napisz do nas!
ustaw tę strone jako startowa
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w latach 2009 - 2016 dotacji, która umożliwia funkcjonowanie Muzeum Jana Kasprowicza i Galerii Malarstwa Władysława Jarockiego.

 

Miasto Zakopane udzieliło Stowarzyszeniu w roku 2009 i 2010 dotacji,na sfinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy Mauzoleum Jana Kasprowicza w Zakopanem.

Więcej...

 
 
155
Wieczór Świętojański
154
153
152
Pod Mauzoleum jest już po remoncie!
 
 
Po remoncie...
 
W roku 2011 prestiżową Nagrodą Edytorską im. Juliusza Żuławskiego przyznawaną przez PEN Club uhonorowany został Profesor Roman Loth, wieloletni prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza. Więcej.
 
"Mój świat" ” to jedyny tomik Kasprowicza związany z Harendą. Tu powstała znaczna część zebranych w nim utworów. Wydanie jubileuszowe.
 
 
Konkurs Fotograficzny "Tatry i Podhale Jana Kasprowicza", Harenda , 12-12-2010 r.
Międzynarodowa Sesja Naukowa "Kasprowicz a Słowiańszczyzna",Harenda 2010
Nadanie Gminnej Bibliotece w Poroninie imienia Jana Kasprowicza, 14.10.2010 r
Uczestnicy MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI NAUKOWEJ "Jego świat. 150-lecie urodzin Jana Kasprowicza", jaka odbyła się w dniach  7-8 maja 2010 roku w Olsztynie.

Płoną nasturcje na Harendzie
 
 
 
   


 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |

Zarząd
 Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczosci Jana Kasprowicza składa wszystkim Członkom i Sympatykom
  naszej organizacji życzenia radosnych Świąt Bożego Narodzenia
  i wszelkiej pomyślności w Nowym Roku .

Przy wigilijnym stole,
Łamiąc opłatek święty,
Pomnijcie, że dzień ten radosny
W miłości jest poczęty;

 
Jan Kasprowicz -
"Przy wigilijnym stole" - więcej

RADOSNYCH ŚWIĄT i SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU !
A NA HARENDZIE ŚWIĄTECZNIE SIĘ ZROBIŁO...   |    24-12-2012'                    

PIĘKNA SZOPKA OD PANI WIESŁAWY   |   24-12-2012'                     
  Otrzymaliśmy od pani Wiesławy Piotrowskiej - Sowadskiej , wieloletniej kierowniczki naszego biura i kustosza Muzeum Jana Kasprowicza miły prezent. Jest to szopka cudowna - , krakowska - ze wszystkimi postaciami Świętej Rodziny, Znaleźliśmy dla tego cudeńka odpowiednie miejsce. Niechaj cieszy oczy i ozdabia nasze muzeum w świąteczny czas. Dziękujemy Pani Wiesławo!

RORATY NA HARENDZIE   |      22-12-2012'                  

 W mroku jest tyle Światła.

Okres Adwentu to okres wielu wyjątkowych tradycji, które ubogaciły liturgię Kościoła. Msze roratnie, które w Polsce są nadal mocno pielęgnowane, stały się okazją do wykrzesania entuzjazmu religijnego szczególnie u dzieci. Niektóre parafie włączyły w msze roratnie sporo z bogactwa lokalnego folkloru. Przykładem może być jedna z zakopiańskich parafii na Harendzie. W sposób szczególny od siedmiu lat msze roratnie nabrały jeszcze większego wigoru i stały się ważnym i lubianym przez parafian wydarzeniem liturgicznym. Widać to po licznym uczestnictwie dzieci w tym pięknym, zabytkowym, drewnianym kościółku p.w. Świętego Jana Apostoła i Ewangelisty na Harendzie. Dzieci, młodzież gimnazjalna a nawet dorośli i  kapłani  z radością biorą do rąk lampiony...czytaj więcej


JASEŁKA W SZKOLE KASPROWICZA   |    21-12-2012'                     
 W Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza odbyło się potkanie wigilijne uczniów, nauczycieli i rodziców. Po części artystycznej były życzenia, w tym i te tradycyjne, z sypaniem owsa we wszystkie cztery kąty. Rada  Rodziców zaprosiła nas na tę uroczystość. Dziękujemy.

ODDZIAŁ ŁÓDZKI DZIAŁA !   |16-12-2012'                        

  Ostatnio członkowie Oddziału Łódzkiego SPTJK mieli sposobność spotkać się aż dwa razy w jednym tygodniu.
We wtorek 11 grudnia, w wigilię rocznicy urodzin Jana Kasprowicza i w rok po pamiętnym "Wieczorze z Jaśkiem ..." odbyło się w gościnnych progach Zakątka, czyli pracowni Beaty i Pawła Jaśniaków, spotkanie upamiętniająca obydwie rocznice.
  Tym razem było ono bardzo kameralne; mniej liczne niż w ubiegłym roku grono uczestników sprzyjało najpierw skupieniu, gdyśmy słuchali fragmentów prozy i poezji Mistrza Jana, a potem spokojnej rozmowie, poznawaniu się.
 Utwory naszego Patrona czytały panie Elżbieta Skałbania i Małgorzata Skwarek-Gałęska (obie panie parają się poezją) oraz Iwona Dróżdż-Rybińska, aktorka łódzkiego teatru im. S. Jaracza. Tłem dla słów Kasprowicza były oczywiście zdjęcia harendziańskie autorstwa Beaty Jaśniak. A potem pyszne ciasta, upieczone przez naszą gospodynię, no i oczywiście Montepulciano (bo jak by mogło być inaczej). Trochę fotografował A. Arndt.

  Natomiast dwa dni później, w czwartek 13 grudnia, zebraliśmy się w lokalu redakcji łódzkiego Tygla Kultury na tradycyjnym opłatku. Atmosfera jak zwykle serdeczna, mimo że warunki do odbywania spotkań w większym gronie znacznie się pogorszyły, gdyż redakcja została zmuszona do zmiany siedziby na znacznie mniejszą, gdzie nasze dziesięć osób zmieściło się z wielkim trudem. Po raz pierwszy w spotkaniu opłatkowym uczestniczyli Beata i Paweł Jaśniakowie, zaproszeni do przyłączenia się do naszego Oddziału. Zaproszenie to oboje przyjęli i w ten sposób liczba członków Oddziału powiększyła się o dwie osoby.
  Wieczór zakończył się wspólnymi zdjęciami (autorstwa B. Jaśniak, Z. Przyckiego i A. Arndta).


OPŁATEK ZAKOPIAŃSKICH SOKOŁÓW  | 15-12-2012'                       
Towarzystwo Gimnastyczne  "Sokół" Gniazdo w Zakopanem z którym współpracujemy  zorganizowało dla swoich członków coroczne spotkanie opłatkowe .Tym razem  druhowie spotkali się w Karczmie "Szymaszkowa".

  Spotkanie było również okazją do złożenia ślubowania przez nowoprzyjętych członków zakopiańskiego "Sokoła".

Życzymy wszystkim druhom wszelkiej pomyślności.


ODKRYWANIE HISTORII KOŚCIELISKA  |     15-12-2012'                   
Kościelisko to miejsce wyjątkowe. Bogate tradycją, położeniem i uzdolnionymi ludźmi. Kościelisko teraz, to dla mieszkańca naszego kraju ekskluzywna miejscowość pod Tatrami, gdzie zachowało się jeszcze coś z atmosfery " ustronia dzikiej natury" zachęcającej do spędzenia wolnych chwil z dala od zgiełku, a nawet do okresowego tam zamieszkania.
Miejscowość oprócz szeregu walorów doczesnych ma też ciekawą historię . I to o niej 15 grudnia , w Domu Ludowym w Kościelisku opowiadał Mieczysław Jasiński  promując swoją książkę "Kościelisko. Zarys rozwoju miejscowości do roku 1918".
Jest to przede wszystkim praca historyczna. Napisana rzetelnie, w oparciu o archiwa prywatne  i państwowe , ozdobiona wieloma unikalnymi fotografiami. W aneksie zamieszczono ciekawe  tabele urzędowe, a nawet Rozporządzenia ostatniej woli ( testamenty) mieszkańców obecnego Kościeliska.
Poza tym, jest to kawałek dobrej literatury faktu , gdzie do czytelnika przemawia dokument przytaczany w oryginalnym brzmieniu.

Autor dziękując wszystkim , którzy  przyczynili się do powstania książki wspomniał śp.Marię Bętkowską , która zachęcała go do zajęcia się historią Kościeliska .
Przypomnijmy, że Maria Bętkowska była naszym bardzo aktywnym członkiem- inicjatorem remontu Mauzoleum Jana Kasprowicza.  

   Książka Mieczysław Jasińskiego sięgając do historycznych "korzeni" osiedla oferuje szerszej społeczności nie tylko rzetelną wiedzę, ale umożliwia jej pełniejszą identyfikację z tym niezwykłym miejscem .Albowiem wiedza - szczególnie historyczna - o miejscu w którym mieszkamy, czy przebywamy tylko chwilowo, turystycznie działa jak magnes. Przywiązujemy się , powracamy. Nabieramy szacunku. Tę cenną publikację można polecić nie tylko rdzennym mieszkańcom "Polan" ale wszystkim wczasowiczom, oraz tym, którzy pobudowali tutaj liczne wille i apartamenty.


12-12-12  ! |                        

  O, służebnico w mym domu -
Służebni jesteśmy oboje,
Wartujem u bram wieczności
Na losy czekając swoje.

(Jan Kasprowicz, "Księga ubogich")

12 grudnia 1860 - urodził się Jan Kasprowicz

12 grudnia 1968 - zmarła Maria Kasprowiczowa


DZIEŃ PATRONA SZKOŁY - JANA KASPROWICZA   |   12-12-2012'                     

  W zaprzyjaźnionej z nami zakopiańskiej Szkole Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza na Harendzie, w związku z rocznicą urodzin Jana Kasprowicza odbył się Dzień Patrona Szkoły. Było ślubowanie uczniów pierwszej klasy, oraz msza za duszę śp. Kasprowiczów, którą odprawił ksiądz Proboszcz Antoni Staszeczka. W uroczystościach - oprócz Prezesa Piotra Kyca wzięli również udział : wiceprezes Jolanta Piasecka z mężem Marianem , Kierownik Biura SPTJK Małgorzata Karpiel, oraz Halina Sierant Ripper wspierająca nas w potrzebie. W szkole wystawiono przedstawienie zorganizowane przez Koło Teatralne. Gratulujemy. Może się nam uda namówić autorkę przedstawienie Annę Gugułę ( nasz członek) do wystawienia tej i poprzedniej sztuki w Muzeum? Dziękujemy rodzicom z Rady Rodziców za piękną wiązankę na groby pp.Kasprowiczów .


156 Wieczór na Harendzie   |   09-12-2012'                     

 Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza, zorganizowało w dniu 9 grudnia kolejny ,156 Wieczór na Harendzie pod tytułem:" "Byłem kiedyś drzewem...". Nieznane oblicze Jana Kasprowicza. Była to w gruncie rzeczy promocja książki Karola Jaworskiego ( członek Zarządu) "Poetycka wyobraźnia dendrologiczna Jana Kasprowicza" (praca magisterska wyróżniona I nagrodą w X edycji Konkursu o nagrodę im. Czesława Zgorzeleckiego w kategorii literaturoznawczej). Spotkanie w który wziął również dr Mirosław Sosnowski prowadziła Beata Denis Jastrzębska. Dziękujemy licznie przybyłym gościom za wytrwałość, albowiem za ciepło nie było...

Niedzielny Wieczór był ostatnia imprezą kulturalną zrealizowaną w tym roku dzięki  wsparciu Gminy Miasta Zakopane.


TEATR WITKACEGO PO REMONCIE - UROCZYSTOŚCI DZIEŃ TRZECI I OSTATNI    |   08-12-2012'                     

  Duża Scena Teatru Witkacego została otwarta. Było wielu znamienitych gości , a wśród nich i sam Minister Kultury Bogdan Zdrojewski. Uroczystości trwały trzy dni.
  W programie otwarcia Dużej Sceny pierwszego dnia znalazł się gościnny występ Krakowskiego Salonu Poezji, sztuka Witkacego "Bezimienne dzieło" oraz koncert aktorów zatytułowany "Coś-Nie-Coś". Drugiego dnia miał miejsce wyjątkowy koncert Doroty Ficoń, Włodzimierza Kiniora Kiniorskiego oraz "Kinior Sky Orchestra" z tekstami Witkacego zatytułowany "Popylone Pinie", posiady z ojcem chrzestnym Teatru Witkacego profesorem Januszem Deglerem, który promował wydany w tym roku ostatni tom "Listów do żony" Stanisława Ignacego Witkiewicza.


  Następnie aktorzy zaprosili publiczność na performance "Tuum Est Najważniejsze wydarzenia miały miejsce w sobotę, kiedy oficjalnie otwarto Dużą Scenę Teatru. Na zmodernizowanej scenie wystawiony został premierowy spektakl Lope de Vegi "Na niby - naprawdę".

  Na uroczystościach byliśmy i my - wierni sympatycy zakopiańskiego teatru. Drugiego dnia z okazji otwarcia dużej sceny podarowaliśmy aktorom i dyrekcji baloniki z fragmentami wierszy. Pomysł Państwa Piaseckich. Trzeciego dnia wręczyliśmy Dyrektorowi Andrzejowi Dziukowi skromny prezent - fotografię. Zapewne zawiśnie gdzieś na ścianach nowego-starego teatru.

Zobacz zdjęcia z "dnia trzeciego".../ zobacz też na www.watra.pl


SWIĘTY MIKOŁAJ NA HARENDZIE   |   08-12-2012'                     

     Tradycja zapraszania dzieci do domu Jana Kasprowicza sięga czasów Marii Kasprowiczowej, która organizowała takie spotkania przy choince.

Tymczasem "choinka" rośnie jeszcze w lesie ,a tu okazało się że wieczorem 6 grudnia Harendę zamierza odwiedzić Święty Mikołaj.

Zaproszono więc na spotkanie dzieci z klasy trzeciej miejscowej szkoły kasprowiczowskiej ( Sp. nr 9) oraz  rówieśników z zakopiańskiej Szkoły nr 1 im. Heleny Marusarzówny.

Święty Mikołaj przybył i  przywiózł ze sobą prezenty, które otrzymali wszyscy , którzy na nie zasługiwali, czyli.wszyscy. Bez wyjątku.

Mikołaj jak nagle przybył, tak też i zniknął. Zostały tylko ślady na śniegu.i wspomnienie na wiele lat.


165 WIECZÓR NA HARENDZIE   |         20-11-2012'               

 Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

zaprasza

na 156 "Wieczór na Harendzie"

Temat: "Byłem kiedyś drzewem...". Nieznane oblicze Jana Kasprowicza.

 

Dyskusja na marginesie książki Karola Jaworskiego "Poetycka wyobraźnia dendrologiczna Jana Kasprowicza"
  Udział wezmą Karol Jaworski i dr Mirosław Sosnowski, prowadzenie: Beata Denis-Jastrzębska

Muzeum Jana Kasprowicza, Zakopane - Harenda 12 a, 9 grudnia 2012 r (niedziela) o godz. 15.30
  Wstęp wolny.

Spotkanie realizowane jest przy finansowym wsparciu Miasta Zakopane, w ramach Otwartego Konkursu Ofert w Dziedzinie Kultury 2012


NASI DARCZYŃCY   |22 - 11-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Włodzimierz Wasilewski - Kruszwica, Samorząd Uczniowski Zespołu Szkół Budowlanych nr 5 Tychy, nauczyciele i uczniowie kl. IVA, IVb, V,VI Szkoły Podstawowej nr 4 w Zakopanem.

Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


ROGALE SWIĘTOMARCIŃSKIE NA HARENDZIE - PO RAZ PIERWSZY   |    20-11-2012,                    
  Za oknem wyjątkowo gęsta mgła. Tak nijak - jak na nasze warunki i kaprysy pogodowe. Na szczęście dotarły do nas , pięknie zapakowane rogale świętomarcińskie z Wielkopolski - rodzinnych stron Kasprowicza. Prezent z Poznania przysłali Państwo Jolanta i Marian Piaseccy .
  Szaro i zimno, ruch w muzeum słabiutki, a tutaj: ciasto półfrancuskie wypełnione nadzieniem z białego maku, z dodatkiem wanilii, mielonych daktyli, rodzynek, skórki pomarańczowej, aromatu migdałowego, owoców kandyzowanych.i od razu pojaśniało w domu Kasprowiczów. Dziękujemy.

PODZIĘKOWANIE DLA PANA PIOTRA TOMCZAKA   |        17-11-2012'                

  Sz. P. Piotr Tomczak
  Poznań 

 


  Szanowny Panie ,
   w imieniu Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza serdecznie dziękuję za bezinteresowne przekazanie do archiwum Muzeum Jana Kasprowicza fotografii z uroczystości powtórnego pochówku Poety w 1933 roku - tym razem na ukochanej Harendzie, gdzie przez 7 lat trwała budowa wyjątkowego grobowca - pomnika ufundowanego przez społeczeństwo.
 Niewątpliwie ta fotografia wzbogaca nasze zbiory archiwalne.
  Łącząc wyrazy szacunku serdecznie zapraszam w odwiedziny do domu Poety.

Z poważaniem - Piotr Kyc


ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI   |  11-11-2012'                      
     Przedstawiciele Zarządu - Piotr Kyc, Beata Denis Jastrzębska, oraz Kierownik Biura Małgorzata Karpiel,  wzięli udział w obchodach 94.Rocznicy Odzyskania Niepodległości. Złożyliśmy kwiaty na Kwaterze Legionowej na Nowym Cmentarzu przy ulicy Nowotarskiej

 

 



11 LISTOPADA -MUZEUM NIECZYNNE   |                        
 Wszystkich, którzy wybierają się w dniu dzisiejszym do muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie informujemy, że z okazji Święta Niepodległości muzeum jest nieczynne.
  Zapraszamy od wtorku, przypominając, że od 1 listopada do 31 marca muzeum czynne jest w godz.10.15 - 15.15 każdego dnia oprócz poniedziałków.

BARBARA WACHOWICZ LAUREATKĄ KRZYŻA OFICERSKIEGO POLONIA RESTITUTA  |                    


  BARBARA WACHOWICZ LAUREATKĄ KRZYŻA OFICERSKIEGO POLONIA RESTITUTA

  Miło nam poinformować że Pani Barbara Wachowicz, która jest Członkiem Naszego Stowarzyszenia i Przyjacielem Harendy otrzymała Krzyż Oficerski Polonia Restituta. Pani Barbara została odznaczona przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego w dniu 30 lipca 2012 roku, w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszwskiego w Warszawie. Cieszymy się. Gratulujemy!

Czytaj wiecej...




1 LISTOPADA  XXI KWESTA NA ODNOWĘ ZABYTKÓW  |                        

  Wzięliśmy udział w XXI Kweście dochód z której przeznaczany jest na odnawianie zabytków zakopiańskich cmentarzy. Jak co roku, poza grobem Marii i Jana Kasprowiczów odwiedziliśmy groby ich najbliższej rodziny.

 


NASI DARCZYŃCY   |31 - 10-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili:Roman Niedziałkowski, Beata i Arkadiusz Błaszczuk, Andrzej Chrzeszczyk - Dąbrowa Górnicza, Koło Gospodyń Wiejskich Złotniki ( gmina Suchy Las), Zbigniew Zaczyński - Londyn, Antykwariat Rara Avis - Kraków, Władysława Karpiel -Kościelisko. Dziękujemy! Jedna z tych osób wykupiła "cegiełkę"ponownie, a druga nawet po raz trzeci!

Zobacz listę darczyńców


ZNICZE NA GROBACH KASPROWICZÓW   |   31-10-2012                     
 Przed nam Święto Wszystkich Świętych. Uczniowie z wychowawcami ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem odwiedzili groby Marii i Jana Kasprowiczów, aby się pomodlić i zapalić znicze. Uczestnicy zajęć Koła Młodego Chrześcijanina i harendziańskiej Scholi pod kierunkiem siostry Bronisławy Wichary przygotowali stroiki na groby. Dziękujemy.

100 LAT ZAKOPIAŃSKIEGO LICEUM   |      31-10-2012                  

  W dniu 27 października I Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem obchodziło 100 Lat działalności. To piękna rocznica i takie też były obchody. Gratulujemy organizatorom wspaniałego programu artystycznego. Wielu członków naszego Stowarzyszenia, to absolwenci tej zasłużonej zakopiańskiej placówki oświatowej.

  Miło nam poinformować, że podczas uroczystej akademii z okazji 100-lecia LO im.O.Balzera w Zakopanem, Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza Piotr Kyc (absolwent LO), jeden z założycieli Stowarzyszenia Absolwentów I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem, pełniący obecnie funkcję wiceprezesa Zarządu Stowarzyszenia został odznaczony odznaką honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej". Odznaczenie wręczyła w imieniu ministra pani Eliza Kujan z Departamentu Szkolnictwa Artystycznego i Edukacji Kulturalnej. Stowarzyszenie Absolwentów I LO im. Oswalda Balzera w Zakopanem, które jest członkiem naszego Stowarzyszenia podjęło szereg cennych inicjatyw z okazji 100-lecia. Gratulujemy!

  Szczególnie cieszy nas fakt wydania publikacji "Piękne 100 lat istnienia. Liceum Ogólnokształcące im. Oswalda Balzera w Zakopanem. !912-2012" , wydanej pod redakcją dr Małgorzaty Wonuczki - Wnuk, która od lat jest naszym członkiem.

Więcej o Stowarzyszeniu Absolwentów na stronie:
www.absolwencilo-zakopane.pl


16.TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE   |   26-10-2012                     

  W tym roku, największe w Polsce targi wydawnicze mają tytuł "Podhale w Salonie Małych Ojczyzn". W ciągu trzech dni, na stoisku zakopiańskim, gdzie obok Urzędu Miasta swoje wydawnictwa prezentuje Muzeum na Harendzie, TPN i Muzeum Tatrzańskie, było wiele atrakcji towarzyszących.
  Nasze Stowarzyszenia zaprezentowało - poza ekspozycją - interesujący ,bogaty program. Zarząd dziękuje Beacie Denis - Jastrzębskiej, Jolancie i Marianowi Piaseckim, oraz Małgorzacie Karpiel , dr Miłosławowi Sosnowskiemu i Karolowi Jaworskiemu za zaangażowanie w organizacje imprezy i świetne pomysły.

  Szczególnie dziękujemy Joannie Staszak z Urzędu Miasta Zakopane za to, że nas na Targi zaprosiła i wsparła tak organizację stoiska Harendy, jak i nasze imprezy towarzyszące.
  Udział w Targach "dodał nam skrzydeł". Powstało parę ciekawych pomysłów na przyszłość i nastąpiło spotkanie z wielkim światem wydawniczym.

Nasz program..


FESTIWAL "INSPIROWANE GÓRAMI" Odsłona II   |    20-10-2012'                    

  W sobotę, w schronisku na Kalatówkach odbył się koncert zorganizowany w ramach festiwalu "Inspirowane Górami". Koncert poświęcony muzyce i literaturze inspirowanej pięknem Alp zagrała Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna ( współpracowała z nami przy wieczorze świętojańskim) pod dyrekcją Agnieszki Kreiner, która całość też prowadziła. Wystąpili również: Paweł Dyjak - akordeon, Rafał Michalski - trombita i Krzysztof Łakomik - recytacja( czytał i wiersz Jana Kasprowicza) W programie: muzyka: L. Mozarta, G. Rossinego, J. Raffa, H. Hubera oraz melodie pasterskie, a także fragmenty utworów T. Manna, H. Heinego, Ch. Ramuza, J. Kasprowicza, K. Przerwy-Tetmajera. Słoneczna, jesienna pogoda zachęcała do górskiej wycieczki, którą tego dnia należało zakończyć na Kaltówkach. Po zarządzie wybraliśmy się i my. Rzecz niewątpliwie niecodzienna. Warto było posłuchać alpejskiej muzyki w sercu Tatr. /PK/


FESTIWAL "INSPIROWANE GÓRAMI" Odsłona I   |    19-10-2012'                    
  W dniach 19 - 21 października w Zakopanem odbywa się I edycja Festiwalu "Inspirowane górami.", którego misją jest pokazanie muzyki, literatury i sztuki inspirowanej górami. Imprezę rozpoczęli zakopiańscy druhowie z Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" od otwarcia wystawy "Będzie Kino w Zakopanem!!! Realizacje architekta Eugeniusza Wesołowskiego." Po otwarciu przygotowanej z dużą starannością ekspozycji druhowie zaprosili obecnych na trzech pokaz filmów: "Czarci Żleb" - reżyseria Tadeusz Kański i Aldo Vergano, rok 1949 "Biały Niedźwiedź" - reżyseria Jerzy Zarzycki, rok 1959 "Ściana Czarownic" - reżyseria Paweł Komorowski, rok 1966. To prawdziwe rarytasy dla kinomana, wprawdzie o bardzo różnej wartości artystycznej, ale bez wątpliwości inspirowane górami. Filmy oglądano siedząc w nowych, wygodnych fotelach, czym zakopiańscy druhowie nie omieszkali się pochwalić. Bo i jest czym. Słynne "Kino Sokół" ( znane przez ostatnich kilkadziesiąt lat pod nazwą "Kino Giewont", zaprojektowane przez Eugeniusza Wesołowskiego nadal służy społeczeństwu i ma się całkiem dobrze. Zapraszamy do "Sokoła". Towarzystwo Gimnastyczne "SOKÓŁ" w Zakopanem jest naszym członkiem. /PK/

NASI DARCZYŃCY   |13 - 10-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: ASP - Uczestnicy Warsztatów rysunkowych HARENDA 2012, Andrzej Chrzeszczyk - Dąbrowa Górnicza, Małgorzata Hrycaj - Szczecin, Rada Rodziców z Gimnazjum nr 2 im. Ks. Józefa Tischnera - Zakopane Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


CZARODZIEJSKA GÓRA NA KALATÓWKACH   |  14-10-2012'                       

Zapraszamy na koncert poświęcony muzyce i literaturze inspirowanej pięknem Alp w ramach festiwalu Inspirowane Górami Oto szczegóły koncertu:

    CZARODZIEJSKA GÓRA
     Hotel górski KALATÓWKI 20.10 2012 godz. 16 WSTĘP WOLNY

    
     Dla osób mniej sprawnych istnieje możliwość transportu z Kuźnic około godziny 15 po uprzednim
    zgłoszeniu i rezerwacji telefonicznej pod nr. 18 20 63644 w dniu koncertu do godz. 12.
    (ilość miejsc ograniczona).

Wykonawcy:
     TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA
     Agnieszka Kreiner - dyrygent i prowadzenie koncertu
     Paweł Dyjak - akordeon, Rafał Michalski - trombita, Krzysztof Łakomik - recytacja
     W programie między innymi: muzyka: L. Mozarta, G. Rossinego, J. Raffa, H. Hubera oraz melodie
     pasterskie, a także fragmenty utworów T. Manna, H. Heinego, Ch. Ramuza, J. Kasprowicza,
     K. Przerwy-Tetmajera

Zobacz plakat /PDF/


OPISANIE ZAKOPANEGO - PIĘKNA I ATRAKCJI JEGO.   |    13-10-2012'                    

  W dniu 12 października w Kawiarnia Teatru im. Witkacego odbyła się promocja książki "Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska" autorstwa Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały -Zielińskiej.
  Tytuł wskazuje, że powrót mody na Zakopane, to tylko kwestia czasu. Skoro zostało odkopane, to jakby narodziło się na nowo. Publikacja, która ma szansę stać się kultowym poradnikiem survivalowym gościa spędzającego średnio tydzień pod Tatrami jest komercyjna, plotką zaprawiona, ale ciekawie napisana, z lekkością i poczuciem humoru. Zdecydowanie za lekko gorsząca, czym "wabiono" potencjalnych czytelników. Wydzierania stroniczek , czy akcji wykupywania nakładu nie będzie.

 Książka o wszystkim, co zakopiańskie, a co "ceper" wiedzieć powinien i czym mógłby się wykazać podczas spotkań towarzyskich organizowanych z okazji braku śniegu w zimie, nadmiaru deszczu latem, albo na odwrót - co się zdarza, czy po prostu z nudów - bez względu na porę roku. Jest to również praktyczny poradnik zakupowo-usługowo-towarzyski, oraz przewodnik i informator turystyczny zaopatrzony w mapkę wskazującą którymi ulicami warto chodzić.

 Tubylec, który i tak wszystko wie najlepiej powinien sięgnąć po tę pozycję, żeby wiedzieć jeszcze lepiej i wiedzę tę wykorzystać w takich samych sytuacjach jak gość przyjezdny i do tego przez pełnych dwanaście miesięcy rocznie. Znajdzie tam - poza repetytorium wiedzy o Małej Ojczyźnie - parę sympatycznych zdań o znajomych, do których będzie miał okazję czynić uzupełnienia, sprostowania, uogólniania, wyjaśniania - słowem komentowania przez długie miesiące.

  Książka "Zakopane odkopane. Lekko gorsząca opowieść góralsko-ceperska" autorstwa Pauliny Młynarskiej i Beaty Sabały -Zielińskiej jest w gruncie rzeczy kapitalną propozycją promocyjną naszego miasta. Po tej lekturze wzrasta apetyt na Zakopane i wszystko co autentycznie góralskie. Można tez nabrać ochoty na górską wycieczkę - w wolnej chwili i w dobrym towarzystwie. Kto wie - może Zakopane znowu stanie się modne?

 W książce jest i Harenda Jana Kasprowicza, a jego nazwisko parokrotnie się pojawia na jej stronach. Dziękujemy Autorkom za sympatyczne i ciepłe wspomnienie tego wyjatkowego miejsca./pk/


MAREK BIEŃCZYK LAUREATEM NIKE 2012   |   07-10-2012'                     
  W dniu 25 maja gościliśmy na Harendzie prof. Marka Bieńczyka, który w towarzystwie Prof. Gabrieli Matuszek i Prof. Wojciecha Kudyby czytał fragmenty swoich esejów. Od wczoraj cieszymy się, że Marek Bieńczyk otrzymał nagrodę Nike 2012 za zbiór esejów "Książka twarzy" . Gratulujemy Laureatowi !
  Członek Zarządu Karol Jaworski, napisał : "Jeszcze raz dziękuję za wspaniałe majowe spotkanie na Harendzie. Serce rośnie. Dwóch wybitnych pisarzy polskich na Harendzie, w domu Jana Kasprowicza, dwóch w tym roku uhonorowanych. Przypomnijmy - Wojciech Kudyba znalazł się w ścisłej finałowej trójce Orfeusza Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego przyznawanej za najwybitniejszy tom poetycki wydawany w roku poprzednim. Dziś laur Marka Bieńczyka. Serdecznie gratuluję!"

ZAPRASZAMY NA TARGI KSIĄŻKI W KRAKOWIE JESTEŚMY NA TARGACH KSIĄŻKI                  '

    27 października - sobota Dzień Jana Kasprowicza - Harenda w Krakowie

    W naszej ofercie znajduje się nie tylko poezja Kasprowicza, ale również opracowania dot. jego twórczości i biografii przygotowane przez utytułowanych badaczy tego przedmiotu, materiały pokonferencyjne zgromadzone w czasie odbywających się w muzeum spotkań. Spuścizna po poecie stała się również inspiracją do powstania niezwykłego albumu fotograficznego Opowieść o Harendzie, wydanego przez Narodowe Centrum Kultury i Fundację Pro Artis. Jego autorką jest łódzka fotograf Beata Jaśniak. Wszystkie pozycje wydane przez SPTJK, są unikalne i dostępne jedynie w siedzibie Stowarzyszenia w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

 

SPOTKANIA W SALI KONFERENCYJNEJ 27.10.12, godz.10-11, sala nr 4
    W POSZUKIWANIU KRZAKU DZIKIEJ RÓŻY - IMPRESJA FILMOWA.
    HARENDA SŁONECZNY DOM MARII JANA KASPROWICZÓW. Gawęda o Harendzie (scenki teatralne,
    pokaz multimedialny)
    BEATA DENIS - JASTRZĘBSKA - dziennikarka, członek Zarządu Głównego SPTJK,
   MAŁGORZATA KARPIEL - kustosz Muzeum Jana Kasprowicza aktorzy: NATALIA JASTRZĘBSKA, JAN
    KARDASIŃSKI

27.10.12, godz.12-13, sala nr 4
    Warsztaty literacko-plastyczne: POSKRAMIAMY BYKI ORTOGRAFICZNE W TATRACH - POD TATRAMI
    - NA HARENDZIE
.
   JOANNA KRZYŻANEK - pisarka książek dla dzieci, autorka opowieści min. o Cecylce Knedelek i gąsce
    Walerce, o Lamelii Szczęśliwej     - szalonej nauczycielce, o Gabrysi i Kajtku.

27.10.12, godz.13-14, sala nr 4
   PARZENICE NA SZCZYTACH Warsztaty literacko-plastyczne ELŻBIETA KRYGOWSKA-BUTLEWSKA -
    ilustratorka książek dla dzieci,
   właścicielka Wydawnictwa MILA z Poznania, pomysłodawczyni serii "Perełki Mili", z których dwie to Białe
    Kruki - International Youth Library

27.10.12, godz.15-16, sala nr 4
   WSZYSTKO CO CHCIELIBYŚCIE WIEDZIEĆ O JANIE KASPROWICZU, A ZAWSZE BALIŚCIE SIĘ ZAPYTAĆ. Prezentacja - panel
   dyskusyjny. KAROL JAWORSKI - literaturoznawca, absolwent filologii polskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w
   2010 roku. Autor wielu prac, artykułów naukowych, szkiców i recenzji. Laureat X Edycji Konkursu o Nagrodę im. Czesława
   Zgorzelskiego za najlepszą filologiczną pracę magisterską napisaną i obronioną w roku 2010 w Polsce.

27.10.12, godz.17-18, sala nr 4
    OPOWIEŚĆ O HARENDZIE. FOTO - IMPRESJE. (multimedialna prezentacja albumu, komentarz poetycki, gawęda) BEATA JAŚNIAK -
   łodzianka, absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Autorka m.in. albumu fotograficznego
   "Opowieść o Harendzie", wydanego z okazji 150 rocznicy urodzin Jana Kasprowicza.

PROGRAM SOBOTNI NA STOISKU.
sobota(27.10.12), STOISKO nr....(godz.11-12)
KOCI ŚWIAT NA HARENDZIE WŚRÓD KOLORÓW I ZAPACHÓW HARENDY
Warsztaty literacko-plastyczne
ELŻBIETA KRYGOWSKA-BUTLEWSKA - ilustratorka książek dla dzieci, właścicielka Wydawnictwa MILA z Poznania, pomysłodawczyni serii "Perełki Mili", z których dwie to Białe Kruki - International Y0uth Library.
sobota(27.10.12, STOISKO nr....(godz.14-15)
TATRZAKI NA BIEGUNACH
Warsztaty literacko-plastyczne
ELŻBIETA KRYGOWSKA-BUTLEWSKA - ilustratorka książek dla dzieci, właścicielka Wydawnictwa MILA z Poznania, pomysłodawczyni serii "Perełki Mili", z których dwie to Białe Kruki - International Y0uth Library.
sobota(27.10.12), STOISKO nr... (godz.16-17)
PARZENICE NA SZCZYTACH
Warsztaty literacko-plastyczne
ELŻBIETA KRYGOWSKA-BUTLEWSKA - ilustratorka książek dla dzieci, właścicielka Wydawnictwa MILA z Poznania, pomysłodawczyni serii "Perełki Mili", z których dwie to Białe Kruki - International Y0uth Library.

Ogłaszamy konkursy dla dzieci:
I KONKURS.
PARZENICE NA SZCZYTACH. Konkurs dla dzieci na najpiękniejszą parzenicę.
Organizator: Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.
Ogłoszenie wyników: 28.10.2012, godz.12:30, stoisko nr...oraz na str www: harenda.com.pl
II KONKURS.
KOCI ŚWIAT NA HARENDZIE WŚRÓD KOLORÓW I ZAPACHÓW HARENDY.
Konkurs dla dzieci na najpiękniejsze koty pełne kolorów i zapachów Harendy.
Organizator: Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.
Ogłoszenie wyników: 28.10.2012, godz.12:30, stoisko nr...oraz na str www: harenda.com.pl


MUZYKA NA SZCZYTACH - REMINISCENCJE   | 02-10-2012'                       

  Tomasz Sztencel

"A TO POTRAFI ZAOWOCOWAĆ"


  W Zakopanem wiatr halny oczyszcza powietrze, ale też bałagani połamanymi konarami, potłuczonymi doniczkami. No i w głowie robi zamieszanie, które w moim przypadku skłoniło mnie do przekazania paru myśli po tegorocznej "Muzyce na Szczytach".
  Przed chwilą zadzwonił znany dziennikarz TVP, aby sprawdzić przed emisją reportażu nazwisko jednego z muzyków , a ja natychmiast włączyłem komputer, denerwując się, że tak długo układa swoje elektroniczne szare komórki ( pewnie kilkanaście sekund) i jak już otworzyłem odpowiedni plik, zobaczyłem leżącą na biurku książkę programową. Byłoby szybciej. Znak czasów.

Czytaj więcej...


NASI DARCZYŃCY   |30 - 09-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Dariusz Sidor - Łódź, Monika Sidor - Łódź, Joanna Grzywaczewska , Krzysztof Grzywaczewski, Janina Wodniak, Alicja Ryś - Grubiak, Teresa Larysz, Wacław Ożarowski, Norbert Pyka, Romualda Marczyńska - Siemianowice, Andrzej Smorągiewicz, Halina i Włodzimierz Rakowieccy - Łódź, Monika Cibor - Makowiec, Bogdan Wilczyński - Adelaida, Genowefa Rożynek - Międzychód, Józefa Obrochta "Bartuś" - Zakopane. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


TABLICA KU PAMIĘCI JERZEGO TAWŁOWICZA   |   24.09.2012'                     

  W niedzielę 23 września, w Sanktuarium Maryjnym na Wiktorówkach - Matki Bożej Jaworzyńskiej, została odprawiona msza św. w intencji Jerzego Tawłowicza, przewodnika, poety, pieśniarza, który odwiedzał i Harendę wspierając nasze spotkania muzyką, słowem, gawędą. Po mszy członkowie rodziny, przyjaciele oraz znajomi wzięli udział w odsłonięciu tablicy pamiątkowej poświęconej Jerzemu Tawłowiczowi. Tablicę wykonał zakopiański artysta Krzysztof Michno. Słowo o poecie i przewodniku wygłosił Apoloniusz Rajwa.


FESTIWAL "MUZYKA NA SZCZYTACH " - ZAKOŃCZONY| 23-09-12'                   
  W sobotę 21 września, w zakopiańskim kościele Św. Krzyża odbył się koncert finałowy IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka na szczytach " Zakopane 2012. Przed licznie zgromadzoną publicznością wystąpiła Sharon Kam - klarnet, oraz Jerusalem Quartet.
  Wybitni artyści z maestrią wykonali utwory I.Strawińskiwgo (Trzy utwory na klarnet solo), L.v.Bethovena ( Kwartet smyczkowy op.18 nr 6), K.Pendereckiegi ( Prelude na klarnet solo) i J.Bramsa ( Kwintet klarnetowy h-moll op. 115). Dziękujemy organizatorom!

NASI DARCZYŃCY   |21 - 09-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Lidia, Michał, Mateusz, Amelia, Jan Kaczorowscy - Poznań, Andrzej Jaworski - Blizne Jasieńskiego, Małgorzata Karpiel - Kościelisko, Małgorzata Wiesiołowska - Dolata - Poznań, Janusz Klentak - Białystok, Andrzej Gliszewski, Axel Popczyk - Kaarst (Niemcy), Wiesława i Henryk Machnikowscy - Puławy, Barbara Szczypińska- Czupryńska, Krystyna Filipowicz i Zdzisław Szupluk - Łódź, Bogumiła Stola i Andrzej Grzegorczyk - Warszawa, Danuta i Jerzy Pamrów - Warszawa, Ewa i Stanisław Piwnik - Warszawa, Helena Diug - Bytów, Jan Olchówka- Gizycko, Grzegorz Łypaczewski, Bogna Solak, Ryszard Duda, Mirosława Etmańska i Dariusz Wiese, Wacław Przybyszewski, Jacek Wójcicki, Beata Rybotycka Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


GOŚCIE NA WERANDZIE   | 20-09-2012'                      

  Odwiedzili nas goście, gwiazdy krakowskiej "Piwnicy pod Baranami" - aktor i piosenkarz Jacek Wójcicki, oraz Beata Rybotycka. Byli w towarzystwie swoich wspaniałych przyjaciół.

Wizyta byl przy okazji odbywającego się pod Giewontem Festiwalu Muzyki Kameralnej " Muzyka na szczytach" Zakopane 2012. Dziękujemy! Zapraszamy.


FESTIWAL MUZYKA NA SZCZYTACH - TRWA!   |  19-09-2012'                      

  Nasi goście: Henrietta Fudakowska, Marek Żebrowski i Lars Hoefs.

  Artyści odwiedzili nas przy okazji odbywającego się pod Giewontem Festiwalu Muzyki Kameralnej " Muzyka na szczytach" Zakopane 2012. Zapraszamy. Zapraszamy ponownie.


COOL TURALNY CZŁOWIEK - ZACZYNAMY   |  13-09-2012'                       
 Natalka i Martynka ze Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza rozpoczęły akcję "Cool turalny człowiek" ,w Muzeum Jana Kasprowicza. Zapraszamy!
  Poza tym - kończy się lato i coraz częściej można spotkać naszego kota Saszę w muzeum.

STARTUJE "MUZYKA NA SZCZYTACH" |  05-09-2012'                       

  W dniach 15 - 22 września w Zakopanem odbędzie się IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej "Muzyka na Szczytach". Zyczymy organizatorom udanej imprezy.Dziękujemy za zaproszenie. Bęęzsiemy.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych. PROGRAM na www.watra.pl


OSTATNI WAKACYJNI GOŚCIE NA HARENDZIE   |   02-09-2012'                     
  To już ostatni wakacyjni goście na werandzie.
  Przyjechali z Poznania, Warszawy, Łodzi i Krakowa.
  Cisza, nasturcje przekwitają, szemrze potok.
  Przedostatnie pszczoły się uwijają wokół gasnących kwiatów.
  Nasi goście odjeżdżają zamyśleni gdzieś w Polskę.
  Czekamy ze smutkiem na jesień.  

155 WIECZÓR NA HARENDZIE   | 01-09-2012"                      

  Kolejny 155 Wieczór na Harendzie za nami . Było to spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem poetą, eseistą, nauczycielem, dziennikarzem, redaktorem i muzealnikiem.
  Pan Wojciech od wielu lat mieszka w Praniu koło Rucianego -Nidy, gdzie opiekuje się Muzeum im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Tradycyjnie Wieczór otworzył Stowarzyszenia Piotr Kyc, a całość prowadził Karol Jaworski.

 

 Spotkanie zdominowały wiersze Wojciecha Kassa z tomiki "41". Autor nie tylko czytał swoje utwory, ale niektóre dodatkowo opatrywał ciekawym komentarzem. W rozmowie, jaka się wywiązała podczas spotkania poeta starał się ukazać obecnym cały trud tworzenia, oraz radość i spełnienie, jaką daje praca ze słowem.
  Wiersze Wojciecha Kassa skłaniają do refleksji nad chwilami w naszym życiu. Natomiast osobisty kontakt z poetą, styl jego narracji i wypowiedzi świadczą o tym, że poezja którą tworzy jest autentyczna, wiarogodna, przekonująca i niepowtarzalna.
  Być może dlatego niektóre jego wiersze "oddychają" w przestrzeni społecznej, są czytane i dają czytelnikowi wzruszenie, głębsze zrozumienie świata, autorefleksję, prawdę.
  Dziękuję w imieniu Zarządu naszym paniom Kustosz Małgorzacie Karpiel i Beacie Denis Jastrzębskiej za przygotowanie Wieczoru./pk/

"Wieczór " został dofinansowany przez Gminę Miasta Zakopanego w wyniku Otwartego Konkursu Ofert w Dziedzinie Kultury

Zobacz też na www.watra.pl


NASI DARCZYŃCY   |01 - 09-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Wojciech Kass – Pranie. Jagienka Kass – Pranie, Irena i Jacek Bodziachowscy – Warszawa. Barbara i Andrzej Mertowie – Opole, Tomasz Gałąb - Bielsko Biała, Adrian Kiełczewski. Danuta Kubicka – Nowa Sól. Marzena Karczewska – Nowa Sół, Jermi Olejnik, Wojciech i Nadia Piotrowscy – Warszawa, Krystyna Żaglińska – Stuszów, Jan i Michał Kowalscy - Bielsko Biała, Anna i Artur Sobiechowiec- Świebiodzice, Tadeusz i Zofia Truchanowicz – Warszawa, Zofia Grzegorzewska - Łódź. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


ZAPRASZAMY NA 155 WIECZÓR NA HARENDZIE  |   sierpień 2012          '

  Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zaprasza w dniu 31 sierpnia 2012 roku  o godz. 19.00  na "155 Wieczór na Harendzie".


Zapraszamy na   spotkanie autorskie z Wojciechem Kassem. "41" i inne wiersze.
Prowadzenie Karol Jaworski.


Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie.

Wstęp wolny.
Impreza dofinansowana przez  Gminę Miasta Zakopane w wyniku Otwartego Konkursu Ofert
w Dziedzinie Kultury

 

 

 

  Wojciech Kass, poeta, eseista. Autor tomów poetyckich: Do światła (1999), Jeleń Thorwaldsena (2000); Prószenie i pranie (2002), 10 Gedichte aus Masurenland (2003), Przypływ cieni (2004), Gwiazda Głóg (2005), Wiry i sny (2008) i 41 (2010).
 Laureat licznych nagród literackich (m.in. nagrody Nowej Okolicy Poetów za walory intelektualne i artystyczne poezji), tłumaczony na język niemiecki, angielski, włoski, litewski, czeski, serbski, słoweński, bułgarski.
 Członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiego PEN Clubu.
 Od 10 lat opiekuje się Muzeum K.I. Gałczyńskiego w Praniu.


ODESZŁA OD NAS MIROSłAWA BARTCZAK   |                         
   Z żalem i w smutku zawiadamiamy, że 17 sierpnia 2012 r. zmarła nasza Koleżanka
ś. p. Mirosława Bartczak

członek Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza

Oddział Łódzki SPTJK ze smutkiem zawiadamia, że 17 sierpnia, po długiej chorobie, w wieku 67 lat, zmarła nasza Koleżanka

ŚP. Mirosława Bartczak


Zaledwie o rok przeżyła swego małżonka, śp. Włodzimierza, prezesa naszego Oddziału i członka Zarządu Głównego. Członkinią stowarzyszenia była od maja 1986 r. Nigdy nie była członkiem władz, ale to dzięki jej oddaniu, pomocy i nieustannemu wsparciu mógł Włodek do ostatnich swych chwil pełnić społeczne obowiązki, mimo choroby i okrutnego kalectwa. Sama, choć zmagała się z różnymi dolegliwościami, nigdy się na nic nie skarżyła, wszystkie siły poświęcając Włodkowi. Podziwialiśmy Ją za ten hart ducha i z tym większym szacunkiem będziemy ją wspominali. Cześć jej pamięci!


Zarząd oraz koleżanki i koledzy
z Oddziału Łódzkiego SPTJK

Pogrzeb odbył się w dniu 27 sierpnia o godz. 12.00 na cmentarzu na Mani w Łodzi.


GOŚCIE NA WERANDZIE   |        sierpień 2012                 

W sierpniu - który jeszcze trwa - gościliśmy na Harendzie wielu ciekawych gości. Tylko niektórych "złowił" obiektyw naszej pani kustosz.Na zdjęciach pd lewej: prof. Andrzej Tomczak - wnuk Kazimierza Twardowskiego, Barbara i Jan Leończukowie z Książnicy, dr Andrzej Pawłowski, Halina Sierant - Ripper, dr hab. Anna Brożek i prof.Jacek Jadacki, prof. Andrzej Tomczak z Torunia, pp Karolowie Bula z Tow. im. Karola Szymanowskiego, Marian i Jolanta Piaseccy.


WAKACJE - SERDECZNIE ZAPRASZAMY!   |                         

JETEŚMY na szlaku architektury drewnianej.
Planując wakacyjny pobyt w Zakopanem
pomyśl o Harendzie!

   Można tutaj nie tylko zwiedzić Muzeum Kasprowicza, czy usiąść pod Mauzoleum Poety. Obok znajduje się drewniany kościółek z XVII wieku. W odległości ok 300 metrów jest wyciąg krzesełkowy, który w okresie wakacji wywozi również rowery. Kiedy wyjedziesz na Pasmo Gubałowskie możesz zrobić sobie kapitalny spacer na Gubałówkę, albo do Suchego. Widoki niezapomniane!
    Na Harendzie i w okolicy są liczne pensjonaty, gdzie można zjeść obiad.
W odległości od 5 do 10 minut drogi od Muzeum Jana Kasprowicza są trzy restauracje regionalne.

HARENDA ZAPRASZA!


  |                         
 

INFORMUJEMY

Rozpoczęliśmy ponowniezbiórkę publiczną na renowację Mauzoleum Jana Kasprowicza na Harendzie.

  Zezwolenie Ministra Spraw Wewnętrznych nr 17/2012, z dnia 23.01. 2012r
  "Cegiełki "są do nabycia w Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, 34-500 Zakopane, Harenda 12a . WIĘCEJ INFORMACJI...



NASI DARCZYŃCY   |07 - 08-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Janina i Karol Bula - Katowice, Dariusz Krasowski - Warszawa, Jerzy Mrożkiewicz - Zakopane, Włodzimierz Byczkowski - Gdańsk, Anita, Grażyna i Marian Pająk - Kielce, Danuta, Dionizy i Marysia Zgadczajowie, Agnieszka Nieścior - Wrocław, Pelagia Wójcik i Adam Żebrowski - Kutno. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |11 - 07-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Krystyna Maćkowiak - Poznań, Wiesława Hoffman - Poznań, Dorota i Mariusz Andrzejewscy z córka Niną - Biała Podlaska, Ola Trębacz - Kraków, Nadia i Hubert Marciniak - Łódź, Rafał Goździk (absolwent LO. im. Jana Kasprowicza) - Kutno. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |11 - 07-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Krzysztof Kowalik - Warszawa, Urszula Gros, Anna i Łukasz Wicińscy - Młoda Para z Lublina, Anna Chamratowicz - Szczecin, Juliusz Neczaj - Hruzewicz - Lublin, Anita Wojtasik - Stockholm Sverige, Teresa Skoczyńska - Kraków. Dziękujemy Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


NASI DARCZYŃCY   |04 - 07-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Bogusława Jodłowska - Kraków, Stanisław Klocek - Kraków Jan Płonka - Kraków, Irena i Ryszard Jeremek - Wrocław, Natalia Tereshczenko - Białoruś, Anastazja Janik i Wojciech Dobrowolski, Agnieszka Dopierała - Tryszczyn, Barbara Drzewiecka -Bydgoszcz, Halina Jędrzejowska - Tyczkowska - Kraków, Szkoła Podstawowa im. Jana Kasprowicza w Kukowie, Grupa Literacka Uniwersytetu III wieku - Lublin, Bożena Kaczor - Włoszczowa, Danuta Kotlińska - Kościelisko, Barbara Przepiórska - Ostrołęka, Zespół Szkół Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Bohaterów Warszawy - Bukowina Tatrzańska kl. II a i II b, z wychowawczyniami Hanną Krzyżanowską i Lucyną Łętowską Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


FINAŁ NAGRODY ORFEUSZA ...JEST I PRZYJACIEL HARENDY   |        04-06-2012'                

 10 czerwca jury I edycji Nagrody im. K.I. Gałczyńskiego ORFEUSZ za najlepszy tom poetycki roku, w składzie: Jan Stolarczyk (przewodniczący), Tomasz Burek, Krzysztof Kuczkowski, Ewa Lipska i Feliks Netz , spośród dwudziestu nominowanych wcześniej do nagrody książek, wyłoniło finałową piątkę (kolejność alfabetyczna):

  • Przemysław Dakowicz, Place zabaw ostatecznych, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2011
  • Krzysztof Karasek, Wiatrołomy, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu, Sopot 2011
  • Wojciech Kudyba, Ojciec się zmienia, Towarzystwo Przyjaciół Sopotu , Sopot 2011
  • Jacek Łukasiewicz, Stojąca na ruinie, Biuro Literackie, Wrocław 2011
  • Janusz Styczeń, Furia instynktu, Biuro Literackie, Wrocław 2

Cieszymy się z nominacji Wojciecha Kudyby, który ostatnimi czasami  gościł dwa razy  na Harendzie podczas  "Wieczorów". Trzymamy kciuki

Więcej o Nagrodzie Orfeisza na stronie : www.orfeusz-nagroda.pl/ 

ZAKOŃCZENIE ROKU W SZKOLE KASPROWICZOWSKIEJ   |              29-06-2012'          

  Co tu pisać..wakacje w szkole kasprowiczowskiej . To był kolejny rok współpracy.

 

 

 


POŻEGNANIE Ks KAZIMIERZA PODSIADŁO   |                        
  W niedzielę pożegnaliśmy uroczyście ks. Kazimierza Posiadło, który zakończył posługę kapłańską i odchodzi na emeryturę.
 Ksiądz Kazimierz był proboszczem Parafii pw. Świętego Jana Apostola i Ewangelisty na Harendzie przez 27 lat. Przez wiele lat odprawiał w dniu 12 grudnia mszę za śp. Jana i Marię Kasprowiczów. Na tę okoliczność przygotowywał starannie interesujące kazania. Mogliśmy zawsze liczyć na przychylność księdza podczas przeprowadzania zbiórki publicznej na remont Mauzoleum Kasprowicza i organizacji różnych wydarzeń.
  Życzymy Księdzu wielu spokojnych lat na emeryturze, ale też liczymy na dalszą życzliwą współpracę i wsparcie. W niedzielę 24 czerwca Ksiądz Kazimierz po raz ostatni odprawił nabożeństwo jako proboszcz, co chyba wcale nie znaczy, że nie spotykamy się jeszcze przy niejednej okazji w pięknym, drewnianym kościółku. Ostatecznie nadal będzie naszym dobrym sąsiadem.
  Podczas ostatniej mszy świętej podziękowania dla ks. Kazimierza złożyli w imieniu naszego Stowarzyszenia Prezes Piotr Kyc , Wiceprezes - Jolanta Maćkowiak - Piasecka, Skarbnik - Ewa Gajewska i Kierownik Biura Stowarzyszenia Małgorzata Karpiel. Bóg Zapłać.


WIECZÓR SWIĘTOJAŃSKI NA HARENDZIE   |   23-06-2012'                     

 Noc świętojańska na Harendzie W ogrodach Muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie w noc świętego Jana rozbrzmiewała muzyka i poezja. Nie zapomniano również o dawnym zwyczaju puszczania wianków.

 Według ludowych wierzeń noc świętego Jana była porą cudów. Zioła zbierane w tę jedną z najkrótszych nocy w roku miały szczególną moc. Dziewczęta puszczały wianki na wodę. Jeżeli wianek płynął bez przeszkód albo wyłowił go ukochany, oznaczało to szybki ślub. Śmiałkowie o czystym sercu ruszali na poszukiwanie magicznego kwiatu paproci, który miał przynieść bogactwo, dar przewidywania przyszłości, stawania się niewidzialnym i umiejętność leczenia ludzi i zwierząt. W Tatrach łatwo było odnaleźć w tę noc skarb ukryty przez zbójników. Kotliki z pieniędzmi i klejnotami otaczała jasna, z daleka widoczna poświata.
 23 czerwca w ogrodach Muzeum Jana Kasprowicza muzyka i poezja tworzyły niezwykły nastrój tej sobótkowej nocy. Odbył się tu koncert Orkiestry Klimatycznej pod batutą Agnieszki Kreiner. W czasie koncertu można było wysłuchać wierszy Kasprowicza z różnych okresów jego twórczości, do których muzykę napisali Jerzy Młodziejowski i Karol Liszniewski, Hymny, do których muzykę napisał Karol Szymanowski, wykonał Piotr Kumon. - Wiersze z ostatniego, harendziańskiego okresu życia poety spróbowaliśmy zaaranżować na kapelę góralską i zostały one zaśpiewane przez Jana Karpiela Bułeckę, Kasię Pawlikowską i Katarzynę Lasak , którzy tej nocy tworzyli Tatrzańską Kapelę Klimatyczną - wyjaśniła Agnieszka Kreiner, dyrygent orkiestry. Podkreśliła również, że impreza była możliwa dzięki finansowemu wsparciu gminy miasto Zakopane. - To niezwykłe, że przy tej okazji zabrzmiała wreszcie na Harendzie muzyka Młodziejowskiego. Kompozytora, ale i geografa, publicysty, miłośnika i znawcy Tatr. On sam zawsze o tym marzył - dodała, nie kryjąc wzruszenia, wiceprezes SPTJK Jolanta Piasecka, która osobiście znała kompozytora.
  Organizatorzy nie zapomnieli o wskrzeszeniu dawnych obyczajów. Na nadspodziewanie licznie przybyłych słuchaczy czekały tradycyjne wianki. Uplecione z polnych kwiatów ze świeczką, której delikatny płomień oświetlał fragmenty wierszy. Rozmarzony pochód pań w różnym wieku w stronę Zakopianki poprowadziła zielona nimfa - Adrianna Jerzmanowska, aktorka Teatru Witkacego, która również recytowała wiersze Kasprowicza. Płomienie świec jeszcze przez jakiś czas migotały w rwącym nurcie górskiej rzeki. Prawdopodobnie po raz pierwszy w Zakopanem udało się w tak niezwykły sposób świętować przyjście lata. Być może Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza zechce wpisać sobótki w kalendarz swoich imprez, tym samym wzbogacając kulturalną ofertę Zakopanego, skierowaną zarówno do mieszkańców, jak i turystów odwiedzających miasto.

  Beata Denis - Jastrzębska - artykuł zamieszczony w Tygodniku Podhalańskim

 

 Zarząd Stowarzyszenia dziękuje za pomoc w organizacji "Wieczoru Świętojańskiego" wszystkim, którzy nam pomogli. Przede wszystkim Szymonowi Styrczuli - Maśniakowi - właścicielowi Karczmy Polany w Kościelisku, Henriettcie i Piotrowi Fudakowskim, Firmie nagłośnieniowej Marka Wacławskiego, społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Jana Kasprowicza na Harendzie, studentom Wydziału Konserwacji krakowskiej ASP przebywającym na plenerze w Zakopanem, Natalii i Magdalenie Jastrzębskim, Annie Bistroń, Czesiowi Gutt i Szymonowi, Pawłowi i Elżbiecie Kycom, Annie Zadziorko, oraz Małgorzacie Karpiel i Beacie Denis Jastrzębskiej.
 Dziękujemy również Ani Karpiel Sembereckiej z serewisu internetowego WATRA i Bożenie Gąsienicy z Dziennika Polskiego. /PK/

ZOBACZ - artykuł i zdjęcia Anna Karpiel - Sembereckiej na   www.watra.pl  

ZOBACZ - artykuł Beaty Denis - Jastrzębskiej w Tygodniku Podhalańskim

ZOBACZ Wiadomości lokalne TV TP: Wydanie 26/2012



DAR PANA PIOTRA MOLENDY I JEGO RODZINY   |  17 - 06-2012                      
 Informujemy, że Pan Piotr Molenda z Warszawy przekazał w darze do archiwum Muzeum Jana Kasprowicza ciekawy dokument z roku 1938. Jest to weksel z podpisem Marii Kasprowiczowej. weksel (patrz załączniki). Jest to DAR od niego i jego rodziny: żony i córeczki, tj.: Rozalii, Kingi i Piotra Molendów z Warszawy. Serdecznie dziękujemy.
 Na jaką okoliczność wystawiono ten weksel? Może się coś nam uda ustalić.

NASI DARCZYŃCY   |15 - 06-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Elżbieta Witkiewicz - Schiele - Warszawa, Barbara i Marek Świętek - Pruszków, Mikołaj Wawrzyniak, Wiktor Kucza, Wiesław i Teresa Czyż -Kraków, Jolanta Żółty - Zakopane, Dorota Drewniacka - Zakopane, Zofia Kiełpińska - Zakopane, Alina Rachwał - Zakopane, Teresa Wilkus - Zakopane, Jolanta Iwanicka - Zakopane, Piotr Kopeć - Witów, Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


ZAPRASZAMY NA WIECZÓR ŚWIĘTOJANSKI |   14-06-2012          '

TATRZAŃSKA ORKIESTRA KLIMATYCZNA
 STOWARZYSZENIE PRZYJACIÓŁ TWÓRCZOŚCI JANA KASPROWICZA

serdecznie zapraszają na koncert

Wieczór  Świętojański na Harendzie

23 czerwca 2012 godz. 20
Zakopane, ogrody Muzeum Jana Kasprowicza Harenda 12a
W razie niepogody zabytkowy  kościółek drewniany na Harendzie, godz. 20.15.

Wykonawcy:
Tatrzańska Orkiestra Klimatyczna
Piotr Kumon - śpiew
Agnieszka Kreiner - dyrygent

Tatrzańska Kapela Klimatyczna
Jan Karpiel-Bułecka - śpiew, instrumenty ludowe
Adrianna Jerzmanowska - słowo

W programie:
Poezja Jana Kasprowicza
Pieśni i piosenki do słów Jana Kasprowicza
Muzyka Karola Szymanowskiego, Edwarda Griega
Nuty góralskie
Puszczanie wianków z wierszami Poety na potok Zakopianka

Wstęp wolny.
Koncert dofinansowany przez  Gminę Miasta Zakopane w wyniku Otwartego Konkursu Ofert w Dziedzinie Kultury

ZOBACZ AFISZ


UWAGA KONKURS POETYCKI - ZMIANA TERMINÓW   | 03-06-2012                       

W Regulaminie ogólnopolskiego konkursu poetyckiego "Powiedz mi. Powiedź drogą tej, co dnia nie zaspała. Śladami Marii Kasprowiczowej"

Nastąpiły następujące zmiany w terminarzu:  

  1. Konkurs trwa od 30 kwietnia 2012 r. do 31 lipca 2012r.
  2. Wiersze nadesłane po terminie nie będą brane pod uwagę w konkursie.
  3. Organizator powołuje Jury konkursu w celu wyłonienia najlepszych wierszy. Jury decyduje o:
    - zakwalifikowaniu prac do konkursu,
    - umieszczeniu tekstów w pokonkursowym wydawnictwie,
    - przyznaniu nagród i wyróżnień.
  4. Ocena prac przez Jury nastąpi w terminie do 26 sierpnia 2012 r.
  5. Decyzja Jury jest ostateczna i nie podlega weryfikacji.
  6. Wyniki konkursu zostaną podane do 31 sierpnia na stronie internetowej Stowarzyszenia Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza oraz na stronach www.poecipolscy.pl  i www.zynger.pl.

Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 5 września w Domu Literatury (środa) o godz. 17.00, ul. Krakowskie Przedmieście 87/89 w Warszawie.

Zobacz więcej


VII RAJD SZLAKIEM JANA KASPROWICZA   |  06-06-2012                      

  Dzisiaj odbył się VII Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza organizowany przez Szkołę Podstawową nr 9 im. Jana Kasprowicza, przy współpracy z naszym Stowarzyszeniem i Gminą Poronin.
  Uczestnicy zjawili się w komplecie. Trasę pokonali, poznali nowe, ciekawe miejsca i - jak co roku - wykazali się wiedzą dotyczącą Jana Kasprowicza, historii Zakopanego, patronów szkół i Tatr. Trasa Rajdu wiodła w tym roku z Poronina pod dom Mardułów - Gałów i z powrotem ulicą Kasprowicza do Suchego, gdzie nastąpiło wspinanie się na Pasmo Gubałowskie, aż do Furmanowej. Powrót przez Zwijacze i Króle na Harendę.

  W tegorocznej imprezie wzięły udział drużyny z siedmiu szkół. Konkursy wiedzy przeprowadzono w Gminnej Bibliotece Publicznej w Poroninie im. Jana Kasprowicza, na Furmanowej i w naszym Muzeum na Harendzie. Zakończenie miało miejsce w szkole kasprowiczowskiej, gdzie prezes Piotr Kyc ogłosił wyniki i nastąpiło wręczenie nagród. Nagrody wręczał zastępca wójta Poronin Andrzej Buńda, oraz Małgorzata Karpiel, Kierownik naszego biura.

Wyniki:
  Szkoły Podstawowe:
  I miejsce - SP nr 9 im. Jana Kasprowicza w Zakopanem - mgr Bronisława Wichary
  II Miejsce - SP nr 4 im. Marszałka J.Piłsudskiego w Zakopanem - mgr Katarzyna Kubicka
  III miejsce - SP w Zespole Szkól im. Legionów Polskich w Poroninie - Maria Śliwińska
  IV miejsce - SP w Nowem Bystrem im. Bronisława Czecha - mgr Elżbieta Leśniak
  V miejsce - SP nr 2 im. Bronisława Czecha w Zakopanem - mgr Aleksandra Nikitin
  VI miejsce - SP w Zębie im. Heleny Marusarzówny - mgr Janusz Bobak
  Szkoły gimnazjalne:
  I miejsce - Prywatne Gimnazjum "Betlejem" w Zakopanem - mgr Janina Kasprzycka
  II miejsce - Gimnazjum w Nowem Bystrem - mgr Paweł Garbacz


  Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólną wycieczkę. Gratulujemy zwycięzcom. Rajd Szlakiem Jana Kasprowicza, jest jedną z imprez towarzyszących Dniom Zakopanego. Dziękujemy pani Ewie Stoch, Katarzynie Szwajnos - Różak, Małgorzacie Karpiel, Beacie Denis Jastrzębskiej i Bożenie Furtak za pomoc przy organizacji imprezy.


NASI DARCZYŃCY   |05 - 06-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Barbara Stankiewicz - Wrocław, Marek Skonieczny - Wrocław, Szkoła Podstawowa nr 83 im. Jana Kasprowicza we Wrocławiu, uczniowie kl. Via i VB (2012), Tomasz Bednarczyk - Wrocław, Patryk Pawłowski - Wrocław, Zespół Szkół nr 4 w Jaśle, uczniowie klas: kl.I M (2012-2014), kl. II O (2010-2013), I G (20111-2014), Bogumiła i Włodzimierz Godlewscy - Wrocław, Barbara i Józef Kiedrowscy - Lipnica, Małgorzata Zakrzewska - Warszawa, Jadwiga Krynińska - Łódź, Iwona Papiewska - Łódź. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


154 WIECZÓR NA HARENDZIE   |       25-05-2012'                 

  Jeszcze nie ucichły echa 153 Wieczoru, a na Harendzie mieliśmy kolejny, bardziej kameralny,  ale niezwykle  ciekawy.
Wspólnie ze Studium Literacko-Artystycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego zorganizowaliśmy spotkanie pod tytułem: "Wykładowcy Studium Literacko-Artystycznego UJ na Harendzie"
Gośćmi Muzeum Jana Kasprowicza byli: Prof. Marek Bieńczyk, Prof. Wojciech Kudyba i Prof. Gabriela Matuszek,  która -  po przywitaniu gości przez prezesa Piotra Kyca -  całość prowadziła.
Spotkanie odbyło się  25 maja.  Sala pełna. Dyskusja,  polemiki, a przede wszystkim monologi  świetnych gości i fragmenty czytanych przez nich dzieł  -  znakomite. 
Zapisaliśmy i pewnie najciekawszymi fragmentami się kiedyś podzielimy.


NASI DARCZYŃCY   |   24 - 05-2012'                       
  "Cegiełkę Dobroczyńcy" na prace remontowe przy Mauzoleum Jana i Marii Kasprowiczów wykupili: Wojciech Tschurl - Inowrocław, Anna Nięwadzisz - Anglia, Uczniowie Publicznego Gimnazjum im. Ziemi Dwikoskiej w Dwikozach z opiekunką Joanną Lipczyńską, Zofia i Konrad Goździkowie - Toronto. Dziękujemy!

Zobacz listę darczyńców


NIEDŁUGO NA HARENDZIE CZAS i CZAR NASTURCJI |    24 - 05-2012'                     

  To dzięki tej firmie mamy w tym roku nową odmianę nasturcji, jakie będą zdobić werandę domu Jana Kasprowicza.

Nasiona otrzymaliśmy w prezencie od pana Wiesława Legutko - właściciela Przedsiębiorstwa Hodowlano - Nasiennego z Jutrosina. Dziękujemy serdecznie!

Polecamy firmę pana Wiesława www.legutko.com.pl

 
Młodzież z 2 Gimnazjum im. Księdza prof. Józefa Tischnera w Zakopanem pomagała nam w przygotowaniu skrzynek na nasturcje (około 30szt.) które zdobić będą tradycyjnie werandę domu Jana Kasprowicza.
  Dziękujemy uczniom i ich opiekunkom: Małgorzacie Szpot i Janinie Kardasińskiej.





 

2004-2011 C Wszelkie prawa zastrzeżone
Copyright Stowarzyszenie Przyjaciół Twórczości Jana Kasprowicza .Wykonanie: Piotr Kyc 2008  |  
kontakt
SPTJK
 archiwum: 0| 1 | 2 |3 | 4 | 5 |6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13| 14 | 15 | 16 | 17 | * | * | * | * | * | * |

Urząd Miasta Zakopane Urząd Miasta Zakopane Jesteśmy na szlaku... Barbara Wachowicz i  Wiesława Sowadska ( Piotrowska) oglądają film "Harenda" z 1965 roku autorstwa Barbary Wachowicz Rozpoczęły się prace konserwatorskie przy Mauzoleum Jana Kasprowicza Od lewej stoją: Prezes TG Gmina Poronin Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu Zobacz zdjęcia z 12-12-2010 roku - 150 urodziny Jana Kasprowicza Aktualne wiadomości z Zakopanego i Podhala Tatrzańska Agencja Rozwoju i Promocji Wiadomości z małoplski i Podhala Zakopane- roczny kalendarz imprez prof. Andrzej Tomczak - wnuk Kazimierza Twardowskiego Barbara i Jan Leończukowie z Książnicy Podlaskiej, dr Andrzej Pawłowski, Halina Sierant - Ripper dr hab. Anna Brożek i prof.Jacek Jadacki prof. Andrzej Tomczak z Torunia pp Karolowie Buła z Tow. im. Karola Szymanowskiego, Marian i Jolanta Piaseccy, 153 Wieczór na Harendzie Natalka i Martynka rozpoczęły akcję "Cool turalny człowiek" na To już  ostatni goście na werandzie podczas wakacji: z Poznania, Sttrona organizatorów Jacek Wójcicki Beata Rybotycka i Jacek Wójcicki Henrietta Fudakowska, Marek Żebrowski i Lars Hoefs Goście Harendy: od lewej: Prof. Wojciech Kudyba, Prof. Gabriela  Matuszek, prof. Marek Bieńczyk. Krzysztof Łakomik czyta wiersz Jana Kasprowicza Druhowie z Sokoła- TG SOKÓŁ Zakopane jest naszym członkiem. Banderia Konna