Kulturalnego
Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
Szkoły Podstawowej nr 54 im. Jana Kasprowicza w Poznaniu
Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu


NASI DARCZYŃCY   |  04- 10-2014'                       
Informujem, że "Cegielki Dobroczyńcy" wykupili: Andrzej Gajda - Łódź, Lucyna i Henryk Jerszczyńscy - Wrocław, Urszula i Tomasz Koropa - Płock, Piotr Rybicki - Warszawa, Dionizy Matula - Bydgoszcz, Iwona Fischer - Kraków, Halina Sieprawska - Zakopane, Małgorzata Nienirska - Warszawa, Cecylia, Andrzej i Irena Goliszewscy, Iwona i Marek Borkowscy - Warszawa, Piotr Pacyński - Olsztyn, Maciej Trębus - Malbork
Uczniowie klasy 4 T. Zespół Szkół Budowlanych w Zakopanem z opiekunem Zenonem Jasińskim, Jan i Bogna Kałużyńscy, Mariola Socha, Łódz , Anonimowy darczyńca, Łódź  


Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców



166 WIECZÓR NA HARENDZIE  |  14-09-2014                       

  13 września w Muzeum Jana Kasprowicza odbył się 166 Wieczór na Harendzie.
Gościem Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza była poetka Justyna Bargielska. 
Spotkanie  prowadzone przez Karola Jaworskiego było wyjątkowe. Jakie? Zacytujmy słowa krytyka Piotra Śliwińskiego ( o "Bach for my baby"): (.)Nie ma wątpliwości: w Bargielskiej pojawiła się poetka wystająca ponad dzisiejsze literackie poziomy, idiomatyczna, niezależna, słysząca  i widząca po swojemu. Odważna.(.)

. I taka zaprezentowała się na Harendzie.


Impreza została dofinansowana ze środków Gminy Miasta Zakopane


Justyna Bargielska (ur. 1977) - pisze po polsku.
(Laureatka III edycji konkursu Rainera Marii Rilkego (2001) oraz nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). Jej debiut poetycki, tom "Dating sessions" ukazał się w roku 2003 w Bibliotece Studium. W roku 2005 wydała "China Shipping", w 2009 "Dwa fiaty", za które otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia (2010). Rok później opublikowała małe prozy - "Obsoletki", za które otrzymała nominację do Paszportów Polityki, ponownie Nagrodę Literacką Gdynia (2011), nagrodę Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej wydanej w latach 2010-2011. Za wydany w roku 2012 tom "Bach for my baby" otrzymała nominację do Gwarancji Kultury (2012) oraz Nagrody Wisławy Szymborskiej (2013). Dwukrotna finalistka Nagrody Literackiej NIKE - za "Obsoletki" (w 2011) i "Bach for my baby" (w 2013), w roku 2014 - z nominacją za "Małe lisy". Laureatka stypendium Albrechta Lemppa, współpracuje ze Studium Literacko-Artystycznym UJ. Ostatnio wydała tom "Nudelman" (2014). 14 września w Teatrze Witkiewicza odbędzie się prapremiera spektaklu jej autorstwa - "Clarissima",  w reżyserii Tomasza Cyza.)

Wiersz Justyny Bargielskiej z jej najnowszego tomiku  Bach for my baby (Biuro literackie).

Pies ci je kapelusz

Tak szczerze, to myślę, że nie wiesz, czym jest tęsknota.
Czy twoja córka powiedziała ci kiedyś
pięćdziesiąt trzy razy pod rząd, że pies ci je kapelusz?
Niech je, powiedziałam. Nie wiem, czy choć raz. Twoje maile
to nie maile, to pieszczoty, dzisiaj pójdę spać z tobą,
mówi mi mail. Nie, mailu, dzisiaj pójdziesz spać z żoną,
a ja pójdę spać z mężem. Niemniej nie dalej niż jutro
planuję pozbyć się ze świata wszystkich naczyń,
do picia, do sikania, przechowywania prochów bliskich,
zbierania krwi naszego Zbawiciela, i będę ostatnim
naczyniem na świecie. I, umówmy się,
ja i krew Zbawiciela, tylko my dwie wiemy,
czym jest tęsknota.


NASI DARCZYŃCY   |  07- 09-2014'                       
Informujemy, że w ostatnim czasie "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili: Wojciech Kass - Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu, Krystyna Maćkowiak - Poznań, Jolanta i Marian Piaseccy - Poznań, Barbara Boni - Inowrocław. Dziękujemy.
Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


166 WIECZÓR NA HARENDZIE - ZAPRASZAMY   |                        

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
oraz Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

zapraszają na 166. "Wieczór na Harendzie"


Spotkanie autorskie z Justyną Bargielską
(Wieczór poprowadzi Karol Jaworski)


Spotkanie odbędzie się 13 września 2012 o godzinie 16.00 w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie (Zakopane, os Harenda 12a). Wstęp wolny.

Impreza została dofinansowana ze srodków Gminy Miasta Zakopane.


165 Wieczór na Harendzie - Wojciech Kass czyta poemat "Ba".  | 14 - 08-2014'                       
  Kolejny Wieczór na Harendzie miał charakter spotkania autorskiego z wybitnym polskim poetą Wojciechem Kassem.

Autor czytał swój najnowszy utwór "Ba" ze zbioru wierszy pod takim samym tytułem.

Spotkanie prowadziła żona poety Jagienka.

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza przygotowało dla gościa, który ukończył właśnie 50 lat niespodziankę. Był nią tort urodzinowy z nasturcjami wykonany przez Elżbietę Kyc, dyrektor Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem. Upominek wręczyły panny Natalia i Magdalena Jastrzębskie.

Ten sierpniowy wieczór na Harendzie był prawdziwą ucztą dla miłośników poezji.

Licznie przybyłych gości podejmowała gospodyni Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie Małgorzata Karpiel.

Zobacz zdjęcia



NASI DARCZYŃCY   |  13 - 08-2014'                       
Informujemy, że w ostatnim czasie "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili:Adam i Tomasz Dudek - Zakopane, Jadwiga Trojan - Nowe Bystre, Władysława Karpiel - Kraków, Ireneusz Pytel - Katowice, Janina i Witalis Władykowie - Sanok, Ewa Paluch - Częstochowa, P.P. Wilczyńscy - Kraków - Gdańsk, Izabela i Artur Szulc z dziećmi - Gdynia, Karolina Kierył - Poznań, Piotr Fudakowski - Kościelisko, Margarete Geissler - Heidelberg (Niemcy), Elżbieta i Mariusz Popielniccy - Gorzów Wielkopolski.
Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


ZAPRASZAMY NA 165.WIECZÓR NA HARENDZIE   |                       

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na
165. Wieczór na Harendzie.


Spotkanie poświęcone promocji nowego tomiku poezji Wojciecha Kassa -"Ba"



Muzeum Jana Kasprowicza - Zakopane, Harenda 12
27.08.2014 r. ( środa) o godz. 19.00

Wstęp wolny.

 

Leszek Żuliński

MĄDRE PISZĘ-NIE-PISZĘ

Jestem pod wrażeniem!
Jestem pod wrażeniem nowego zbioru wierszy Wojciecha Kassa pt. Ba! Taki też tytuł ma otwierający ten tom poemat. On tu zajmuje 19 stron druku (i składa się z 27 części). Poematów ci u nas dostatek, ale ten będzie zapewne leżał na osobnej półce jako cudne kuriozum nietypowości.
Nie ma gotowych narzędzi, żeby ten poemat opisać czy zakwalifikować. On jest rarogiem poematów. Niesfornym, rozbrykanym, delirycznym, tańczącym z wersyfikacją taniec św. Wita. No i jeśli w literaturze eklektyzm był terminem niezbyt pochwalnym, to tu jest siłą. Ale to nie jest eklektyzm cudzych języków, to jest eklektyzm formy i formuły, nowa mutacja poematu, dziwoląg urody porywającej, jakaś „padaczka stanu egzystencjalnego”, która tarza się w rynsztokach i po salonach. Może w ogóle dostojny termin „poemat” nie pasuje do tego utworu i tylko kojarzy się przez sam rozmiar z tym gatunkiem? Jednak jak to inaczej nazwać – nie wiem... I na dodatek „dostojnych” fragmentów tu co niemiara.

Narrator tego poematu jest pijaczkiem na odwyku, ale wcześniej niemało musiał nachodzić się po wielkich bibliotekach, muzeach i różnych sorbonach. To homo doctus, który tarza się w mierzwie życia jak menel. Całe profanum i całe sacrum świata spotkają się tu w jednym tekście i w jednym doznawaniu.
Stosownie do tego, co powyżej napisałem, Kass bawi się świetnie różnymi językami, które odnalazł bądź w sobie, bądź we własnej empatii, bądź w „standardach ogólnych”. Mamy tu więc do czynienia z „mową wysoką”, z „mową erudycyjną”, z mową potoczną, z „mową sytuacyjną”, ze „stylistyką środowiskową”, z bełkotem i litanią oraz – co ciekawe – z pastiszami.

Bohater tego utworu jest poetą. To on tonie na dnie każdego kieliszka, to on cierpki katusze odwykowe, to on przebąkuje coś o knajackich epizodach swojego życia, to on wpada w jakąś pijacką logoreę, niza na sznurek sfatygowanej pamięci strzępki wspomnień i epizodów, szamoce się od Sasa do lasa w pofragmentowanej pamięci, skleja coś, co rozsypane. Ale często do głosu dochodzi też jego solidny, kulturowy substrat i samoświadomość twórcza zinternalizowana z egzystencjalną refleksją. Dla przykłady cytuję fragment przypominający litanię: Bolesna ruchliwość umysłu / bolesny szkwale wyobraźni / bolesny zachwycie dla bytu / bolesna liryczności sztuki / bolesny malutki czyżyku Dürera / boleśnie piękna Wenus Tycjana / boleśnie przeklęte moje piszę-nie-piszę / bolesna posępności umysłu / bolesny lodowcu wyobraźni / bolesny zachwycie dla nicości / bolesna liryczności szmelcu / boleśnie wypchany orle / boleśnie spotworniała suko / boleśnie głupie moje piszę-nie-piszę.

Ta przeplatanka dyskursu, litanii, skojarzeń kulturowych, przebłysków sofistycznych, wysokiej dykcji ze strzępkami własnego behawioru i pijackiej skargi czyni ten poemat czymś tyle „nieregularnym”, co wspaniale scalającym arytmię życia – od dolin po wyżyny, od piwnic po piękne balkony. Struktura utworu, płynąca przezeń burza klimatów są w swych pląsach znakomitym odbiciem takich właśnie amplitud. Zaś wszystkie, liczne tu, wątki autotematyczne dla wielu z nas istotne. Nie dziwiłbym się, gdyby poeci zaczęli wchodzić w dialog z tym poematem Kassa.
*
Oprócz poematu "Ba!" tom zawiera jeszcze 21 wierszy podzielonych na cykle "Śnienia" i "Jawy (albo antyśnienia)".
Pierwszy cykl to oniryczna podróż w przeszłość. Śnienie osób, zdarzeń, incydentów, majaków. Także powroty do dzieciństwa. I opowiadanie snów. Na przykład takie: Miał dobrą śmierć, bo umarł śniąc / a co, gdy śnił szczenię jak biegnie naprzeciw / i woła bim-bom jesteś mną? // Zasypia rodzik w bieli nocy / w dole hostia jeziora / skraj lasu jak ciemna krew // bim-bam-bom jesteś mną / raz dwa trzy gaśniesz ty. Zatem, jak widzicie, ładne to są „maligny”, często zakorzenione – jak to sny – w substracie życia i realiów, ale przetłumaczone na „język somnambuliczny”. Kass jest poetą cudnych tonacji metafizycznych, lecz jego lewitacje nie tracą kontaktu z ziemią, często nawet z twardym przyziemiem. W ten sposób wyobraźnia Kassa, bujająca w obłokach i oparach, wciąż utrzymuje kontakt z życiem. Sedno w tym, że z życia Kass umie wyłapywać mądrości i pointy istotne. Słowa w jego poezji atakują sensami.
Drugi cykl bardziej buszuje w realu. Jest nadal pisany obrazami metaforycznymi, imaginacyjność Kassa nie daje się łatwo odstawić do kąta, jednak w sumie tu już mniej oniryzmu, a więcej ustrojonego w szatki poezji intelektualizmu. Np. takie mądre zdanie: Wolność jest tylko w pokorze i miłości. / Trudno z tym zdaniem zadaniem żyć, a niekiedy znośnie. Kass ma wspaniały dar rozumowania obrazami-obłokami i obrazami-parabolami. Nie tłumi w nich ekspresji poetyckiej, jednak ona nie zagaduje sensu i przesłania. Każdy więc obraz czytajcie rozumem – bo on tego wymaga. Znajdziemy tu także jednoznaczne wpływy mazurskiej aury i pejzażu – myślę, że leśniczówka Pranie po raj kolejny stała się genius loci.
Tak czy inaczej Wojciech Kass wymknął się wnykom miasta, masy, maszyny i może dlatego bardziej niż wielu z nas dotarł do rudymentów. W jazgocie obecnej cywilizacji są one zagłuszane. Niestety tam, w tej feerii przyrody i krajobrazu, lepiej widoczne są sprawy bez horyzontu. Świat wiecznie się odradza, ale nie traci nic ze swej funeralności.
Kass jest poetą hedonistycznym i ponurym. Jednak oba te przęsła połączył tak, że lektura jego snów i jaw to memento sporego kalibru. A język? Ach!, on tańczy takie menuety-piruety, że ani kaduceusz, ani pogrzebacz za nim nie nadążają.

Wojciech Kass "Ba! i dwadzieścia jeden wierszy", Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2014, str. 56

Leszek Żuliński


ROCZNICA URODZIN JANA KASPROWICZA   |     1-08-2014'               

 Dzisiaj, 1 sierpnia mija kolejna rocznica śmierci Jana Kasprowicza . Z tej okazji w kościele pod wezwaniem św. Jana Apostoła i Ewangelisty ks. Kazimierz Posiadło odprawił mszę w intencji Poety. W nabożeństwie wziął udział poczet sztandarowy ze Szkoły Podstawowej nr 9 im.Jana Kasprowicza z opiekunem Bożeną Furtak i dyrektorem Piotrem Kycem. Uczestnicy udali się pod Mauzoleum Poety, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. Małgorzata Karpiel, zaprosiła wszystkich na werandę, gdzie w świetle porannego słońca, pośród kwitnących nasturcji Halina Sierant - Ripper czytała wiersze Jana Kasprowicza. Dziękujemy księdzu Kazimierzowi Podsiadło za odprawienie nabożeństwa i ciepłe wspomnienie Jana Kasprowicza.


164.WIECZÓR NA HARENDZIE   |                       
  27 czerwca odbył się kolejny Wieczór na Harendzie.  W spotkaniu na temat: "Władysław Jarocki, Władysław Trebunia -Tutka - portreciści górali" udział wzięli -  historyk sztuki Zofia Weiss-Nowina Konopka, architekt i muzykant Krzysztof Trebunia-Tutka oraz muzyka rodzinna Trebuniów - Tutków.

W programie było również przekazanie przez rodzinę Trebuniów - Tutków obrazu przestawiającego słynnego w tamtych czasach  muzykanta Stanisława Budza - Mroza namalowanego przez Władysława Trebunię Tutkę.
Stanisław Budz - Mróz, grający na kozie, stał się bohaterem jednego z wierszy Jana Kasprowicza oraz obrazów Władysława Jarockiego. 

"Wieczór" został dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach
Otwartego konkursu ofert na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji w 2014 r.

 

Zobacz zdjęcia

Władysław Jarocki (ur. 6 czerwca 1879 r. w Podhajczykach koło Trembowli, zm. 7 lutego 1965 r. w Krakowie ) - polski malarz zajmujący się głównie tematyką huculską, podhalańską i tatrzańską. Prezes Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie.
Studiował na Politechnice Lwowskiej, później w latach 1902-1906 w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Paryżu. Był uczniem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego. W latach 1921-1939 był profesorem w ASP w Krakowie.
Malował pejzaże, obrzędy ludowe i religijne, postaci w strojach regionalnych. Malował również podczas licznych podróży (Huculszczyzna od 1904 r., Kaukaz 1907, Podhale i Tatry od 1907 r., wybrzeże Bałtyku od 1922 r., Włochy itd.) . Jarocki tworzył również karykatury. Zaprojektował sarkofag Jana Kasprowicza, jego obrazy znajdują się też w kościele na Harendzie.
Mieszkał na stałe w Krakowie, lecz związany był do końca życia głęboko z Tatrami. W 1920 r. wziął ślub ze starszą córką Jana Kasprowicza - Anną, czego skutkiem były częste wizyty w Harendzie - domu Kasprowicza w Zakopanem . Duża część willi była własnością Jarockich, dlatego większość jego obrazów tam się znajduje. Na Harendzie czynna jest dziś galeria malarstwa Władysława Jarockiego .
W 1938 r. został odznaczony Złotym Wawrzynem Akademickim Polskiej Akademii Literatury za wybitne zasługi dla polskiej sztuki w ogóle .

Władysław Trebunia-Tutka (ur. 15 lutego 1942 w Poroninie, zm. 3 grudnia 2012 w Zakopanem) - artysta plastyk, absolwent krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, nauczyciel w Technikum Tkactwa Artystycznego w Zakopanem, malarz, projektant, muzyk, członek zespołu Trebunie-Tutki. Syn Jana i Ludwiny (z domu Budz Lepsiok). Żonaty z Zofią Czernik Kubanek.

Był członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Honorowym Członkiem Związku Podhalan. Laureat Nagrody Ministra Kultury, Nagrody im. St. Witkiewicza. Odznaczony m.in.: odznaką Zasłużony Działacz Kultury, Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" (2009) Nagrodą im. Oskara Kolberga (2009).

Wieczory na Harendzie



IX RAJD SZLAKIEM JANA KASPROWICZA   |   19-06-2014'                    

IX Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza za nami .

Po raz dziewiąty Szkoła Podstawowa nr 9 w Zakopanem i Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zorganizowały Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza .
Jest to impreza turystyczna przebiegająca po jednym z najpiękniejszych widokowo szlaków turystycznych w Polsce. 
Tradycyjnie rajd jest organizowany w środę przed świętem Bożego Ciała. Biorą w nim udział szkoły podstawowe i gimnazja z terenu Powiatu Tatrzańskiego. W tym roku udział wzięło 80 uczestników z ośmiu szkół. 

Na trasie były trzy konkursy wiedzy oraz jeden konkurs czytania wierszy Jana Kasprowicza.
Pogoda była kapitalna na dłuższą wędrówkę. Słonecznie ale chłodno.
Na mecie , po podliczeniu ilości punktów okazało się, że konieczna była dogrywka pomiędzy zakopiańskimi szkołami podstawowymi - SP nr 2 i SP nr 9.

Wyniki IX Rajdu Szlakiem Jana Kasprowicza

Szkoły podstawowe:

I miejsce - Szkoła Podstawowa nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem - mgr Anna Guguła
II miejsce - Szkoła Podstawowa nr 2 im. Bronisława Czecha w Zakopanem - mgr Elżbieta Gawron
III miejsce -Szkoła Podstawowa w Zespole Szkól im. Legionów Polskich w Poroninie - mgr Maria Śliwińska
IV miejsce - Szkoła Podstawowa w Nowem Bystrem - mgr Paweł Garbacz

Szkoły gimnazjalne:

I miejsce - Gimnazjum w Zespole Szkół Prywatnych Janiny Gościej "Betlejem" w Zakopanem - mgr Janina Kasprzycka
II miejsce - Gimnazjum w Nowem Bystrem - mgr Sabina Nosal
III miejsce -Gimnazjum w Zespole Szkól im. Legionów Polskich w Poroninie - mgr Jacek Kuć
IV miejsce - Gimnazjum nr 2 im. ks. prof. Józefa Tischnera w Zakopanem - mgr Małgorzata Szpot

Nagrody ufundował organizator - Szkoła Podstawowa nr 9 im.Jana Kasprowicza w Zakopanem. 
Dziękujemy wszystkim uczestnikom wraz z opiekunami za wspólną wycieczkę. Gratulujemy zwycięzcom. Zapraszamy w roku 2015 na Jubileuszowy X Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza, który odbędzie się tradycyjnie w środę przed Bożym Ciałem. 

Organizatorzy dziękują  pracownikom Muzeum Jana Kasprowicza - Małgorzacie Karpiel,  Halinie Sierant-Ripper i Beacie Denis -Jastrzębskiej, oraz nauczycielom szkoły na Harendzie  - Bożenie Furtak, Annie Gugule, Alicji Stawiarskiej i Aleksandrze Chorążewskiej za pomoc przy organizacji imprezy. Dziękujemy mamom z Rady Rodziców za pomoc w przygotowaniu poczęstunku dla uczestników imprezy.

Wycieczka szlakiem Jana Kasprowicza, to ciekawa propozycja  spędzenia czasu dla aktywnego turysty.  Jest to szlak znaczony na żółto, o małym stopniu trudności ale o dużych walorach widokowych. Początek szlaku znajduje się przy górnej stacji kolejki linowej na Gubałówce. Można także rozpocząć wycieczkę przy Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie. Szlak jest atrakcyjny tak dla piechura, jak i rowerzysty (niekoniecznie "górskiego") . Zapraszamy na wycieczkę!   

Spacer po szlaku kasprowiczowskim warto zaplanować  podczas urlopu. Informacja o szlaku ...


163.WIECZÓR NA HARENDZIE   |    23-05-2014 r                    

  23 maja Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza po raz 163 zorganizowało Wieczór na Harendzie.
Tym razem było to spotkanie z pisarzami - wykładowcami Podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego UJ, pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Udział wzieli: poetka Joanna Mueller oraz prozaik i krytyk dr Jerzy Franczak.
Całość Prowadziła prof. Gabriela Matuszek. Goście zostali również oprowadzeni po Muzeum Jana Kasprowicza, oraz odwiedzili mauzoleum Poety, gdzie złożyli kwiaty na grobach Marii i Jana Kasprowiczów.

"Wieczór" dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji w 2014 r.

Joanna Mueller

Poetka, krytyczka, redaktorka. Wydała trzy tomy poetyckie: "Somnambóle fantomowe" (Kraków 2003), "Zagniazdowniki/Gniazdowniki" (Kraków 2007, nominacja do Nagrody Literackiej Gdynia) i "Wylinki" (Biuro Literackie, Wrocław 2010), a także książkę eseistyczną "Stratygrafie" (Biuro Literackie, Wrocław 2010; nagroda - Warszawska Premiera Literacka, listopad 2010). Redaktorka (razem z Marią Cyranowicz i Justyną Radczyńską) książki "Solistki. Antologia poezji kobiet (1989-2009)" oraz (razem z Bartoszem Małczyńskim i Kubą Mikurdą) książki "Podziemne wniebowstąpienie. Szkice o twórczości Tymoteusza Karpowicza". W 2011 roku otrzymała Nagrodę Literacką Czterech Kolumn. Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

dr Jerzy Franczak

Urodzony w 1978 roku. Prozaik, eseista, literaturoznawca. Do roku 2001 opublikował kilka książek z wierszami, po czym - jako liryk - zamilkł na wieki. Wydał zbiory opowiadań "Trzy historye" (HA!art, 2001), "Szmermele" (Nowy Wiek, 2004) i "Algi, kalki, zębatki" (Świat Przedstawiony, 2004), zbiór esejów "Grawitacje" (Rita Baum, 2007) oraz powieści "Przymierzalnia" (HA!art, 2008), "Nieludzka komedia" (Wydawnictwo Literackie, 2009), "Da capo" (Wydawnictwo Literackie, 2010), "NN" (Ha!art, 2012). Opublikował też dwie rozprawy o literaturze nowoczesnej: "Rzecz o nierzeczywistości" (Universitas, 2002) i "Poszukiwanie realności. Światopogląd polskiej prozy modernistycznej" (Universitas, 2007). Współtwórca (wraz z Piotrem Kalińskim) książek artystycznych (patrz: Bestlookery). Na antenie TVP Kultura prowadził program o nowościach wydawniczych "Czytelnia". Redaguje "Książki w Tygodniku" (dodatek do "Tygodnika Powszechnego"). Wykłada na polonistyce i kulturoznawstwie UJ.

NASI DARCZYŃCY   |  22 - 05-2014'                       
Podczas Nocy muzeów "Cegiełki Dobroczyńcy" wykupili:
Bożena Gut-Mostowy - Zakopane, Marta Konieczna - Nowe Kozuby, Beata Rzankowska - Zakopane, Bernatte Podsada - Zakopane, Anika Martyniak - Kraków, Jakub Domiński - Kościelisko, Anna Kasieczka - Ząbkowice Śląskie, Andrzej Kasieczka - Ząbkowice Śląskie. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NOC MUZEÓW 2014   | 17-05-2014'                       
  Muzeum Jana Kasprowicza jest położone daleko od centrum miasta. Trzeba dojechać. Mimo to  w  Noc Muzeów gości nie brakowało. Przygotowano dla nich oprowadzanie po Muzeum  i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego. Oprowadzały panie: Małgorzata Karpiel, Beata Denis Jastrzębska i Halina Sierant - Ripper.  Były i niespodzianki.  

   Można było wysłuchać wykładu i obejrzeć prezentację poświeconą laureatom nagrody literackiej Nobla. Prezentację zatytułowaną "Nobliści z wizytą w domu poety Jana Kasprowicza" przygotowała Urszula Majewska z Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej w Zakopanem.

Nowym pomysłem było wzięcie udziału w światowym świecie kulinarnym  "Restaurant Day". Pomysłodawczynią przyłączenia się do tej akcji była Jolanta Maćkowiak-Piasecka, a wspierała nas znana poznańska "Bułka z masłem. Projektowanie wokół stołu". Nasza restauracja otrzymała nazwę "Schodami w górę, schodami w dół", nawiązującą do powieści Michała Choromańskiego, który gościł na Harendzie w latach 30-tych..
Ze względu na warunki można się było częstować tylko kanapkami , ciastami i innymi ciekawostkami kulinarnymi, ale w przyszłości - kto wie? Może coś z menu Marii i Jana Kasprowiczów?  
Obsługą  Chętnych na przysmaki nie brakowało. Bonusem za zakup kanapki  był przeczytanie konsumentowi wybranego wiersza Jana Kasprowicza, co czynił wytrwale  Marian Piasecki z Poznania. 
Tą jednodniową  kuchnią zajęła się ekipa w składzie Anna Kasieczka, Anna Chruściel z małżonkiem oraz  Paweł Suwalski, a honory bufetowej pełniła Małgorzata Trebunia - Tutka.

Znicze zapalały również pani Monika Kopyt z dziećmi Anią i Pawłem. Dziękujemy!

Drzwi na Harendzie Kasprowiczów nie zamykały się aż do północy.
Dziękujemy wszystkim, którzy nam pomogli. Dziękujemy Magdzie i Joli za zaświecenie kilkuset zniczy.  

   Restaurant Day to kulinarne święto współtworzone przez tysiące ludzi, organizujących i odwiedzających jednodniowe restauracje na całym świecie. Główna myśl, która przyświeca temu wydarzeniu to przede wszystkim dobra zabawa ale istotne są też wymiana kulinarnych doświadczeń czy radość z życia lokalnej społeczności. Wydarzenie organizowane jest przez zespół wolontariuszy, którzy zajmują się również administrowaniem stroną internetową. Wszyscy restauratorzy są osobiście odpowiedzialni za wszelkie działania związane z uruchomieniem ich restauracji.

Wkrótce więcej zdjęć



Zapraszamy

na

NOC MUZEÓW 2014


NASI DARCZYŃCY   |  14 - 05-2014'                       
Cegiełki Dobroczyńcy na remont mauzoleum Jana Kasprowicza kupili: Magdalena Gałgańska, Agata Beszer, Elżbieta Steinfoff - Gliwice, Jan Zieliński - Radom, ASP Kraków - uczestnicy pleneru z pracowni prof. Janusza Matuszewskiego pod opieką Katarzyny Organisty, uczniowie i wychowawcy klas IV a i IV b z Szkoły Podstawowa nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


ZAPROSZENIE NA 163.WIECZÓR NA HARENDZIE |  06-05-2014'                       

Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza na 163. Wieczór na Harendzie.
Tym razem będzie to spotkanie z pisarzami - wykładowcami Podyplomowego Studium Literacko-Artystycznego UJ, pierwszej w Polsce Szkoły Pisarzy, która w tym roku obchodzi 20-lecie istnienia. Swój udział zapowiedzieli: poetka Joanna Mueller oraz prozaik i krytyk dr Jerzy Franczak.
Prowadzenie: prof. Gabriela Matuszek.

Wstęp wolny.
Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane, Harenda 12 a .
Termin:23.05. 2014 (piątek) o godz. 19.30

"Wieczór" dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach Otwartego konkursu ofert
na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji w 2014


WIERSZE AGNIESZKI BATOR i TOMASZA ZUBKA   |   11-05-2014 '                    
  Podczas ostatniego spotkania z poetami Podhala obiecaliśmy publikować poezję osób uczestniczących w Konkursie Jednego Wiersza. Chcielibyśmy uruchomić na stałe stronę z wierszami wszystkich poetów, którzy występowali na Harendzie. Warunkiem zamieszczenia utworów jest przesłanie ich w formie elektronicznej na adres sptjk@interia.pl
Mile widziana krótka informacja o autorze. Dzisiaj publikujemy kolejny wiersz Tomasza Zubka oraz po raz pierwszy wiersze Agnieszki Bator
 OWAD

patrzysz
jak zachwycony owad
który jeszcze nie wie

że jestem
pajęczyną
utkaną dla ciebie

Czytaj więcej wierszy Agnieszki Bator

Kontynenty
kiedy Cię słyszę
kiedy Cię widzę

me serce szybciej bije
poczuj jego rytm

porzućmy osobne życie
na rzecz wspólnej muzyki

która w nas gra
rozbijając obawy

choroby samotności kalectwa
niedołężności starości

wsłuchajmy się w siebie
i odpłyńmy w naszą podróż

pozostawiając w oddali
pojedyncze kontynenty

Wiersze Tomasza Zubka ...czytaj


NASI DARCZYŃCY   |  15 - 04-2014'                       

Cegiełki Dobroczyńcy na remont mauzoleum Jana Kasprowicza kupili: Małgorzata Święchowicz Litwiniec z Warszawy, Jerzy Święchowicz z Łodzi, Romuald Kaseja z Krakowa, Magdalena Gałgańska, Agata Beszer.Dziękujemy.

Informujemy, że dotychczas (w latach 2009 - 2014) naszą akcję ratowania wyjątkowego zabytku kultuty, jakim jest mauzoleum Jana Kaspprowicza wsparło ponad tysiąc osób. W sprzedaży pozostało jeszcze 200 "Cegiełek" po 20 z ( każda posiada osobny numer), oraz 7 "Cegiełek" po 1000 zł. Zachęcamy do wsparcia naszej akcji.

Zobacz listę darczyńców


  |                        
 Od 1 kwietnia 2014 r. na kilka miesięcy po raz kolejny swoje podwoje otwarła dla miłośników sztuki Galeria obrazów Władysława Jarockiego na Harendzie. Ekspozycję prac tego cenionego malarza (1879-1965), męża Anny z Kasprowiczów (córki poety) przygotowało Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza we współpracy ze studentami Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Ekspozycja będzie dostępna do końca października br.

Większość artystycznego dorobku Jarockiego przechowywana jest w Domu Jana Kasprowicza, albowiem część willi po śmierci poety (1926 r.) była własnością Jarockich.
Po ukończeniu w r. 1902 studiów na Wydziale Architektury Politechniki we Lwowie, Władysław Jarocki studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, pod kierunkiem Józefa Mehoffera i Leona Wyczółkowskiego, oraz w latach 1906-1907 w Académie Julian w Paryżu. Wielokrotnie podróżował na Huculszczyznę. Prace Jarockiego, obok obrazów zaprzyjaźnionych z nim Fryderyka Pautscha (1877-1950) i Kazimierza Sichulskiego (1879-1942), odzwierciedlają fascynację tematyką huculską malarzy początku XX stulecia.
Na bogatą spuściznę Jarockiego, zgromadzoną w Domu Jana Kasprowicza, składają się nie tylko prace malarskie obrazujące oczarowanie tradycją etniczną różnych regionów Polski, ale i rodzimym krajobrazem, w tym i nadmorskim. Kolekcję wzbogacają ponadto zarówno pejzaże z podróży do krajów śródziemnomorskich, jak i projekty polichromii i studia architektoniczne. Co istotne, zebrane na Harendzie prace Jarockiego prezentują szeroką panoramę jego twórczości, od obrazów, za które malarz był znany i nagradzany - dość nadmienić, że w r. 1920 został powołany na stanowisko profesora Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, że był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka", wiedeńskiej Secesji oraz Société National des Beaux-Arts w Paryżu - aż po prace późne, o słabej jakości artystycznej.
Spośród wielu studiów zdecydowano się na wystawie w Domu Jana Kasprowicza zaprezentować głównie obrazy i prace litograficzne o motywach huculskich i podhalańskich a także nastrojowe studia pejzażowe z Harendy, Bronowic Małych czy Wenecji.
Pokazane zostały także szkicowniki artysty.

* * *


Studenci Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie zazwyczaj mieszkają po sąsiedzku na Harendzie, tuż obok willi Jana Kasprowicza, w domu plenerowym. W ramach praktyk i pleneru, który odbywał się pod koniec marca, studenci Wydziału Malarstwa z pracowni prof. Adama Wsiołkowskiego, pod opieką asystenta Marcina Kowalika,  podjęli się współpracy  w przygotowaniu tegorocznej ekspozycji. Autorami wystawy są: Małgorzata Karpiel, Małgorzata Grzesiak, Beata Denis-Jastrzębska, oraz studenci Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie: Andrzej Skowronek, Paweł Martynów, Kamil Pustułka, Marek Mszyca, Ola Kuziel oraz Marta Skowronek z Ignacjanum w Krakowie pod opieką asystenta Marcina Kowalika.


NASI DARCZYŃCY   |  18 - 03-2014'                       
Cegiełki Dobroczyńcy na remont mauzoleum Jana Kasprowicza kupili: Małgorzata Hrycaj - Szczecin, Cezary Hellich - Warszawa, Joanna i Ignacy Miedzińscy - Katowice, Małgorzata Brachel-Ziaja - Kraków, Adam i Tomasz Dudek z Zakopanego Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "ROZSTRZYGNIĘTY!  |   25-01-2014'                     

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "W świecie Kornela Makuszyńskiego" adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów został rozstrzygnięty.

Przedmiotem Konkursu było wykonanie w dowolnej technice jednej oryginalnej ilustracji do wybranej książki autorstwa Kornela Makuszyńskiego.

Oto wyniki konkursu:
1) klasy 1-3 Szkoły Podstawowej
I MIEJSCE
Jakub Marciniak, SP w Suchym Lesie
Kamila Patyk, MDK Kluczbork
Marcel Wider, SP nr 1 w Wołczynie
II MIEJSCE
Gabriela Szymańska, SP nr 7 w Poznaniu
III MIEJSCE ex aequo
Kamil Bukowski, SP nr 1 w Zakopanem
Jagoda Gabrielska, SP nr 1 w Zakopanem
Anna Guzik, Tatrzańskie CK i Sportu "Jutrzenka" w Zakopanem

WYRÓŻNIENIA
Wiktoria Biernacka, SSP 1 w Chełmie
Mikołaj Borne, SP nr 7 w Poznaniu
Konstancja Bośko, SP nr 7 w Poznaniu
Matylda Buchwald, SP nr 80 w Poznaniu
Magda Czerpak, SSP 1 w Chełmie
Dominik Katrycz, SP nr 7 w Poznaniu
Michał Kozłowski, SP nr 80 w Poznaniu
Wiktoria Langowska, CK w Suchym Lesie
Julia Maćkowiak, SP nr 80 w Poznaniu
Aleksander Marciniak, SP nr 7 w Poznaniu
Aleksandra Matusik, SP nr 1 w Zakopanem
Maria Osipowicz, SP nr 7 w Poznaniu
Martyna Pizuńska, SP nr 1 w Wołczynie
Agata Saguła, SP nr 1 w Zakopanem
Maria Szczepańska, SP nr 80 w Poznaniu
Mikołaj Troska, SP nr 9 w Lesznie
2) klasy 4-6 Szkoły Podstawowej
I MIEJSCE
Bartek Pukacki, SP nr 54 w Poznaniu
II MIEJSCE
Ignacy Żukowski, CK w Suchym Lesie
III MIEJSCE ex aequo
Jacek Siudziński, SP nr 54 w Poznaniu
Alicja Tacakiewicz, SP nr 54 w Poznaniu
WYRÓŻNIENIA
Ola Cholewa, SP nr 54 w Poznaniu
Dymitr Dukowicz, SP nr 74 w Poznaniu
Karolina Jałmużna, Publiczna SP w Winnicy
Zofia Janiak, SP nr 54 w Poznaniu
Alicja Kempara, SP w Biedrusku, CK w Suchym Lesie
Martyna Kozłowska, SP nr 93 we Wrocławiu
Klaudia Michalska, SP nr 88 w Poznaniu
Daniel Ostaszewski, Publiczna SP w Winnicy
Barbara Rojek, SP nr 60 w Poznaniu
Roch Suchocki, SP nr 74 w Poznaniu
Oliwia Tietz, SP nr 54 w Poznaniu
Krzysztof Zalewski, SP nr 54 w Poznaniu
3) gimnazjum
I MIEJSCE
Patryk Matuszak, praca inspirowana "O dwóch takich, co ukradli księżyc", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
II MIEJSCE
Maciej Kocięcki, praca inspirowana "Bezgrzesznymi latami", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
III MIEJSCE
Maciej Kontor, praca inspirowana "Bezgrzesznymi latami", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
WYRÓŻNIENIA
Antonina Bajer, praca inspirowana "Uśmiechem Lwowa", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
Dawid Budnik, praca inspirowana "Bezgrzesznymi latami", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
Julia Hajncz, praca inspirowana "Awanturą o Basię", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
Kacper Sawicz, praca inspirowana "O dwóch takich, co ukradli księżyc", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
Ewa Sowińska, praca inspirowana "Awanturą o Basię", Gimnazjum nr 12 w Poznaniu
Pozdrowienia,
Organizatorzy:
Galeria MM
Skład Kulturalny
ul. Św.Marcin 24
61-805 Poznań


Muzeum Tatrzańskie
im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
ul. Krupówki 10
34-500 Zakopane



AKADEMIA NA HARENDZIE  |   08-03-2014'                     

  W dniu 1 marca w nowym budynku ASP odbyła się inauguracja działalności galerii. Otwarto wystawę zatytułowana "Akademia na Harendzie".
  Swoje prace prezentowali artyści pedagodzy pełniący aktualnie funkcje rektorów, prorektorów oraz dziekanów wydziału krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, a także artyści pedagodzy z wszystkich siedmiu wydziałów.
  " Wystawa będzie otwarta na śmiałe pomysły i koncepcje, na wystawy poplenerowe i tematyczne, wymienne, a tym samym promowała będzie sztukę współczesną również dla miejscowej, zakopiańskiej publiczności oraz wszystkich wiernych miłośników sztuk pięknych" deklaruje w katalogu do wystawy prof. Stanisław Tabisz Rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie.
 
Galerię otworzył uroczyście dr hab. Jan Tutaj. I tak od marca mamy w Zakopanem jeszcze jedną galerię sztuki. Dziękujemy za zaproszenie.


NASI DARCZYŃCY   |  03 - 03-2014'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Jerzy Grzyb, Ania Biegluk, Małgorzata Hrycaj - Szczecin.

Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


KONKURS JEDNEGO WIERSZA 2014 ROZSTRZYGNIĘTY   |   02-03-2014'                     
  Konkurs Jednego Wiersza rozstrzygnięty! 1 marca w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie spotkali się poeci miejscowi i z różnych stron Polski.
  Werdykt Jury oczytała główna organizatorka tego cennego konkursu literackiego Beata Zalot.
  Laureaci otrzymali pamiątkowe statuetki. Nagrodzone wiersze czytali autorzy, oraz Krzysztof Michno i Joanna Stachoń - aktorzy zakopiańskiej SCENY A2. Po części oficjalnej zebrani do czytali swoje wiersze. Gościem specjalnym Nocy Poetów była Prezes Krakowskiego Oddziału Związku Literatów Polskich Magdalena Węgrzynowicz - Plichta. Organizatorem imprezy i konkursu, który odbył się już po raz trzeci jest Tygodnik Podhalański i Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Wyniki Konkursu Jednego Wiersz im. Jerzego Tawłowicza:
Kategoria literacka
1 miejsce: Jan Stalony-Dobrzański z Wieliczki za wiersz "Jesień"
2 miejsce ex aequo: Tadeusz Zawadowski ze Zduńskiej Woli za wiersz "Dusza"
oraz Agnieszka Bator z Rabki Zdroju za wiersz "Rzeczy niepoliczalne"
3 miejsce ex aequo: Joanna Pociask-Karteczka z Krakowa za wiersz "Bramy"
oraz Ireneusz Niziołek z Zakopanego za wiersz "Zapiecek"

Wyróżnienie: Anna Piliszewska z Wieliczki za wiersz "Z ziemi do obłoków"

Kategoria gwarowa
1 miejsce: Joanna Słodyczka za wiersz "Przydź"
2 miejsce: Józef Szaflarski z Czarnego Dunajca za wiersz "Ślebodne nuty",
3 miejsce: Stanisław Jaromi z Orawki za wiersz "Wydała sie pani",

Wyróżnienie: Teresa Topolska z Krościenka za wiersz " Wilijo"

Przeczytaj list jednego z Jurorów Konkursu dr Anny Mlekodaj...

Nagrodzone wiersze...


NOWY BYDYNEK W SĄSIEDZTWIE |             02-03-2014/           
  Obok Muzeum Jana Kasprowicza od lat funkcjonował drewniany Dom Plenerowy ASP w Krakowie. Od lutego mamy już w sąsiedztwie dwa budynki akademickie. Obok starego powstał nowy Dom Pracy Twórczej Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Nowoczesny budynek wybudowano dzięki dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz zainwestowanym środkom własnym. Obiekt będzie miejscem warsztatów, spotkań naukowych dla studentów i pedagogów.
  Znajdują się w nim miejsca noclegowe, kilka dużych pomieszczeń spełniających role wspólnych pracowni twórczych, sala konferencyjna oraz galeria sztuki.

TŁUSTY CZWARTEK - SCHOLA W MUZEUM   | 02-03-2014'                       
 

WIERSZE....CZEKAMY  |   26-02-2014 '                    
  Podczas ostatniego spotkania z poetami Podhala obiecaliśmy publikować poezję osób uczestniczących w Konkursie Jednego Wiersza. Chcielibyśmy uruchomić na stałe stronę z wierszami wszystkich poetów, którzy występowali na Harendzie. Warunkiem zamieszczenia utworów jest przesłanie ich w formie elektronicznej na adres sptjk@interia.pl lub kycpiotr@gmail.com

W najbliższą sobotę na Harendzie ponownie spotkają się poeci Podhala. Czekamy na teksty. Mile widziana krótka informacja o autorze.

Dzisiaj publikujemy kolejny wiersz Tomasza Zubka ...czytaj


NASI DARCZYŃCY   |  21 - 02-2014'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Grażyna Sobierajska-Marmol - Poznań, Wacława Małecka - Poznań, Dominik Radziwiłł, Dorota, Marek i Jakub Kąccy, Dominika Szumska, Jakub Szumski-Wesoły i Hans Hornung, Monika Jaruzelska.

Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |  19 - 02-2014'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Chór CANTATA z Niepołomic, chór ORGANUM z Krakowa i zespół RICERCAR z Krakowa z prof. Bogusławem Grzybkiem,  
Studenci III roku Wydziału Form Przemysłowych krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych.
   Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


WARSZTATY DLA DZIECI PODCZAS FERII   |12-01-2014'                        

Podczas ferii zimowych w Muzeum zorganizowano warsztaty dla dzieci z pobliskiej szkoły noszącej imię Jana Kasprowicza. Tematem było oczywiście muzeum poety. Była i część artystyczna, w czasie której uczestnicy wykonali prace do wiersza J.Kasprowicza o Świętym Jerzym. Był Święty Jerzy, rumak, a przede wszystkim smok.
Lekcję muzealną przygotowały trzy Małgorzaty: Małgorzata Karpiel, Małgorzata Majerczyk Sieczka – nasza praktykantka i Małgorzata Grzesiak.
Dziękujemy opiekunkom dzieci Aleksandrze Juszczak i Małgorzacie Behounek.

Zobacz więcej zdjęć...zapraszamy


NASI DARCZYŃCY   |  25 - 01-2014'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili Państwo Maria Pieszak - Stęszewo, Tomasz Hoppe - Olsztyn, Jacek Budzowski, Dobromiła Stano - Sosnowiec. Dziękujemy.

Zobacz listę darczyńców


WIERSZE TOMASZA ZUBKA   |   25-01-2014 '                    
  Podczas ostatniego spotkania z poetami Podhala obiecaliśmy publikować poezję osób uczestniczących w Konkursie Jednego Wiersza. Chcielibyśmy uruchomić na stałe stronę z wierszami wszystkich poetów, którzy występowali na Harendzie. Warunkiem zamieszczenia utworów jest przesłanie ich w formie elektronicznej na adres sptjk@interia.pl
Mile widziana krótka informacja o autorze. Czekamy na teksty.

Dzisiaj publikujemy kolejne wiersze Tomasza Zubka ...czytaj


Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "W świecie Kornela Makuszyńskiego"  |   25-01-2014'                     

Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "W świecie Kornela Makuszyńskiego" jest adresowany do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów.

Przedmiotem Konkursu jest wykonanie w dowolnej technice jednej oryginalnej ilustracji do wybranej książki autorstwa Kornela
Makuszyńskiego.

Uczestnik Konkursu może nadesłać (lub złożyć bezpośrednio) tylko jedną pracę.

Warunkiem uczestnictwa jest samodzielne wykonanie pracy (nie może być przerysowana, ani wykonana szablonem).

Uczestniczące w Konkursie prace będą oceniane w trzech grupach wiekowych uczniów:


1) klasy 1-3 Szkoły Podstawowej, 2) klasy 4-6 Szkoły Podstawowej, 3) klasy 1-3 Gimnazjum.

Nadesłane na Konkurs prace nie będą zwracane.

Każda praca musi być opatrzona kartą informacyjną zawierającą następujące dane: imię i nazwisko autora, jego wiek, klasa, nazwa szkoły i jej adres pocztowy, telefon, adres e-mail opiekunów/szkoły/placówki zgłaszającej, imię i nazwisko opiekuna.

Osoby nadsyłające prace konkursowe wyrażają zgodę na przetwarzanie przez organizatorów danych osobowych autora pracy (umieszczenie imiennych wyników konkursu na stronach internetowych organizatorów).

Najciekawsze, oryginalne, wykonane samodzielnie prace zostaną wyróżnione dyplomami i nagrodami rzeczowymi.

Prace oceniać będzie powołane przez organizatorów Jury Konkursu.

Regulamin Konkursu jest dostępny na stronach: www.skladkulturalny.pl, www.muzeumtatrzanskie.com.pl oraz www.targiksiazki.pl. Na tych samych stronach opublikowane zostaną wyniki Konkursu. Laureaci zostaną powiadomieni telefonicznie lub drogą mailową.

Prace prosimy wysłać lub przynieść osobiście na adresy:



Galeria MM
Skład Kulturalny
ul. Św.Marcin 24
61-805 Poznań


w nieprzekraczalnym terminie do 20 lutego 2014 (decyduje data przyjęcia) albo

Muzeum Tatrzańskie
im. dra Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem
ul. Krupówki 10
34-500 Zakopane


w nieprzekraczalnym terminie do 16 lutego 2014 (decyduje data przyjęcia)


NA HARENDZIE ŚWIĄTECZNIE SIĘ ZROBIŁO...   |    23-12-2013'                    

Wszystkim Członkom Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza
oraz naszym Sympatykom
składamy życzenia
radosnych świąt Bożego Narodzenia
pełnych spokoju, nadziei i miłości oraz błogosławieństwa Bożego
w nadchodzącym Roku.

Zarząd Stowarzyszenia i Pracownicy Muzeum Jana Kasprowicza

Zakopane-Harenda, Boże Narodzenie 2013 roku

Jan Kasprowicz - wiersz Przy wigilijnym stole...czytaj



162.WIECZÓR NA HARENDZIE   |    31.12.2013'                    

W dniu 29 grudnia odbył się kolejny 162. Wieczór na Harendzie pod tytułem "Kasprowicz a styl zakopiański". Przed skromnym ale świetnym audytorium wystąpił dr Zbigniew Moździerz, konserwator zabytków architektury, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem.
Całość prowadziła Małgorzata Karpiel kustosz Harendy.

 Był to ostatni w tym roku "Wieczór na Harendzie" dofinansowany z budżetu Gminy Miasta Zakopane w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji w 2013 r.

Zapraszamy do Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie
Muzeum czynne od wtorku do piątku w godzinach 10.15 - 15.15
Harenda 21 a, Zakopane.

Wstęp do muzeum
bilet normalny - 6.00 zł
bilet ulgowy - 5 zł
bilet rodzinny - 5 zł/os
(minimum 3 osoby)


Zbigniew Moździerz - konserwator zabytków architektury, pracownik naukowy Muzeum Tatrzańskiego im. dr. Tytusa Chałubińskiego w Zakopanem od kustosz willi "Koliba". Autor szeregu projektów konserwatorskich dotyczących remontu i modernizacji zabytkowych obiektów na Podtatrzu, m.in. willi Koliba i Domu pod Jedlami w Zakopanem
Małgorzata Karpiel - kustosz Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie

To ostatni w tym roku "Wieczór na Harendzie" dofinansowany z budżetu Gminy Miasto Zakopane w ramach Otwartego konkursu ofert na realizację zadań Gminy w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr i tradycji w 2013 r.

 


DZIĘKUJEMY GMINIE MIASTA ZAKOPANE ZA DOTACJĘ !

  W konkursie ofert na realizację zadań gminy z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i tradycji w roku 2013 otrzymaliśmy dotację w następującej wysokości:
24.070 zł - prowadzenie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii obrazów Władysława Jarockiego,
7.400 zł - Wieczory na Harendzie.

Dziękujemy. Wsparcie finansowe ze strony gminy, to dla nas być albo i nie.


HALNY OSZCZĘDZIŁ HARENDĘ   |  25-12-2013'                       
Wiejący podczas świat halny oszczędził Harendę. Dachu nie zniszczył, drzew nie połamał. Leży dużo gałęzi, płot się w jednym  miejscu "położył". Przy takiej ilości drzew, to mieliśmy szczęście.

ŻYCZENIA DLA SZKOŁY KASPROWICZOWSKIEJ   |  20-12-2013'                       
  Mała forma teatralna zwana jasełkami tradycyjnie wystawiana jest w wielu szkołach przed świętami Bożego Narodzenia.
Jedno z takich przestawień odtwarzających historię Świętej Rodziny odbyło się w pobliskiej Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza na Harendzie.
Inscenizację - przy dużej pomocy rodziców -  przygotowała siostra Bronisława Wichary.
Kolejne przestawienie, na które są zaproszeni wszyscy parafianie odbędzie się w Święto Trzech Króli. Były i życzenia od naszego Stowarzyszenia.
Życzymy całej społeczności szkoły kasprowiczowskiej dużo świątecznej radości !


PAMIĘTAJĄ O KASPROWICZU W INOWROCŁAWIU  |     20-12-2013'                    

  Wycinek z lokalnej prasy przesłał nam Andrzej Chwiałkowski.

Andrzeju dziękujemy !


NASI DARCZYŃCY   |  13 - 12-2013'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili Państwo Zofia i Jan Perzyńscy z Głowna. Dziękujemy

Zobacz listę darczyńców


KONKURSY "PRZYRODA W POEZJI JANA KASPROWICZA"  |     13-12-2013/                   
  Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Kasprowicza w Poroninie zorganizowała dwa konkursy z okazji rocznicy urodzin Jana Kasprowicza - Obywatela Honorowego Poronina. W konkursie plastycznym udział wzięło 17 uczniów natomiast konkurs poetycki cieszył się większym zainteresowaniem. Wiersze Kasprowicza recytowało 54 uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Nasze Stowarzyszenia ufundowało nagrodę specjalną , którą otrzymał Kacper Hubicki z ZSO w Zakopanem.  
    Natomiast nagrodę specjalną ufundowaną przez organizatora otrzymała Weronika Kubańska ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza na Harendzie.  

Gratulujemy.


12 GRUDNIA DWIE WAŻNE DATY  DLA  HARENDY |  12-12-2013                        

  12 grudnia przypada w tym roku  153 rocznica urodzin Jana Kasprowicza i 45 rocznica śmierci Marii Kasprowiczowej. 
W Szkole Podstawowej Nr 9 w Zakopanem jest to Dzień Patrona. Uroczystość rozpoczęła się    Mszą Święta w intencji śp. Jana i Marii Kasprowiczów. Uczniowie i rodzice przeszli pod Mauzoleum, gdzie złożono kwiaty na grobach Państwa Kasprowiczów.

W szkole  uczniowie klasy pierwszej mieli ślubowanie. Pasowani na uczniów szkoły pierwszoklasiści otrzymali tarcze szkolne, legitymacje i mundurki. Były też upominki od klasy trzeciej i Małgorzaty Karpiel - kustosza Muzeum Jana Kasprowicza.  Szkolne koło teatralne przygotowało przedstawienie kukiełkowe o czasach młodości Jana Kasprowicza. Występ został przygotowany przez Annę Gugułę. W tym roku szkolnym wychowawcą klasy pierwszej jest Piotr Kyc Prezes naszego Stowarzyszenia.

Dziękujemy ks. Antoniemu Staszeczko i ks. Janowi Wichary za odprawienie nabożeństwa. Dziękujemy rodzicom uczniów klasy pierwszej i z Rady Rodziców za dekoracje i przegotowanie poczęstunku dla uczniów oraz zaproszonych gości.


ZAPROSZENIE DO ŁODZI   | 11-12-13/                       

UWAGA!
Otrzymaliśmy od Adama Arndta następująca wiadomość:

Beata Jaśniak zaprasza na jutro (czwartek 12 grudnia), na godz. 19.00, do "Zakątka" przy ul. ul. Suchej 5, w Łodzi na spotkanie z prof. Marią Szyszkowską.
Tak przy okazji, to jutro jest 153. rocznica urodzin naszego Patrona i 45. śmierci Marusi.
Beata obiecuje ciasto i wino, my dołożymy się do skarbonki.
Do zobaczenia
Adam

PS. Potwierdźcie mi proszę kto przyjdzie, ja będę.

NASI DARCZYŃCY   |  01 - 12-2013'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupiłą Małgorzata Sieczka Majerczyk z Poronina. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


12 LAT PORTALU INTERNETOWEGO WATRA   |   27 11 2013                      

  12. Lecie Działalności Podhalańskiego Portalu Informacyjnego WATRA , to nietypowy jubileusz. Niewiele jest jednak firm w tej branży które przetrwały chociażby te dwanaście lat i cieszą się dużym zainteresowaniem Internautów. Podhalański Portal Informacyjna Watra jest od lat patronem medialnych naszych wieczorów i wszelkich wydarzeń. Mamy na nim swoje miejsce. Dziękujemy !
Okazja do spotkania się w "realu" wszystkich współtworzących portal i odwiedzających go zaistniała! Pomysł Jubileuszu wyszedł od dr Małgorzaty Wnuk , autorki licznych spotkań kulturalnych w Restauracji "U Wnuka" w Zakopanem. Uroczystość prowadzona przez redaktora Wojciecha Mroza miała miejsce w dniu 26 listopada w Białej Izbie , siedzibie zakopiańskiego Oddziału Związku Podhalan.
Podczas skromnego ale pełnego humoru spotkania jubileuszowego były wspomnienia, podziękowania i gratulacje.
Przeczytaj wiecej o Jublieuszu na stronie Watra


Czerwone niebo na zachodzie.   |      18-11-2013'                  
 

Rok Władysława Zamoyskiego zakończony   |18-11-2013'                        
18 listopada przed budynkiem Bazaru Polskiego nazywanego przez lata "delikatesami" a znajdującym się przy zakopiańskich Krupówkach zakończono uroczyście Rok Władysława Zamoyskiego. Przewodniczący Klubu im. Władysława Zamoyskiego Piotr Bąk w towarzystwie Dyrektora Tatrzańskiego Parku Narodowego Pawła Skawińskiego odsłonili tablicę zamieszczoną na ścianie Bazaru Polskiego, a wspominającą fundatora budynku - Władysława Zamoyskiego.

Bazar Polski (fasada od Krupówek, pierwsze piętro) ozdobił ponadto fresk przedstawiający Matkę Boską Częstochowską. Wzbudzał on w roku 1916 liczne kontrowersje i został. zamurowany. Dzieło Zbigniewa Pronaszki czekało pod tynkiem prawie sto lat na odtworzenie.

 

Wernisaż wystawy Tadeusza Miętusa w Kościelisku    |                        

Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej gościł 15 listopada Tadeusza Miętusa, artystę rzeźbiarza byłego nauczyciela w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im Antoniego Kenara w Zakopanem. Liczne grono znajomych  Pana Tadeusza ( oraz innych wielbicieli jego twórczości - oczywiście z naszą, harendzieńską delegacją) przemieściło się w tempie ekspresowym z Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem do Kościeliska.  Piątkowy wieczór był pod pewnym względem wyjątkowy. Można było podziwiać nie tylko twórczość dwóch artystów. Były to spotkania z dwoma skromnymi, niezwykłymi osobami, które tworzą dzieła o nieprzemijającej wartości.  


Wernisaż wystawy prac Zygmunta Piekacza  |    15 11 2013                    

  15 listopada w Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem zorganizowano wernisaż wystawy prac Zygmunta Piekacza zatytułowany " Wędrówka ".  Okazją  do wystawienia kilkudziesięciu  rzeźb  było 50 lecie  pracy twórczej artysty, pedagoga , który  przez 35 lat  pracował jako nauczyciel rzeźby w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara.
Przyjaciele, wieloletni współpracownicy i  uczniowie  składali artyście serdeczne życzenia. Były i bardziej oficjalne mowy, kwiaty a przede wszystkim zachwyt nad rzeźbami Pana Zygmunta. Byliśmy i my.  
Warto wstąpić do Miejskiej Galerii Sztuki w Zakopanem, aby zajrzeć w świat wyobraźni Zygmunta Piekacza. To świat łagodny, spokojny, bogaty w symbolikę, zaludniony ludzkimi postaciami, które mają do wykonania jakieś - bynajmniej nie tylko estetyczne - zadanie.  


11 LISTOPADA W ZAKOPANEM   |  11-11-2013'                      
  11 Listopada obchodzono w Zakopanem bardzo uroczyście. O godzinie 11.00 przy Kwaterze Legionowej na Cmentarzu Komunalnym Towarzystwo Miłośników Teatru Scena A2 zaprezentowało program literacki, po którym nastąpiło poświęcenie nowej tablicy z nazwiskami poległych legionistów. Dokonał tego ks. Bogusław Filipiak
Po złożeniu kwiatów na grobach legionistów  przez delegacje samorządu lokalnego i organizacje społeczne ( w tym też i nasze Stowarzyszenie) zebrani udali się  do Sanktuarium Matki Boskiej Fatimskiej na Krzeptówkach. Kolumnę otwierał bardzo liczna banderia konna i kapela góralska.
Po  Mszy Święta w intencji Ojczyzny, pod Krzyżem -Miejscem Pamięci Narodowej -  nastąpiło  złożenie urny z ziemią z Gibraltaru w 70 rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego. 


TUWIM DLA DOROSŁYCH - SCENA A2 PRZEDSTAWIŁA   |  08-11-2013'                      
  W piątkowy wieczór 8 listopada, w sali Grand Hotelu Stamary aktorzy Sceny A 2 działającej przy Towarzystwie Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem zaprezentowali szereg tekstów wybitnego polskiego poety - Juliana Tuwima.

Jak tytuł wskazuje, nie recytowano "Lokomotywy", "Kotka", "Abecadła", "Słonia Trąbalskiego" czy "Ptasiego radia" ( a można było, bo to rzecz o dorosłych) o "Murzynku Bambo"  nie wspominając.

Przypomniano Juliana Tuwima, jako autora śmiałych tekstów erotycznych i aktualnych do dzisiaj, pełnych niezrównanego humoru utworów kabaretowych.

Teksty te -  powszechni znane - zyskują podczas współczesnych wykonań i interpretacji  nowy urok - tak też było w Grand Hotelu Stamary. Postarali się o to aktorzy amatorskiej, prężnie działającej grupy Scena A 2. Nasze Stowarzyszenie włączyło się w obchody Roku Juliana Tuwima. Podczas Nocy Muzeów zorganizowaliśmy konkurs literacki, konkurs plastyczny, oraz prezentację multimedialną o życiu i twórczości poety. ( Dziękujemy Członkom Zarządu.)

ODSZEDŁ OD NAS ANRZEJ MARKOWICZ   | 30-10-2013'                       

  Z żalem i w smutku zawiadamiamy, że 30 października  2013 r zmarł


ś. p. Andrzej Markowicz.   

długoletni  członek Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

Andrzej od wielu lat był członkiem Głównej Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza.

 

Pragniemy przekazać wyrazy współczucia Najbliższym oraz Rodzinie Andrzeja.  

Cześć Jego pamięci!

  Pogrzeb śp. Andrzeja odbędzie się w środę, 6 listopada, o godz. 14:10 , w kaplicy cmentarza katolickiego na Dołach przy ul. Smutnej.

Zarząd Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

 

  Andrzej Markowicz urodził się 9.08.1952 w Łodzi. Do Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości wstąpił  18 lutego 1985 roku. Dwa lat później , na zjeździe   w dniu 15 listopada 1987  został wybrany na członka Głównej Komisji Rewizyjnej. Funkcję tę pełnił do śmierci.
  Przez wiele kadencji , był członkiem zarządu Oddziału Łódzkiego SPTJK.

 


KLUCZE W NIEPAMIĘCI - POEZJA JURKA TAWŁOWICZA   | 03-11-2013                       
 

Towarzystwo Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem oraz nasze Stowarzyszenie zorganizowały spotkanie poświecone śp. Jerzego Tawłowicza - poety, pieśniarza , przewodnika tatrzańskiego, Przyjaciela Harendy.
Wystąpili aktorzy teatru Scena A2 - Grażyna Syrzystie i Krzysztof Michno.

Tomik pt.: "Klucze niepamięci" został wydany przez żonę i syna śp. Jurka Tawłowicza.  

Małgorzata Wonuczka Wnuk
Źródło: www.watra.pl
Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie to wymarzona przestrzeń dla poezji Jerzego Tawłowicza. Tu właśnie odbyła się promocja wydanego pośmiertnie jego tomiku Klucze w niepamięci. W saloniku aktorzy Towarzystwa Miłośników Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Zakopanem, sekcji Scena A2 im. Jurka Tawłowicza Grażyna Syrzistie i Krzysztof Michno odczytali wybrane teksty poety, przewodnika, artysty. Licznie zgromadzona publiczność w wyjątkowym klimacie wsłuchiwała się w znakomitą interpretację pełnych ciepła i ciszy wierszy.


XXII Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem  |    01-11-2013'                    

  1 listopada przez zakopiańskimi cmentarzami odbyła się już po raz dwudziesty drugi Kwesta na Rzecz Ratowania Zabytkowych Nagrobków w Zakopanem. W godzinach od 8.00 do 19.00 kwestowało prawie 50 osób reprezentujących takie organizacje społeczne jak: Fundacja "Zakopiańczycy", Towarzystwo Gimnastyczne Sokół, Związek Podhalan, Towarzystwo Opieki nad Zabytkami, Stowarzyszenie Absolwentów LO, Zakopiańskie Stowarzyszenie Kulturalne, Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza , Stowarzyszenie Miłośników Teatru, Klub hr. Władysława Zamoyskiego. Kwestowali również przedstawiciele samorządu lokalnego. Organizatorem zbiórki było Towarzystwo Opieki nad Zabytkami / Oddział Podhalański/.

Kwestowali i członkowie naszego Stowarzyszenia: Beata Denis Jastrzębska , Małgorzata Karpiel, Piotr Kyc, Małgorzata Wonuczka Wnuk, Krystyna Bulas .




 
 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |
  GPS: N: 49° 19' 03" E: 19° 58' 49"

34-500 Zakopane,
Harenda 12a
tel/fax: 18 206-84-26
,

sptjk@interia.pl


KRS: 0000067674
NIP: 736-000-60-66
REGON: 000810578

REPREZENTACJA STOWARZYSZENIA

Numer konta:
Podhalański Bank Spółdzielczy
nr 23 8821 0009 0000 0003 8436 0001

Informacja o remoncie Mauzoleum Jana Kasprowicza


Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego udzielił w roku 2009 dotacji celowej na prace konserwatorskie i roboty budowlane przy Mauzoleum Jana Kasprowicza wpisanym do rejestru zabytków.

 

Muzeum letnią porą...
Noc Muzeów. Coroczna iluminacja otoczenia Muzeum i Mauzoleum Jana Jasprowicza
 
 

2004-2011 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Wykonanie: Piotr Kyc 2008  |  
kontakt
SPTJK

Pod Mauzoleum Jana Kasprowicza Wiadomości z Zakopanego i Podhala Beata Zalot i Anna Tawłowicz ZAPRASZAMY > > Burmistrz Lesezek Dorula ( z lewej) i były Burmistrz Janusz Majcher( z prawej)